Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Dünya Ekonomisini Nasıl Dönüştürebilir?

Bu makale, kripto para birimi ana akım haline gelirken hükümetlerin ve finans kurumlarının karşılaştığı en acil sorunları incelediğimiz Kriptodaki Büyük Sorular serimizin bir parçasıdır.

Dijital ödemeler hiç olmadığı kadar hızlı ve kolay. Ve blok zinciri sayesinde, para artık ademi merkeziyetçilik, değişmezlik ve takma ad gibi daha önce hiç görmediğimiz özelliklere sahip.

Bu yenilikler, küresel finansın değişim için olgun olduğunu gösterdi ve hükümetler bunu dikkate almaya başladı. Aslında, merkez bankaları internet çağı için finansal sistemi yeniden şekillendirme görevine çoktan başladılar.

Nasıl? Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) ile.

CBDC nedir?
CBDC, fiat para biriminin sanal bir şeklidir. Fiziksel nakit gibi, bir merkez bankası tarafından verilir ve hükümetin tam inancı ve kredisiyle desteklenir. Ancak nakitten farklı olarak, bir CBDC asla basılmaz, bu da onu basmak ve değiştirmek için yeni sistemlerin devreye sokulması gerektiği anlamına gelir.

Bu sistem, çoğu kripto paranın temelini oluşturan dağıtılmış defter teknolojisi olan blok zincirine benzeyebilir mi? Hadi karşılaştıralım.

CBDC’ler ve kripto para birimleri
Gelecek CBDC’ler, mevcut kripto para birimlerine hem benzer hem de farklıdır. Bitcoin gibi kağıtsızlar ve sabit paralar gibi destekleniyorlar. Ancak bitcoin’den farklı olarak merkezileştirilirler; ve stablecoin’lerin aksine devlet tarafından verilir.

Yeni bir blockchain türü
CBDC yayınlamak isteyen çoğu ülke bunu yapmak için blok zinciri teknolojisini kullanacak , ancak bu blok zincirler daha önce gelenlerden farklı olacak. İsveç ve Fransa’nın merkez bankaları, örneğin, adres taşındı ileri kullanmak CBDC pilotlarla izin verildiği blockchains Bitcoin ve eter tarafından kullanılan teknolojiye -a merkezileşmiş varyasyonu.

İzin verilen bir blok zinciri, ek bir erişim kontrolü katmanına sahip dağıtılmış bir defterdir. Bu, belirteçlerin verilmesi, işlemlerin doğrulanması veya göndericilerin, alıcıların ve tutarların görüntülenmesi gibi belirli eylemlerin yalnızca ağdaki belirli katılımcılar tarafından gerçekleştirilebileceği anlamına gelir. Bir CBDC söz konusu olduğunda, bu bir merkez bankası, ticari bankalar, ödeme hizmeti sağlayıcıları veya diğerleri olabilir.

Bu merkezi katman, hem geleneksel ödeme ağlarına izin verilmesini hem de blok zincirinin kriptografik güvenlik ve uzlaşma yaklaşımını isteyen bankacılara hitap ediyor.

Neden bir CBDC oluşturmalısınız?
CBDC’leri benimsemek için birçok neden var, ancak birçok tuzak da var.

CBDC’lerin Faydaları
Mevcut sistemlerle karşılaştırıldığında, iyi uygulanmış bir CBDC daha fazla olabilir:

  • ekonomik . CBDC’ler dijital olduğundan, fiziksel nakit yönetimi maliyeti önemli ölçüde azaltılabilir. Ayrıca, blok zinciri tabanlı teknolojik çerçeveler potansiyel olarak hem işlem sürelerini hem de işlem maliyetlerini sırasıyla bir saniyenin kesirlerine ve bir kuruşun kesirlerine indirebilir.
  • Finansal olarak kapsayıcı . Banka hesabı olmayan büyük nüfusa sahip ülkelerde, CBDC’ler tasarruf ve krediye güvenli erişim sağlayabilir. Mobil uygulamalar ve dijital tanımlama araçlarıyla eşleştirilen CBDC’ler, finansal sisteme her zamankinden daha fazla katılımı kolaylaştırabilir.
  • küresel . CBDC’lerle, bir işlemi tamamlamak için gereken aracıların sayısı azaltılarak sınır ötesi ödemeler daha hızlı, daha ucuz ve daha erişilebilir hale getirilebilir. Ancak bu, CBDC’ler arasındaki birlikte çalışabilirlik derecesine bağlıdır – bu etkiyi elde etmek için uluslararası koordinasyon gereklidir.
  • Programlanabilir . Bir CBDC, merkez bankacılarının teşvik ödemelerini dağıtmak veya faiz oranlarını değiştirmek gibi eylemlerde bulunabilecekleri doğrudan bir kanal sağlayabilir.
  • Kara para aklamaya karşı etkilidir . Bir CBDC’nin merkezileştirilmiş yapısı sayesinde, merkez bankacıları şüpheli işlemleri tespit edip bloke edebilir, muhtemelen yasadışı fonlara el koyabilir ve dolaşımdan tamamen kaldırabilir.

