WhatsApp veri ihlali, yaklaşık 500 milyon kullanıcı kaydının satışa çıktığını görüyor

“Tanınmış bir bilgisayar korsanlığı topluluğu forumu”ndaki gönderi, neredeyse yarım milyar WhatsApp kaydının ihlal edildiğini ve satışa sunulduğunu iddia ediyor.

null

Birden fazla kaynağın muhtemelen doğru olduğunu onayladığı gönderi, 84 ülkeden veri içeren WhatsApp’ta kullanılan 487 milyon cep telefonu numarasından oluşan güncel, 2022 veritabanını sattığını iddia ediyor.

Bu, WhatsApp’ın tahmini iki milyar aylık aktif kullanıcısının neredeyse dörtte birinin risk altında olabileceği anlamına geliyor.

WhatsApp veri ihlali

Sızan kayıtların 32 milyondan fazlasının ABD’deki kullanıcılardan, 11 milyonun İngiltere’deki kullanıcılardan olduğu söyleniyor. Etkilenen diğer ülkeler arasında Mısır (45 milyon), İtalya (35 milyon), Suudi Arabistan (29 milyon), Fransa (20 milyon), Türkiye (20 milyon) ve Rusya (10 milyon) yer alıyor.

İlgili video: WhatsApp, yeni özelliklerden önce gizlilik politikasında değişiklik yapıyor!

Görünüşe göre, ABD veri seti 7.000 ABD Doları ve İngiliz rakamları benzer bir kişi başına 2.500 ABD Doları ile tek tek ülkelerin verileri kapılmaya hazır.

En endişe verici olanı , WhatsApp kullanıcıları olduğu doğrulanan örnek bir talepte Cybernews ile paylaşılan yaklaşık 2.000 numara ile Meta’nın sahibi olduğu şirketi tehdit etmek için tasarlanmış boş bir vaat gibi görünmüyor .

Sızan telefon numaraları, iyi bir kimlik hırsızlığına karşı koruma aracının önemini vurgulayarak, pazarlama ve kimlik avı dahil olmak üzere herhangi bir nedenle kullanılabilir .

Bu, WhatsApp’ın veri güvenliği konusunda manşetlere ilk çıkışı değil ve yalnız olmasa da geçmişi, güvenlik açıkları ve dolandırıcılıklarla dolu bir geçmişe sahip.

TechRadar Pro , bu satıcının iddialarının gerçekliğini doğrulamak ve alındığında burada yayınlanacak olan daha fazla yorum için Meta ile iletişime geçti.

Kaynak:

https://www.msn.com/en-gb/money/technology/whatsapp-data-breach-sees-nearly-500-million-user-records-up-for-sale/ar-AA14yRG5