Kuantum bilişim: BT'nin stratejik yol haritasında yer almalı mı?

Kuantum bilişim olgun bir teknoloji olmaktan çok uzak, ancak şimdi onu BT stratejik yol haritalarına dahil etmenin zamanı geldi.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-16-1024x576.png

Kuantum hesaplama , NASA tarafından kuantum dolaşıklığı nedeniyle “bir parçacığın aynı anda birçok farklı durumda olabileceği” bir fenomen olarak tanımlanır. Kuantum bilişimle ilgili daha fazla terim arıyorsanız, TechRepublic Premium uzmanları ihtiyacınız olan tüm tanımları içeren bir sözlük hazırladı.

BT’de ve analitik ve yapay zeka gibi alanlarda kuantum bilişim neden önemlidir?

Herkesin kullandığı klasik bilgisayarlarda işlenen bitler 1 veya 0 olabilir. Bitlerin yerini kübitlerin aldığı kuantum hesaplamada, bireysel kübit değerleri yine de 1 veya 0 olarak çıkar; ancak fark, herhangi bir kübitin, yalnızca o kübitin karşılaştığı benzersiz bir olay kombinasyonuna dayanan farklı bir sonucu temsil edebilmesidir.

Örneğin, dünyanın hem güney kutbu hem de kuzey kutbu vardır. Bu anlamda dünya, klasik bir bilgisayar bit işleminin 0 (kuzey) veya 1 (güney) olarak temsil edeceği ikili bir modeldir. Bu iki kutup noktası arasında, yörünge boyunca bit’in teorik olarak da temsil edebileceği birçok olay ve nokta vardır.

Qubit’ler, işleme sırasında her bir kübitin karşılaştığı olay ve koşullara bağlı olarak kutuplar arasındaki bu ayrı noktaları yakalayabilir. Bu nedenle, kuantum hesaplama, bir sorunu çözmek için birçok farklı olasılık sunabilir. Bu çeşitli olasılıklar, benzersiz iş içgörülerine yol açar.

Sıklıkla kullandığım bir örnek, alışveriş alışkanlıklarıyla ilgili. İngiliz bir perakendeci, pazar öğleden sonraları e-ticaret satışlarının neden arttığını öğrenmek istedi. Normal pazarlama analizi yaklaşımı, etkinliğin nereden geldiğini, alıcıların demografisinin ne olduğunu, ne tür makalelerin satın alındığını vb. analiz etmekti.

Yol boyunca bir yerde, kocaları futbol maçlarına giderken evde oturan eşlerin alışveriş yapması arasında bir ilişki keşfedildi. Bu, keskin analiz becerilerine sahip birinin tesadüfen saptadığı beklenmedik bir korelasyondu, ancak bir kuantum bilgisayar kullanılmış olsaydı, muhtemelen bir korelasyon olurdu.

Neden? Niye? Çünkü kuantum bilgisayarın qubit işlemesi, pazar günleri alışveriş yapan eşler ve kocalarının faaliyetleri için birçok olasılığı otomatik olarak belirleyecekti. Futbol katılımı muhtemelen bunlardan biri olurdu.

Kuantum hesaplamanın bugün kullanıldığı yerler

Kuantum hesaplama, gelişmekte olan bir alandır. Birkaç şirket kuantum bilgisayarları satın almayı planlıyor, ancak bunları rekabet avantajı için kullanmaya başlayan şirketler var. Sırf bu nedenle, kuantum bilişimin BT stratejik yol haritalarında bir yeri olmalıdır.

Bankalar ve aracı kurumlar gibi finansal hizmet kurumları, büyük hacimli finansal işlemleri daha hızlı işlemenin bir yolu olarak kuantum hesaplamayı denemeye başlıyor. Finansal hizmetler şirketleri dolandırıcılık tespiti için kuantum hesaplama kullandığından, kuantum hesaplama finansal risk analizi için de kullanılabilir.

Kuantum bilişim, tedarik zinciri darboğazlarını gerçekleşmeden önce ortadan kaldırmak amacıyla hava durumu, grevler ve siyasi huzursuzluk gibi dünya çapındaki tedarik zinciri risklerini belirlemek için kullanılabilir.

İlaç şirketleri, yeni ilaç kombinasyonlarının uygulanabilirliğini ve bunların insanlar üzerindeki yararlı ve olumsuz etkilerini değerlendirmenin bir yolu olarak kuantum hesaplamayı deniyor. Amaç, Ar-Ge maliyetlerini azaltmak ve yeni ürünlerin pazara sunulmasını hızlandırmaktır. Ayrıca ilaçları her bir hastanın durumuna göre özelleştireceklerdir.

Ayrıca, otomotiv endüstrisinde sürücüsüz araç tasarımı için kuantum hesaplama kullanılıyor. Kamu hizmetleri de verimli enerji sistemlerinin tasarımı ve dağıtımı için kuantum hesaplamayı kullanmaya başlıyor.

Sabahları akıllı telefonunuzu elinize alıp hava durumunu kontrol ediyorsanız, muhtemelen hava tahmininde yaygın olarak kullanılan kuantum hesaplamayı zaten kullanıyorsunuzdur.

Kuantum bilişim ve şirketinizin stratejik BT planı

Kendi operasyonlarında kuantum bilişimi uygulama planı olmayan çok küçük bir şirket olsanız bile, büyük verileri işleyen ve finansal ve siber güvenlik risklerini değerlendiren bulut hizmetleri şeklinde bundan faydalanmanız muhtemeldir.

BT stratejik yol haritanızda kuantum bilişimin listelenmesi mantıklıdır, çünkü onu yalnızca dış kaynaklı bir hizmet olarak kullansanız bile iş yapma şeklinizi değiştirecektir. Ayrıca, kuantum bilişimin işinizde nasıl kullanıldığını bilmek isteyecek olan yönetim kurulunuza ve paydaşlarınıza kuantum bilişimi açıklamanız beklenecektir.

Ağırlama, yaşam bilimleri, ilaç, perakende, finans, ürün mühendisliği ve üretimi ve kamu sektörü gibi sektör dikeylerindeki şirketler için, temel uygulamaları çalıştırmak için klasik bilgi işlem sistemlerinden devraldığı için kuantum bilişimin merkezi bir rol oynaması muhtemeldir.

Kuantum bilişim, BT’de daha merkezi bir rol üstlendiğinden, BT stratejik yol haritası ilerlemesini ve bundan elde edilen faydaları izlemelidir.

TechRepublic Premium’daki uzmanlar, şirketinizin bunu BT stratejinize eklemeye başlamasına yardımcı olmak için kuantum bilgi işlem üzerine bazı araştırmaları bir araya getirdi.

Kaynak:

https://www.techrepublic.com/article/quantum-computing-strategic-roadmap