McAfee 2023 Tehdit Tahminleri

McAfee’ye göre 2022 neredeyse bitiyor ve yıl boyunca görülen tehditler, 2023’ün tehdit ortamının temellerini oluşturdu. Siber suçlular, AI veya Web3 gibi yeni teknolojilerden yararlanacak.

bitdefender mcafee'ye karşı

McAfee, yapay zeka tarafından oluşturulan videoların ve görüntülerin 2022’de dolandırıcılık yapmak için önceki yıllara göre daha sık kullanıldığını, çünkü daha fazla uygulamanın yapay zeka hakkında önceden bilgisi olmayan kullanıcılara aracı sunduğunu bildiriyor . Ayrıca kurbanlar, yapay zeka teknolojisinin artık yaygın olarak kullanılabilir olduğunu ve farklı dolandırıcılık planlarında kendilerine karşı kullanılabileceğini bilmiyor olabilir.

Video yapay zekanın hileli kullanımına ek olarak, sahte ses için kullanılan yapay zeka da arttı, genellikle telefon görüşmelerinin daha gerçekçi görünmesini sağlamak için ve dolandırıcının gerçek sesini sızdırmadan vishing dolandırıcılığında kullanılır . Yapay zeka tarafından oluşturulan içerikte kaydedilen tüm ilerlemeler, sahte videolar aracılığıyla kamuoyunu manipüle etmek için etkileme kampanyaları yürütmekle ilgilenen siber suçlulara da fayda sağlıyor.

2023, 2024 başkanlık seçimleri yaklaşırken muhtemelen ABD’de bu tür dezenformasyon operasyonlarına sahne olacak. Bu tür bir tehdide karşı tek koruma, gerçekleri kontrol etmek ve internetteki herhangi bir içeriğe karşı dikkatli olmaktır.

Web3 üzerinden mali dolandırıcılık, yeni teknolojilerin yardımıyla artmaya devam edecek

2022 ayrıca , bazıları profesyonelce işlenen birçok kripto para birimi dolandırıcılığına da tanık oldu. Örneğin bir dolandırıcılık , Elon Musk’ın diğer uzmanlarla kripto para birimleri hakkında konuştuğu eski bir videoyu, kullanıcıların kripto paralarını ikiye katlamayı vaat eden sahte bir web sitesine tıklamalarını sağlamak için bir yem olarak kullandı.

solda Elon Musk'ın yer aldığı bir youtube videosu ve sağda şüpheli bir web sayfasında Elon Musk'ın yer aldığı sahte bir Youtube videosu

Meşru Trezor kullanıcılarına gönderilen başka bir dolandırıcılık , kullanıcılardan sahte bir uygulama yüklemelerini ve kripto cüzdan tohumlarını ifşa etmelerini isteyerek dolandırıcıların kripto para birimlerini çalmasına izin verdi.

Ekstra para arayan kullanıcılar, özellikle McAfee’nin büyümeye devam etmesini beklediği yatırım dolandırıcılığına düşmeye eğilimlidir. 2021’deki bir IC3 raporuna göre , bu tür dolandırıcılıkların kayıpları 336 milyar ABD Dolarından 1,46 trilyon ABD Dolarına yükseldi.

Sahte krediler, kullanıcıları, özellikle de ne yazık ki en savunmasız olanları da çok etkiledi. Kullanıcıları her zaman güvenilir sağlayıcıları kullanmaya ve çevrimiçi reklamlara dikkat etmeye teşvik eden McAfee uzmanlarına göre bu dolandırıcılık 2023’te büyük ölçüde artacak.

Meta veri deposunun artan kullanımı, daha fazla siber suçluyu, meta veri deposunun insanları dolandırmak için nasıl çalıştığı konusundaki anlayış eksikliğinden yararlanmaya da çekebilir. Giderek daha fazla kullanıcı bu sanal dünyalara eriştikçe, 2023’te dolandırıcılıkta çarpıcı bir artış bekleniyor.

ChromeOS tehditleri artıyor

Android , akıllı telefonlar için en popüler işletim sistemidir ve uzun süredir siber suçlular tarafından hedef alınmaktadır. Bunun nedeni kısmen, Android’in çok fazla uygulama çalıştırması ve çoğu kullanıcının yenilerini yüklerken gerçekten dikkatli olmamasıdır. Kötü amaçlı Chrome uzantıları, bu sistemlerde siber suçlular tarafından da kullanılabilir.

McAfee, Chromebook kullanıcılarının 2023’te kötü amaçlı Android uygulamaları, aşamalı web uygulamaları veya Chrome Web Mağazası uzantıları aracılığıyla dolandırıcıların hedefi haline gelmelerini bekliyor. Riskleri sınırlamak ve bir cihaza kötü amaçlı yazılım bulaşmasını önlemek için, kullanıcılar uygulamaları yüklerken dikkatli olmalı ve hiçbir zaman yüklememelidir. güvenilmeyen uygulamalar

Web3 tehditleri neden 2023’te genişleyecek?

Web3, ademi merkeziyetçilik, blockchain teknolojileri ve belirteç tabanlı ekonomi gibi kavramları içeren dünya çapında ağın yeni bir yinelemesi olarak tanımlanabilir.

McAfee’ye göre, Web3 tehdidi, FOMO’dan veya insanların başkalarının kendilerinden daha çok eğlendiği bir partiyi kaçırmaktan edinebilecekleri bir duyguyu kaçırma korkusundan yararlanacak.

Kripto para birimleri, Bitcoin ve diğer bazı kripto para birimlerinden her yerde söz edilmesiyle fırladı ve giderek daha fazla kullanıcı kripto para birimlerine sahip olmak istiyor. Kripto para piyasası ile oynayarak hızlı bir şekilde çok para kazanmanın bir yolunu arayan amatör yatırımcılar, bu durumu vurgulayarak dolandırıcılığa kanabilirler.

Web3’e ilgi duyan çoğu kullanıcı, nasıl çalıştığını ve tehlikelerinin nerede yattığını tam olarak anlamadan onu keşfetmeye ve üzerinde çalışmaya başlayacaktır. Bu, siber suçluların onları kripto para veya misli olmayan jetonlarla dolandırmasını kolaylaştırır .

Web3’ün pek çok heyecan verici özellik ve olasılığa sahip olmasına rağmen saldırı yüzeyini ve vektörlerini genişlettiğine şüphe yok. McAfee, Web3 siber suçlarının 2023 boyunca büyümesini bekliyor . Sahtekarları tespit edebilmek için Web3 programlamanın temellerini öğrenerek bu tehditlerin üstesinden gelin.

Kaynak:

https://www.techrepublic.com/article/mcafee-threat-predictions