İşte Quest & Quest Pro'da Meta'nın Kamera Gizliliği Hakkında Söyledikleri

Meta’nın en son VR kulaklıklarını süsleyen kamera sayısı giderek arttığından, kullanıcılar anlaşılır bir şekilde evlerine bir kulaklık davet etmeden önce mahremiyetlerinin nasıl ele alındığını bilmek istiyor. İşte Meta’nın kulaklığının kamerası ve sensörleri aracılığıyla hangi verilerin toplandığı ve nasıl kullanıldığı hakkında söyleyecekleri.

Özel bilgilerinizin, sizin hakkınızda bilgi toplayan ürünler ve şirketler tarafından nasıl kullanıldığı konusunda şüpheci olmak için asla kötü bir zaman yoktur, ancak kullanım sırasında her zaman açık kameralara güvenen ürünleri kullanırken özellikle iyi bir zamandır. Başınızın ve ellerinizin hareketini izlemek ve çevrenizin tam bir görüntüsünü sunmak için bir dizi kamera kullanan en yeni VR kulaklıklarının neredeyse tamamında durum budur. Meta’nın en yeni kulaklığı Quest Pro, aynı zamanda şirketin kullanıcının gözlerini ve yüz hareketlerini izlemek için içe bakan kameralara sahip ilk kulaklığıdır.

Meta’nın kulaklıklarıyla izleyip topladığını iddia ettiği verilerin ayrıntıları, ” Ek Meta Platform Teknolojileri Gizlilik Politikasında ” (en son 25 Ekim 2022’de güncellendi) ele alınmaktadır:

Aşağıdakiler hakkında veya bunlarla ilgili bilgi topluyoruz:

Vücut duruşunuzu belirlemek ve avatarınızın hareketlerini daha gerçekçi hale getirmek için kulaklığınızın ve kumandalarınızın konumu ve yönü.

Sürükleyici ve gerçekçi bir sanal deneyim sunmak için kulaklığınızın konumu, kumandanızın hareket hızı ve yönünüzdeki değişiklikler (oyun oynarken eğilmeniz gibi).

Avatarınızın dudak ve yüz hareketlerini canlandırmak için mikrofon tercihleriniz etkinleştirildiğinde ses verileriniz.

El Takibi. MPT Ürünlerinde el izleme özelliğini etkinleştirmeyi seçerseniz, tahmini el boyutu ve el duruşu verileri gibi teknik bilgiler toplarız. Bu bilgi, özelliğin çalışması için gereklidir. El Takibi Gizlilik Bildirimimizden daha fazla bilgi edinin .

Göz takibi. Meta Quest Pro’da göz izlemeyi etkinleştirmeyi seçerseniz, sanal gerçeklikteki görüntü kalitenizi iyileştirmek, bir uygulamadaki sanal içerikle etkileşim kurmanıza yardımcı olmak ve avatarınızın göz ve yüz hareketlerini canlandırmak için soyutlanmış bakış verilerini işleriz. Gözlerinizin ham görüntü verileri cihazınızda saklanır. Ayrıca, özelliği sağlamak ve düzgün çalışmasını sağlamak için göz izleme ile etkileşimleriniz hakkında (izleme kalitesi ve gözlerinizi algılamak için geçen süre gibi) belirli verileri toplar ve saklarız. Göz Takibi Gizlilik Bildirimimizden daha fazla bilgi edinin .

Doğal Yüz İfadesi. Meta Quest Pro’da Doğal Yüz İfadelerini etkinleştirmeyi seçerseniz, avatarınızın ifadelerinin VR’de daha doğal görünmesini sağlamak için soyutlanmış yüz ifadeleri verilerini işleriz. Yüzünüzün ham görüntü verileri cihazınızda saklanır. Ayrıca, özelliği sağlamak ve düzgün çalışmasını sağlamak için Doğal Yüz İfadeleri ile etkileşimlerinizle ilgili belirli verileri (ifadeleri algılamanın ne kadar sürdüğü gibi) toplar ve saklarız. Doğal Yüz İfadeleri Gizlilik Bildirimimizden daha fazla bilgi edinin .

