Konferans Başlangıcı: Kripto Endüstrisinde 2021 // Chainalysis’in Stratejik Vizyonu

Chainalysis Kurucu Ortağı ve CEO’su Michael Gronager, 2019’daki son Links konferansından bu yana endüstrinin büyümesi ve Chainalysis’in evrimi üzerine düşünerek güne başladı.

Gronager, bu yıl finansal kurumlar arasında kripto para birimlerine eşi görülmemiş bir ilgi olduğunu gözlemledi. “Bir gecede hiçbir şey olmaz, ancak kripto para birimleri ile erdemli bir döngü potansiyeli var” dedi. “Bankalar kendilerini daha rahat hissetmeye başladıkça, daha fazla insan kripto para birimlerinde işlem yapacak, daha fazla işlem piyasaların daha verimli çalışmasını sağlayacak ve daha fazla verimlilik varlık sınıfı için daha fazla güven yaratacaktır.”

Ve Gronager’ın da belirttiği gibi, 2021’de DeFi veya NFT’lerden bahsetmeden kripto para birimi diyemezsiniz. Finans ve sanattaki yeniliklerin ön saflarında yer alan kripto para birimleri ile endüstri patlama yaşıyor. Chainalysis bir istisna değildir: bugün 60 ülkede faaliyet gösteriyoruz ve 600’den fazla müşterimizin güvenini yaşıyoruz. Bu müşteriler kripto para borsaları, finans kurumları, devlet kurumları veya bankalar olsun, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar müşterilerle buluşmaya inanıyoruz.

Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo’nun Sunumu

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, “Bugün kripto para birimlerinin nominal değeri 2,5 trilyon dolar” dedi. “Diğer yenilikler gibi, yeni fırsatların kilidini açma potansiyeli sunuyorlar.” Bununla birlikte Adeyemo, Hazine Bakanlığı gibi kurumların ele alması gereken kripto para birimi tarafından sunulan üç tehdidi de belirledi:

Tüketici ve yatırımcı koruması . Politika yapıcılar, kripto varlıklarının dolandırıcılık ve kötüye kullanımdan arınmış olmasını sağlamak için çalışmalıdır.
Finansal istikrar . Düzenleyiciler, sistemik ekonomik riske karşı korunmak için harekete geçmelidir (örneğin, sabit paralar gibi varlıkların gerçekten istikrarlı olmasını sağlayarak).
Ulusal güvenlik . Politika yapıcılar kara para aklama, terörün finansmanı ve fidye yazılımı gibi sorunları çözmek için çalışmalıdır.
Adeyemo ayrıca Hazine’nin inovasyona yönelik duruşunu netleştirmek için bir noktaya değindi. “Dürüst olmak gerekirse, Hazine’nin fidye yazılımını kripto para birimiyle ilgili bir sorun olarak algıladığına dair bir inanç var. Ve birincisini durdurmak için, bu sektörde olanları ciddi şekilde kısıtlamalıyız. Ama olayları böyle görmüyoruz. … Düzenleme yaptığımızda, ekonomik fırsat yaratan ve suç, suistimal ve riski ortadan kaldırırken ABD mali liderliğini ilerleten yeniliği teşvik etmeye çalışma amacındayız. Bu hedeflerin inovasyonla el ele gittiğine inanıyoruz.”

Adeyemo, inovasyonu teşvik etmek ve riski azaltmak arasındaki bu dengeleyici eylemi göstermek için iki örnek verdi. İlk olarak, kripto para birimlerinin 250 milyondan fazla göçmen için havale maliyetini düşürme potansiyelini açıkladı. Bu, küçümsemesi zor olacak büyük ve küresel bir fırsat, diye açıkladı. Ancak sadece bunun gibi hikayelere odaklanamayız, çünkü “sonuçta kripto para birimini içeren ikinci ve çok gerçek bir hikaye var.” Adeyemo, 2021’de siber suçluların ABD’deki yaklaşık 1.200 K-12 okulundaki öğrenci bilgilerini nasıl hacklediğini ve sızdırdığını ve bunun gibi fidye yazılımı saldırılarının sorunun sadece bir parçası olduğunu gözlemlemeye devam etti.

Bu nedenle, Adeyemo, Hazine departmanının dört geniş eylem dizisini taahhüt ettiğini açıklıyor:

