Visa’nın Yeni Ödeme Sistemi Bitcoin’den Dolara Her Şeyi Kabul Edecek

Visa, kripto birlikte çalışabilirlik sorununa bir çözüm öneriyor.

Bitcoin (BTC) 2009 yılında piyasaya çıktığında, aracısız bir dijital ödeme olarak çalışmayı vaat etmişti. Bugün, tedarik zincirlerinden hızlı ve ucuz dijital ödemelere kadar her türlü endüstriyi alt üst eden 12.000’den fazla kripto para türü var.

Peki bu, Visa gibi ödeme işlemcilerini nerede bırakıyor? Peki, Visa’nın bununla bir ilgisi varsa, her şeyin tam ortasında olmaya devam edecek.

Visa, zincirler arası bir ödeme sistemi öneriyor
Bu hafta Visa, “birden fazla blok zinciri ağını birbirine bağlayan ve dijital para birimlerinin güvenli transferine izin veren bir merkez gibi hareket eden” bir Evrensel Ödeme Kanalı için planlar yayınladı.

Visa’nın araştırma ekibi, şu anda devam etmekte olan kanalın birçok kripto para biriminin karşılaştığı birlikte çalışabilirlik zorluklarını çözebileceğine inanıyor . Bunun anlamı şu:

Şu anda, birçok blok zinciri defteri, birbirleriyle işlem yapamayan silolarda çalışıyor. Örneğin, Ethereum (ETH) ağı üzerine kurulmuş bir uygulamaya Bitcoin harcamak isteseydiniz , bu zor olurdu. Birlikte çalışabilirlik bu sorunu çözecektir.

Onsuz, kripto para birimleri tam potansiyellerine ulaşamayacaklar. Örneğin, farklı bankalarda tutulan banka hesapları arasında para transfer edemediğinizi düşünün. Bu nedenle Visa dahil çeşitli kuruluşlar çözüm arıyor.

Polkadot (DOT) , Avalanche (AVAX), Cosmos (ATOM) ve Polygon (MATIC) gibi kripto para birimleri de bu alanda faaliyet gösteriyor. Farklı çözümleri var ve birinin (veya birkaçının) ana birlikte çalışabilirlik sağlayıcısı olarak ortaya çıkıp çıkmayacağı belli değil.

govcoin’lere odaklanın
Visa’nın önerisinin bir başka ilginç yönü, kripto para birimleri kadar Merkez Bankası Dijital Para Birimlerine (CBDC) odaklanmış olmasıdır. govcoin olarak da bilinen CBDC’ler , devlet destekli dijital para birimleridir.

Çeşitli hükümetler, kendi sanal para birimlerini başlatmak için blok zincir teknolojisini kullanmayı düşünüyor. Çin, bir süredir dijital yuan için pilot uygulama yapıyor ve Federal Rezerv, dijital doların potansiyel faydalarını araştırıyor .

Visa’nın araştırmasından açıkça görülüyor ki, bu govcoin’lerin önemli bir rol oynayacağı bir gelecek öngörüyor. Bu, kripto yatırımcılarının dikkat etmesi gereken önemli bir trend. Govcoin’ler, mevcut sanal para birimlerinin avantajlarını – ucuz ve hızlı işlemler – sunacak, ancak aynı oynaklık veya madeni para başarısızlığı riski olmadan.

Ancak govcoin’ler farklı sorunları da beraberinde getiriyor. Sorunlardan biri, Bitcoin’in orijinal teklifinin temel bir bileşeni olan ademi merkeziyetçiliği ortadan kaldırmalarıdır. Ademi merkeziyetçilik, kripto para birimlerinin banka veya hükümet gibi üçüncü bir tarafın desteğine ihtiyaç duymadığı anlamına gelir. Ek gizlilik ve güvenlik endişeleri de vardır.

Govcoin’ler, yalnızca ödeme çözümleri sunan kripto para birimlerini tehdit edebilir ve stabilcoin endüstrisini de etkileyebilir . Ancak piyasadaki farklı kripto para birimlerinin sayısı göz önüne alındığında, govcoinlerin endüstriyi tamamen baltalaması pek olası değildir.

Kripto yatırımcıları için ne anlama geliyor?
Visa, kripto para borsalarıyla ortaklık yapmaktan , kripto ödülleri kazanan Visa banka kartları sunmaya ve ilk yalnızca kripto para ödemesine kadar, kripto dünyasında kendisine bir yer açmak için sürekli çalıştı . En son Evrensel Ödeme Kanalı, ister govcoin’lerle ister mevcut kripto para birimleriyle çalışmayı içeriyor olsun, kutup pozisyonunu korumak istediğini gösteriyor.

Araştırması, govcoin’lerin norm haline gelmesinin sadece bir zaman meselesi olduğunu ve bunun Litecoin (LTC) ve Bitcoin Cash gibi saf ödeme madeni paralarının uzun vadeli beklentilerine zarar verebilecek bir zaman meselesi olduğunu gösteriyor. Birlikte çalışabilirlik madeni paralarının hayranıysanız, Visa’nın bu alana taşınabileceğini hatırlamakta fayda var. Yalnızca diğer kripto para birimlerinden gelen rekabete odaklanmak kolaydır, ancak işletmeler de blockchain teknolojisini kullanabilir .

Metnin aslına ulaşmak için:

https://www.fool.com/the-ascent/amp/cryptocurrency/articles/visas-new-payment-system-will-accept-everything-from-bitcoin-to-dollars/