Adli ses, herhangi bir adli vaka sonucunda delil niteliği taşıyan ve olayın aydınlanmasını sağlayabilecek her türlü kayıt cihazından elde edilmiş ses olarak tanımlanabilir. Mahkeme tarafından delil olarak kabul edilen sesler, analog veya dijital kayıt cihazları, ses kaydı yapan video kameralar ve fotoğraf makineleri, bazı güvenlik kameraları(dahili mikrofona sahip), cep telefonları gibi her türlü kayıt cihazı ile elde edilebilmektedir.

Günümüzde artık her yerde rastlanılan (Banka güvenlik kameraları, trafik kameraları, bina güvenlik kameraları, cep telefonu kameraları, profesyonel veya kompakt fotoğraf makineleri,) Görüntü kaynaklarından elde edilen Adli Görüntüler Mahkemeler tarafından delil olarak kabul edilen kanıtlardır.

İncelemeler için gerekli ise mevcut görüntüyü iyileştirme veya onarma, orijinali üzerinde yapılan değişiklikler (montaj veya manipülasyon), belli başlı izlerin tespiti, nesne, şahıs kıyaslama ve benzeri işlemler gerçekleştirilir. Bazı vakalarda, belirli bir sürecin ses ve/veya görüntüler paralelinde incelenmesi ve açıklanması da gerekebilmektedir.

×