Küresel Riskler Raporu: 2023 ve sonrasında risk ortamını anlayın

Son 17 yıldır Dünya Ekonomik Forumu’nun Küresel Riskler Raporu, birbiriyle derinden bağlantılı küresel riskler konusunda uyarılarda bulunuyor. Son rapora göre, çatışma ve jeo-ekonomik gerilimler birbiriyle derinden bağlantılı bir dizi küresel tehdidi tetikledi.

Küresel Riskler Raporu 2023

Ciddi uzun vadeli tehditler

En ciddi uzun vadeli tehditler için harekete geçme penceresi hızla kapanıyor ve riskler bir taşma noktasına ulaşmadan önce toplu eylem gerekiyor.

Marsh McLennan ve Zurich Insurance Group ile ortaklaşa hazırlanan Küresel Riskler Raporu 2023, 1.200’den fazla küresel risk uzmanı, politika yapıcı ve sektör liderinin görüşlerinden yararlanıyor. Üç zaman diliminde, dünya önceden var olan ve daha önce geriliyor gibi görünen birçok riskle karşı karşıya olduğundan, hem yeni hem de ürkütücü bir şekilde tanıdık olan küresel risk manzarasının bir resmini çiziyor.

Şu anda, küresel salgın ve Avrupa’daki savaş, enerji, enflasyon, gıda ve güvenlik krizlerini yeniden ön plana çıkardı. Bunlar, önümüzdeki iki yıla hakim olacak devam eden riskler yaratıyor: durgunluk riski; artan borç sıkıntısı; devam eden bir yaşam maliyeti krizi; dezenformasyon ve yanlış bilgilendirmenin mümkün kıldığı kutuplaşmış toplumlar; hızlı iklim eyleminde bir boşluk; ve sıfır toplamlı jeo-ekonomik savaş.

Önümüzdeki yıllar, toplum, çevre ve güvenlik için rekabet halindeki endişelerle karşı karşıya kalan hükümetler için zorlu takaslar sunacak. Daha şimdiden, kısa vadeli jeo-ekonomik riskler net sıfır taahhüdünü teste tabi tutuyor ve bilimsel olarak gerekli olan ile politik olarak kabul edilebilir olan arasındaki boşluğu ortaya çıkardı.

Siber güvenlik ve gizlilik

Tarım ve su, finans kurumları, kamu güvenliği, ulaşım, enerji, yerel, uzay tabanlı ve deniz altı iletişim altyapısı dahil olmak üzere temel teknoloji destekli kaynaklara ve hizmetlere yönelik siber saldırıların , siber suçlardaki artışla birlikte artması bekleniyor.

Kötü aktörler yalnızca teknolojiyle ilgili tehditler oluşturmazlar. İyi düzenlenmiş, demokratik rejimlerde bile, devasa veri setlerinin sofistike analizi, kişisel bilgilerin meşru yasal kanallar aracılığıyla kullanılmasına izin verecek, bireysel dijital egemenliği ve mahremiyet hakkını aşındıracaktır.

“2023, küresel tedarik zincirlerinde daha fazla aksamaya neden olan ve yatırım kararlarını etkileyen gıda, enerji, hammaddeler ve siber güvenlikle ilgili artan risklerle damgasını vuracak. Ülkelerin ve kuruluşların dayanıklılık çabalarını artırması gereken bir zamanda, ekonomik ters rüzgarlar bunu yapma yeteneklerini kısıtlayacaktır. Bir nesildeki en zorlu jeo-ekonomik koşullarla karşı karşıya kalan şirketler, yalnızca kısa vadeli endişeleri gidermeye değil, aynı zamanda onları uzun vadeli riskler ve yapısal değişim için iyi konumlandıracak stratejiler geliştirmeye de odaklanmalı” dedi . Lider, Kıta Avrupası, Marsh.

Kaynak:

https://www.helpnetsecurity.com/2023/01/12/global-risks-report-2023/