Kamu-özel ortaklıkları kurmak . Hazine, sorunları netleştirmek ve soruları doğrudan katılım yoluyla yanıtlamak için kripto para birimi endüstrisi ile birlikte çalışma sözü verdi. Ayrıca, uzaydaki işletmeler için akılda kalan sorunları takip ettiğinden emin olmak için endüstri gruplarıyla bir araya geldi.
Daha iyi, daha hızlı veri paylaşımı sağlamak . Hazine kısa süre önce, sektöre FinCEN’in 2021’in ilk yarısında aldığı şüpheli etkinlik raporlamasının bir anlık görüntüsünü sağlamak için fidye yazılımı eğilimlerine ilişkin ilk Banka Gizliliği Yasası raporunu yayınladı. Ancak bilgilerin yalnızca bir yönde akabileceğini biliyoruz ve bir geri bildirim oluşturmayı taahhüt ediyoruz. döngü.”
Hedefe yönelik yaptırımların kullanılması . Yaptırım tanımları “sanal para birimi ekosisteminin yasa dışı faaliyetlere ev sahipliği yapan kısımlarına ışık tutuyor” ve kötü aktörleri sorumlu tutuyor. “Şu anda, karıştırma hizmetleri, karanlık ağ pazarları ve yasadışı fonları aklamak veya nakde çevirmek için kullanılan iç içe borsalar, endişe listemizin başında geliyor.”
Uluslararası kuruluşları desteklemek . Hazine, AML/CFT standartlarındaki boşlukları doldurmak için hem Mali Eylem Görev Gücü hem de G-7 Siber Uzman Grubu (CEG) ile birlikte çalışıyor.
Adeyemo, bu gibi eylemlerde bulunarak, finansal sistemin güvenliğini korurken kripto para biriminde olumlu yenilikleri mümkün kılabileceğimize inanıyor.

Ödemelerin Geleceği

Bu ocak başı sohbetinde, Chainalysis Kurucu Ortağı ve Baş Strateji Sorumlusu Jonathan Levin, kripto para biriminin, ödemelerin ve daha fazlasının geleceğini tartışmak için PayPal’ın Küresel Mali Suç ve Müşteri Koruma Başkanı Kıdemli Başkan Yardımcısı David Szuchman ile bir araya geldi.

“Peki, PayPal neden kriptoya giriyor ve neden bu kadar uzun sürdü?” Levin konuşmanın başında sordu. Szuchman, PayPal’ın finansal sistemleri demokratikleştirme misyonu ve FinTech alanında olgun bir yenilikçi olarak konumu göz önüne alındığında, kripto para tekliflerinin şirket içinde doğal bir gelişme olduğunu açıkladı. Bugün, kullanıcıların platformda kapalı döngü ortamında dört tür kripto para birimi satın almalarına, tutmalarına ve satmalarına izin veriyorlar.

Kariyerine Manhattan Bölge Savcılığında savcı olarak başlayan Szuchman, PayPal’ın uyum felsefesini de vurguladı. “Duvarlar inşa etmiyoruz ve düzenleyicilerin bizimle konuşmak için üzerlerine tırmanmasını beklemiyoruz. … Bizim yapmaya çalıştığımız, ürün ne olursa olsun, konu ne olursa olsun, eğilmek ve sohbet etmek.” Bu yaklaşım, PayPal’ın, özellikle ilk günlerinde, zaman zaman kripto para birimi endüstrisine zarar veren düzenleyicilerle olan düşmanca ilişkiden kaçınmasını sağlar ve daha fazla işletmenin benimsediğini görmekten mutluyuz.

Gelecekte Szuchman, PayPal ve Chainalysis gibi şirketlerin, kripto para birimlerinin ana akım anlayışının, ilk yıllarına hakim olan korku odaklı anlatıların ötesinde olgunlaşmasına yardımcı olabileceğinden heyecan duyuyor. Bunun gerçekleşmesi için, kripto para birimlerinin ne yaptığı ve ne yapmadığı ve bunların hem yasal hem de yasadışı olarak kullanılma biçimleri hakkında yaygın eğitim şarttır.

Finansal İnovasyon Üzerine Ateş Başı Sohbeti

Bu ocak başı sohbetinde, Ribbit Capital’in Genel Ortağı ve eski Hazine Müsteşarı Sigal Mandelker, Federal Rezerv’de İnovasyondan Sorumlu Başkan (CIO) Sunayna Tuteja ile bir araya gelerek federal hükümetin finansal inovasyondaki rolü hakkında sorular sordu.

Tuteja, 108 yıllık bir organizasyonun ilk Baş İnovasyon Sorumlusu olarak, başlangıçta korkmamanın zor olduğunu açıkladı. Ama aynı zamanda heyecan vericiydi: “Bu sistem ilk defa birini her gün yenilik konusunda takıntılı hale getirmek için gerçekten atadı.” Ancak Tuteja’nın iş başında fark ettiği ilk şeylerden biri, merkez bankasının o kadar da merkezi olmadığıdır. “Daha çok bir güneş sistemi gibi” dedi, hepsi birbirine bağlı olarak çalışırken bağımsızlığını koruyan 12 ayrı banka ve bir yönetim kurulu ile.

Tuteja ayrıca inovasyon hakkında düşünürken, konuşmaların yeni teknolojilerden ziyade şu soruya verilen yanıtla yönlendirilmesi gerektiğini gözlemledi: “Hangi budalaca sorunları çözüyoruz ve neden bu sorunları çözmek için benzersiz bir şekilde nitelikliyiz?” Ayrıca, kuruluşların şu soruyu sorması çok önemlidir: “Sorunları müşteri deneyimi saplantısıyla mı çözüyoruz? … Yoksa ihtiyaçlarının bir varsayımını mı çözüyoruz?” Fed’de bu, tüketici davranışları, kripto para birimleri ve Amerika’nın ödeme raylarının nasıl modernize edileceği hakkında eleştirel düşünmek anlamına geliyor.