Mahremiyet endişeleri
Bu potansiyel olarak yüksek derecede hükümet kontrolü, bazı gözlemcilerin CBDC oluşturma motivasyonlarının doğası gereği otoriter olduğundan korkmasına neden oldu. Dijital para birimine giden yolda en büyük dünya ekonomisi olan Çin, bu eleştirilerde en çok alıntı yapılan ülke.

Bu tür eleştiriler tamamen temelsiz değildir. Kripto Para Birimi ve Çin raporumuzda tartışıldığı gibi , Çin’in CBDC modeli, hükümetin finansal gözetim yeteneklerini önemli ölçüde artırabilir. Çin vatandaşları zaten tam bir finansal mahremiyetten yoksun olsa da, dijital yuan hükümetin vatandaşların finansal faaliyetlerini görüntülemesini sorunsuz hale getirecek ve hatta onlara herhangi bir ihlal için bireyleri veya işletmeleri finansal sistemden dışlama yeteneği verecek. Ayrıca, dijital yuan tarafından üretilen finansal veriler, Çin’in tartışmalı sosyal kredi sistemini besleyen diğer veri türleri ile birleştirilebilir . ÇKP’nin bu yetenekleri kullanmayı seçip seçmeyeceği veya ne kadar kullanacağı belirsiz olsa da, dijital yuan sistemi onları bir olasılık haline getiriyor.

Ancak demokratik ülkelerde, politikacılar ve merkez bankacıları, hem mahremiyeti koruyan hem de yasadışı faaliyetleri önleyen bir yaklaşım bulmak için büyük olasılıkla halkla birlikte çalışacaklardır. KYC/AML için mevcut finansal düzenlemeler nedeniyle , bazıları CBDC’lerin kimliğe dayalı olacağını tahmin ediyor , ancak bu kuralın istisnaları, bakiye üst sınırı olan hesapları ve belirli tutarların altındaki işlemleri içerebilir.

ekonomik kaygılar
Yukarıda belirtilen gizlilik endişelerine ek olarak, CBDC’lerin geliştirilmesinde çeşitli ekonomik riskler vardır. Bunlardan üçü özellikle öne çıkıyor: ticari bankaların aracılık etmemesi, küresel birlikte çalışabilirlik eksikliği ve ABD dolarının potansiyel zayıflaması.

İlk olarak, CBDC’ler ticari bankaları sistem tasarımlarına dahil etmezlerse, bankaları mevduat tabanından yoksun bırakma ve böylece yerel bankacılık sistemlerini istikrarsızlaştırma riski taşırlar. CBDC tasarımları , bakiye limitleri ve sıfır faizli mevduat gibi mekanizmalarla buna karşı çıktı .

İkinci olarak, CBDC gelişimi uluslararası düzeyde koordine edilmezse, hem sınır ötesi ödemelerin hem de ekonomik yaptırımların etkinliği aşınabilir. SWIFT işlem sistemi şu anda bu işlevleri desteklemektedir, ancak CBDC eşdeğeri olmadan, yasadışı uluslararası işlemler izlenmeyebilir ve sıradan sınır ötesi ödemeler verimsiz olabilir. Neyse ki SWIFT, CBDC’ler geliştikçe bu sorunları çözme planını açıkladı.

Üçüncüsü, bazıları CBDC’lerin uzun süreli olarak piyasaya sürülmesinin yerel para birimlerini zayıflatabileceğinden korkuyor. ABD doları dünyanın rezerv para birimi olduğundan, bu özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde büyük görünüyor. Düşünce şu şekildedir: Eğer diğer ülkeler önce CBDC’leri başlatabilir ve USD karşılığında CBDC’den CBDC’ye değişim gerçekleştirebilirse, ABD doları varlıklarını sürdürmeleri gerekmeyebilir.