Uyum Ayarı. Meta Quest Pro’da uyum ayarını etkinleştirmeyi seçerseniz, kulaklığınızın optimum şekilde hizalanıp hizalanmadığını kontrol etmek ve kulaklık ayarlama ipuçları sağlamak için soyutlanmış uyum ayarı verilerini işleriz. Gözlerinizin ve alt yüzünüzün ham görüntü verileri cihazınızda saklanır. Özelliği sağlamak ve düzgün çalışmasını sağlamak için uyum ayarıyla etkileşimlerinizle ilgili belirli verileri (bir kullanıcının kurulum sürecini tamamlayıp tamamlamadığı veya kurulum sürecinin ne kadar sürdüğü gibi) de toplar ve saklarız. Daha Fazla Bilgi Edinin

Meta, El Takibi , Göz Takibi , Yüz Takibi ve Sığdırma Ayarını kapsayan ‘Gizlilik Bildirimleri’nde ek ayrıntılar sunar . Meta’ya göre, bu özelliklerin dördü de gizlilik için aynı temel politikalara sahiptir:

Bu özellikler isteğe bağlıdır ve herhangi bir zamanda devre dışı bırakılabilir.

Bu özellikler sizi tanımlamak için kullanılmaz

Ham görüntüler yalnızca kulaklıkta işlenir ve Meta’ya veya üçüncü taraflara gönderilmez

Ham görüntüler işlendikten sonra silinir ve kulaklıkta depolanmaz

Kulaklığınız uyku moduna girdiğinde, kulaklıktaki tüm sensörler (kameralar ve mikrofonlar dahil) devre dışı bırakılır.

Ham Görüntüler ve “Soyutlanmış Veriler”

Meta, kameralardan alınan ham görüntülerin yerel olarak işlendiğini ve ardından silindiğini iddia etse de bu, şirketin ham görüntülerden veya sizin özellikleri kullanımınızdan elde edilen verileri toplamadığı anlamına gelmez; buna “soyutlanmış veriler” adını verir. Örneğin, göz izlemenin çalışması için Meta, gözlerinizin baktığı yönü türetmek için ham görüntüleri kullanır. İşte bu özelliklerden hangi soyutlanmış verilerin toplanabileceği hakkında söyledikleri.

El takibi

El izleme özelliğini geliştirmek için, el izlemeyi kullanmayı seçtiğinizde cihazınızdan belirli verileri topluyoruz. Bu veriler, kullanım verilerinizi, tahmini el boyutunu ve kaynak görüntü telemetrisini (ör. pozlama, kontrast) içerir. Ayrıca, izleme kalitesi, ellerinizi algılamak için geçen süre ve yaptığınız çimdikleme sayısı gibi, Gizlilik İlkemizle tutarlı olarak, el izleme özelliğiyle etkileşimlerinizle ilgili diğer bilgileri de toplar ve saklarız. Cihazınız çökerse, yakın zamanda oluşturulmuş el duruşu verilerinin yanı sıra benzer bilgileri içerebilecek kilitlenme günlüklerini de toplarız.

