OECD, Kripto Raporlama Çerçevesini Sonbaharda G-20’ye Sunmayı Hedefliyor

OECD, hükümetlerin gelişen endüstriden vergileri düzenlemesine ve almasına yardımcı olmak için bu ayın sonlarında kripto varlık raporlamasına ilişkin bir teknik çerçeve taslağı yayınlamayı planlıyor.

OECD’de bir G-20 Finans İzleme danışmanı olan Julien Jarrige, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün kripto varlık raporlama çerçevesinin, model teknik kuralları ve geniş çapta benimsenmesini sağlamak ve nihayetinde ulusların birbirleriyle veri paylaşmasına izin vermek için yazılmış bir yorumu içereceğini söyledi.

Hedef, son çerçeveyi sonbaharda 20’ler Grubuna sunmaya hazır hale getirmek” dedi.

OECD’nin çalışmalarını tamamlayan Biden yönetimi 9 Mart’ta ABD’nin kripto küresini düzenleme ve muhtemelen bir merkez bankası dijital para birimi veya CBDC oluşturma çabalarını özetleyen bir yürütme emri yayınladı. Güçlü bir çerçeve oluşturmaya yönelik küresel dürtü, endüstrinin çığır açan genişlemesinin yarattığı kaosun ve dünya çapında artan düzenleyici yaklaşımların oluşturduğu karmaşanın ortasında düzen getirmeye yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

“Yürütme emri özel olarak vergi politikası yönlerinden bahsetmese bile, ABD’nin kripto varlıkları düzenlemesini ilerletme istekliliği, CBDC’ler üzerindeki çalışması ve OECD’nin kripto para geliştirme çalışmalarına devam eden katılımı arasında bir bağlantı görebiliriz. varlık raporlama çerçevesi,” dedi Jarrige.

Jarrige, OECD önerisinin, hem maddi mallar (resimler gibi) hem de maddi olmayan mallar (dijital futbol ticaret kartları gibi) için özgünlük sertifikaları olarak hizmet eden blok zinciri destekli dijital varlıklar olan, değiştirilemez belirteçleri ele almayacağını söyledi.

Buchanan Ingersoll & Rooney’nin vergi bölümündeki danışman Sahel Assar, OECD’nin blok zinciri ve kripto varlıklarının net tanımlarını, kripto para biriminin vergi açısından nasıl karakterize edilebileceğini, yasal statüsünü ve farklı aşamalardaki vergi sonuçlarını içereceğini söyledi. kripto varlıklarının elden çıkarılması için oluşturulması.

Assar, planın gelişimini yakından takip ediyor. Teknik çalışmanın, “özel sosun” ulusal yetkililer arasında yüksek talep gördüğünü, çünkü kripto düzenlemesinin “gecikmiş” olduğunu söyledi.

Uygulama Hedefleri
OECD Mali İşler Komitesi üye ülkeleri yalnızca Salı günü taslak teklifle ilgili yorumlarla tartıldı. OECD, son teslim tarihi Nisan’a kayabilecek olsa da, teklif taslağının bu ay içinde çıkmasını umuyor.

Jarrige, amacın geri bildirim toplamak ve yaz boyunca çerçeveyi G20’ye yönelik bir sonbahar sunumuna hazır hale getirmek için değişiklikler yapmak olduğunu söyledi. Model teknik kuralların ve yorumun daha sonra teorik olarak 2022’nin sonlarında, 2023’ün başlarında yurt içinde uygulanabileceğini söyledi.

Jarrige, teklifin otomatik finansal hesap bilgisi alışverişi için mevcut Ortak Raporlama Standardını tamamladığını , böylece CRS’ye abone olmayan ülkelerin – özellikle ABD’nin – yeni kripto çerçevesini kullanabileceğini söyledi.

Bu çabanın ikinci aşaması, bilgi alışverişine izin veren yasal mekanizmanın ikili veya çok taraflı yetkili makamlar anlaşması için bir çerçeve olacağını söyledi.

Kanadalı hukuk firması McCarthy Tétrault LLP’nin ortağı Nicolas Cloutier, zaman çizelgesi iddialı görünse de, talep yüksek ve vergi kavramları devrim niteliğinde değil, dedi.

Cloutier, kripto varlıkların neden olduğu vergi zorluklarının elektronik ticaret veya dijital hizmet tedarikinden kaynaklananlar kadar büyük olmadığını söyledi.

“Kriptoyu vergilendirmeyi düşündüğünüzde, bence daha basit” dedi. “Hala insanlar veya işletmeler tarafından oluşturulan veya sahip olunan varlıklardır.”

Metnin aslına ulaşmak için:

https://news.bloombergtax.com/daily-tax-report-international/oecd-aims-to-deliver-crypto-reporting-framework-to-g-20-in-fall