Yolun Kurallarını Netleştirmek: 2022’de Kripto Düzenlemesi

Kripto para düzenleme ve uygulama söz konusu olduğunda, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en önemli kurumlardan üçü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Adalet Bakanlığı (DOJ) ve Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN). Bu panelde Chainalysis Kamu Politikası Başkanı Salman Banaei, bu kurumlardaki üç önemli liderle konuştu, SEC’in Stratejik Yenilik ve Finansal Teknoloji Merkezi (FinHub) Direktörü Valerie A. Szczepanik, Avukat Yardımcısı Kıdemli Danışmanı Eun Young Choi ABD Adalet Bakanlığı Genel Müdürü ve Dijital Para Birimi Baş Danışmanı (FinCEN) Michele Korver.

Birlikte kripto para uygulaması, nereye yöneldiği, kurumlarının bölgedeki ilgili girişimleri ve endüstri ve devlet kurumlarının sorumlu inovasyonu teşvik etmek için nasıl işbirliği içinde çalışabileceklerini tartıştılar. İlginç bir paket, Amerika Birleşik Devletleri’nin makul kripto para birimi düzenlemesini uygulama taahhüdünü paylaşan, ancak başlamak için yardıma ihtiyacı olabilecek diğer ülkelerle yakın çalışma ihtiyacıydı. Korver, bu ihtiyacı, FATF’nin üye yargı bölgelerinin kripto para birimi düzenlemesine nasıl yaklaşması gerektiğine dair yakın zamanda yayınlanan kılavuzu bağlamında tartıştı . Korver, rehberin büyük ölçüde Amerika Birleşik Devletleri’nin Banka Gizliliği Yasası gibi mevcut düzenlemeleriyle uyumlu olmasına rağmen, asıl görevin artık diğer FATF üyeleriyle kendi düzenleyici rejimlerini oluşturmak için çalışmak olduğuna dikkat çekti.

“İleriye dönük yapmamız gereken iş, dünya çapındaki diğer FATF üye yargı mercilerine ya hiç var olmayan düzenlemeleri yürürlüğe koymaları ya da uygulamalarına ve belki de yürürlüğe koymalarına yardımcı olmaya çalışmak ve teşvik etmektir. Kayıtlarda olabilecek, ancak henüz uygulanmayan kayıtlar,” dedi Korver. Kripto para biriminin benzersiz bir küresel varlık olduğu göz önüne alındığında, küresel işbirliği düzenleyiciler için çok önemlidir. Dünyanın dört bir yanındaki devlet kurumlarıyla temas noktalarımız göz önüne alındığında, Chainalysis gibi şirketlerin orada oynayacak önemli bir rolü olduğuna inanıyoruz.

Dijital Varlık Alanındaki Bankalar: Bank of America COO’su Tom Montag ile Ocak Başı Sohbeti

Bank of America COO’su Tom Montag, sanal para birimleri ve Bank of America’nın (BoA) dijital varlık alanına nasıl taşındığı hakkında konuşmak için Chainalysis CEO’su Michael Gronager ile oturdu.

Montag, bankaların kripto para birimlerine artan ilgisini neyin tetiklediği sorulduğunda, “Operasyonel riski azaltmak bankalar için büyük bir sorun” dedi. Bankalar kripto para ürünleri sunmak için öncelikle süreçlerinin ve prosedürlerinin yeterince yüksek bir standartta çalışacak kadar sağlam olduğundan emin olmalıdır; kripto para birimleri geliştikçe ve daha iyi anlaşıldıkça, bunu başarmak daha kolay hale gelebilir.

Ve BoA’nın yönetimi altında 3 trilyon dolarlık varlığa sahip olduğu için, “ne yapmamız gerektiğini, müşterilerimize ne sunacağımızı ve bunu nasıl yapmamız gerektiğini her zaman sorumlu bir şekilde düşünüyoruz.” Sonuç olarak, şu anda BoA, kripto üzerine araştırma yapıyor ve Bitcoin vadeli işlemleri ve ETF’ler üzerindeki işlemleri kolaylaştırıyor. İnsanların varlıklarının bir kısmını kripto para birimlerinde tutmaları gerektiğine dair giderek yaygınlaşan argümanlar göz önüne alındığında, Montag, varlık yöneticilerinin sonunda müşterilere kripto para birimlerini emanet sorumluluğu dışında tutmalarını tavsiye edip etmeyeceğini görmenin ilginç olacağını söyledi. “Bunun nereye gittiği, varlığın kendisi, nasıl desteklendiği ve çevresinde neler olduğu tarafından belirlenir.”

Metnin aslına ulaşmak için:

https://blog.chainalysis.com/reports/links-2021-recap