Ancak Asya Toplumu Politika Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olan Danny Li, aynı fikirde değil . ABD dolarının diğer para birimlerine göre istikrarı göz önüne alındığında, Lee, Kuşak ve Yol Girişimi gibi çok uluslu projelerin bile ABD doları ile finanse edildiğini gözlemliyor. Lee ayrıca, en gelişmiş CBDC’lerin, özellikle Çin’in dijital yuanı’nın, finansal katılımı iyileştirme, maliyetleri düşürme ve nakdi ortadan kaldırma gibi amaçlarla büyük ölçüde yerel perakende ödemeler için optimize edildiğini tespit ediyor. Başka bir deyişle, CBDC’ler – ekonomik ve teknolojik vaatlerle zengin olsalar da – mevcut finansal düzeni önemli ölçüde bozmaları olası değildir.

CBDC’ler yapım aşamasında
Bugün, küresel GSYİH’nın yüzde 90’ından fazlasını temsil eden ülkeler bir CBDC keşfetmeye başladılar . Bu ülkelerin büyük çoğunluğunun uygulamaya geçmesine yıllar varken, Asya, Afrika ve Karayipler’deki merkez bankaları şimdiden yolu açmış durumda.

Lansmanlar
Sekiz ülke zaten bir tür CBDC başlattı. Bu liste, Kum Dolarını 2020 yılının Ekim ayında piyasaya süren Bahamalar ; hızla takip eden diğer beş Karayip ülkesi; sınır ötesi, havale odaklı bir CBDC açıklayan Kamboçya; ve geçen ay e-Naira’yı piyasaya süren Nijerya .

Karayipler ve Kamboçya merkez bankaları CBDC’leri için blok zinciri teknolojisini kullandı, ancak Nijerya daha geleneksel bir mimariyi seçti.

Şimdiye kadar piyasaya sürülen tüm CBDC’ler , bireyler ve işletmeler arasında tutulacak ve değiş tokuş edilecek perakende amaçlı geliştirilmiştir . Toptan CBDC’ler (finansal kurumlar arasında tutulup takas edilmek üzere tasarlanmış dijital para birimleri) henüz resmi bir lansman görmedi, ancak birçok toptan ve perakende CBDC’ler pilot aşamada hızlı bir şekilde gelişiyor.

Pilotlar
Birkaç düzine daha fazla ülke şu anda CBDC’lere pilot uygulama yapıyor. Bunlar arasında merkez bankaları, ticari bankalar ve BT danışmanlıkları arasındaki ortaklıklar en yaygın olanlarıdır ve toptan, sınır ötesi CBDC’ler en gelişmiş olanlardır.

Perakende CBDC pilotları
Perakende CBDC’lerle başlayalım. Bunlardan Çin’in dijital yuan projesi, yakın tarihli bir PBoC teknik incelemesine göre şimdiye kadar 70 milyondan fazla işlemin kolaylaştırıldığı en gelişmiş pilot projedir . Başka bir deyişle, zaten yaygın olarak kullanılıyor: PBoC’nin Dijital Para Birimi Enstitüsü başkanı Mu Changchun, geçtiğimiz ay bireysel dijital yuan hesaplarının sayısının 140 milyonun üzerinde olduğunu, şirketlerin ise 10 milyon daha yarattığını belirtti.

DC/EP (Dijital Para Birimi/Elektronik Ödemeler) olarak adlandırılan sistem, merkez bankası tarafından verilir, müşterilere ticari bankalar aracılığıyla sağlanır ve blok zinciri değil geleneksel bir defter ile yönetilir. Resmi lansmanının 2022’nin başlarında Pekin Kış Olimpiyatları için yapılması bekleniyor.

İsveç, Ukrayna, Uruguay ve diğer birçok ülke de perakende pilot uygulamalarını tamamladı. Bu pilot uygulamaların çoğu başarılı olsa da, testler tipik olarak küçük ölçekte ve CBDC’lerin kullanıma sunulmasında kritik paydaşlar olan ticari bankaların katılımı olmadan gerçekleştirildi. İsveç, bankaları bir sonraki test aşamasına dahil ederek bunu düzeltmeyi planlıyor, ancak perakende CBDC’leri kullanan diğer ülkeler için, yaygın uygulamaya giden yol belirsizliğini koruyor.

Toptan CBDC pilotları
Toptan CBDC’ler pilot aşamada daha da aktif hale geldi: beyan edilen toptan satış projelerinin yaklaşık %70’i şimdiden pilot uygulama yürütüyor. Bu pilot uygulamalar ağırlıklı olarak gelişmiş ekonomiler arasında ve kıta sınırlarının ötesinde gerçekleştiriliyor.

Bu tür deneylerin ilki, Kanada Bankası ve Singapur Para Otoritesi tarafından yürütülen Jasper-Ubin Projesi , iki bankanın deneysel ödeme ağlarını başarılı bir şekilde birbirine bağladı. Ağların kendileri, sırasıyla R3 konsorsiyumu ve ConsenSys—Corda ve Quorum tarafından geliştirilen dağıtılmış defter teknolojileri (DLT’ler) üzerine inşa edildi. CBDC uygulaması için Hyperledger ve Ethereum protokolleri de düşünülüyor.

Hong Kong, BAE, Tayland ve Çin merkez bankaları arasında sınır ötesi bir işbirliği olan mBridge projesi de benzer şekilde başarılı oldu. Göre raporda , prototip platformu yarısına kadar azaltılabilir tür operasyonların maliyeti, mevcut çerçeve altında birkaç gün iken saniyede uluslararası transferler ve döviz işlemleri tamamlamak başardı. Bu projeler devam ederken, gizlilik kontrolleri ve DLT’lerin büyük işlem hacimlerini yönetmedeki performansı yakından izleniyor.

Diğerlerinin yanı sıra İngiltere , Fransa ve Güney Afrika merkez bankaları da toptan CBDC’lerin kullanım durumlarını bağımsız olarak test ediyor.

Araştırma
Nasıl ilerleyeceğinden emin olmayan bazı merkez bankaları hala CBDC yaratmanın maliyetlerini, faydalarını ve risklerini tartıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, siyasi ve teknolojik mülahazalar hala tartışmanın ağırlığını taşıyor. Nisan ayında, FED Başkanı Jerome Powell söyledi o “, doğru birinci olmak daha almak daha iyi” dir ve Fed bu dikkate yakında ele alınacak Dijital Doları Raporu açıklaması bekleniyor olduğunu CBDCs arasında. Powell kıvama dikkatli olmuştur Yakın tarihli bir röportajda Fed’in “CBDC yayınlayıp yayınlamayacağını değerlendirmek için proaktif olarak çalıştığını” ancak henüz bir karar verilmediğini açıkladı.

Bu arada, Amerikan araştırma üniversiteleri, finans kurumları ve BT danışmanlıkları yenilik yapmaya başladı. Geçen yıl, Boston Fed , MIT’nin CBDC’ler üzerine Dijital Para Birimi Girişimi ile çok yıllı bir işbirliğini duyurdu . Ve bu yılın başlarında, Digital Dollar Foundation ve Accenture , önümüzdeki on iki ay içinde beş ABD merkezli CBDC pilotuna öncülük etmek için Digital Dollar Project’i kurdu .

Diğer büyük ekonomilerin CBDC’lerle yaptığı keşifler de takip edilmeye değer. Avrupa Merkez Bankası (ECB) , tasarım ve dağıtımla ilgili temel sorunları ele almayı amaçlayan dijital bir euro projesinin inceleme aşamasını bu Temmuz ayında başlattı ve Japonya , İngiltere ve diğer birçok ülkenin merkez bankaları CBDC’ye benzer şekilde yapılandırılmış yaklaşımlar açıkladı. Ar-Ge.

Merkez bankası dijital para birimlerinin geleceği
CBDC’lerin faydaları çok çeşitlidir: daha düşük maliyetli işlemler, daha yüksek hızlı ödemeler ve milyarlarca insanın ödeme yöntemlerinde iyileşme. Bu nedenle, CBDC’ler yıllar uzakta olsa da, araştırmalar hızlı bir hızla ilerliyor. Ve Çin’in dijital yuanı 2022’deki Kış Olimpiyatları’nda ilk kez sahneye çıkarken, CBDC’lerin yetkileri ve sorunları hakkında açık sorular yakında yanıtlanabilir.

Metnin aslına ulaşmak için:

https://blog.chainalysis.com/reports/central-bank-digital-currencies