Göz takibi

Soyutlanmış bakış verileri, başlığınızda gerçek zamanlı olarak oluşturulur ve avatarınızın göz temasını ve yüz ifadelerini canlandırmak, VR’de baktığınız yerdeki görüntü kalitesini iyileştirmek ve/veya sanal içerikle etkileşim kurmak için cihazda veya Meta sunucularda işlenir. VR. Örneğin, Meta tarafından sunulan bir uygulamaya göz izleme verilerinize erişim izni vermeyi seçerseniz, çok oyunculu bir senaryoda avatarınızın göz temasını ve yüz ifadelerini canlandırmak için soyutlanan bakış verileri Meta sunucularında işlenebilir. Göz izlemeyi kalibre etmeyi seçerseniz, kalibrasyon verileri, siz bu verileri cihazınızın Ayarlar bölümünden silmeyi veya hesabınızı silmeyi seçene kadar cihazınızda saklanır. Özelliğin düzgün çalışması ve özelliği sağlamak için gerektiği şekilde, göz izleme ile etkileşimleriniz hakkında belirli verileri topluyor ve saklıyoruz, Gizlilik Politikamız ile tutarlı. Örneğin, izleme kalitesi ve gözlerinizi algılamak için geçen süre hakkında bilgi toplar ve saklarız. Meta ile ek verileri paylaşmayı seçtiyseniz, Meta’nın deneyimlerinizi kişiselleştirmesine ve Meta Quest’i iyileştirmesine yardımcı olmak için kulaklığınızı nasıl kullandığınıza (göz izleme dahil) ilişkin ek veriler topluyoruz. Kulaklığınız çökerse, kulaklığınızla ilgili kilitlenme günlüklerini sunucularımıza göndeririz. Kilitlenme günlükleri, gözlerinizin ham görüntü verilerini içermez Meta ile ek verileri paylaşmayı seçtiyseniz, Meta’nın deneyimlerinizi kişiselleştirmesine ve Meta Quest’i iyileştirmesine yardımcı olmak için kulaklığınızı nasıl kullandığınıza (göz izleme dahil) ilişkin ek veriler topluyoruz. Kulaklığınız çökerse, kulaklığınızla ilgili kilitlenme günlüklerini sunucularımıza göndeririz. Kilitlenme günlükleri, gözlerinizin ham görüntü verilerini içermez Meta ile ek verileri paylaşmayı seçtiyseniz, Meta’nın deneyimlerinizi kişiselleştirmesine ve Meta Quest’i iyileştirmesine yardımcı olmak için kulaklığınızı nasıl kullandığınıza (göz izleme dahil) ilişkin ek veriler topluyoruz. Kulaklığınız çökerse, kulaklığınızla ilgili kilitlenme günlüklerini sunucularımıza göndeririz. Kilitlenme günlükleri, gözlerinizin ham görüntü verilerini içermez ve Gizlilik Politikamıza uygun olarak göz izleme özelliğiyle etkileşimleriniz hakkında diğer bilgiler. Kilitlenme günlükleri, gözlerinizin ham görüntü verilerini içermez ve Gizlilik Politikamıza uygun olarak göz izleme özelliğiyle etkileşimleriniz hakkında diğer bilgiler. Kilitlenme günlükleri, gözlerinizin ham görüntü verilerini içermez

Doğal Yüz İfadesi

Soyutlanmış yüz ifadeleri verileri, kulaklığınızda gerçek zamanlı olarak oluşturulur ve avatarınızın yüz ifadelerini canlandırmak için cihazda veya Meta sunucularda işlenir. Örneğin, Meta tarafından sunulan bir uygulamaya Doğal Yüz İfadeleri verilerinize erişim izni vermeyi seçerseniz, soyutlanmış yüz ifadeleri verileri, çok oyunculu bir senaryoda avatarınızın yüz hareketini canlandırmak için Meta sunucularında işlenebilir. Doğal Yüz İfadeleri ile etkileşimleriniz hakkında, özelliğin düzgün çalışması ve Gizlilik Politikamıza uygun olarak özelliği sunması için gerekli olan belirli verileri topluyor ve saklıyoruz. Örneğin, kulaklığın uyumunun algılanan yüz hareketlerinin kalitesini nasıl etkilediği veya yüz hareketlerinizi algılamanın ne kadar sürdüğü hakkında bilgi toplar ve saklarız. Meta ile ek veri paylaşmayı seçtiyseniz, Meta’nın deneyimlerinizi kişiselleştirmesine ve Meta Quest’i iyileştirmesine yardımcı olmak için kulaklığınızı nasıl kullandığınıza ilişkin ek veriler (Doğal Yüz İfadeleri dahil) topluyoruz. Kulaklığınız çökerse, kulaklığınızla ilgili kilitlenme günlüklerini sunucularımıza göndeririz; bu günlükler, yakın zamanda oluşturulmuş soyutlanmış yüz ifadeleri verilerini ve Gizlilik Politikamıza uygun olarak Doğal İfadeler özelliğiyle etkileşimleriniz hakkında diğer bilgileri içerebilir. Kilitlenme günlükleri, yüzünüzün ham görüntü verilerini içermez. Yakın zamanda oluşturulmuş soyutlanmış yüz ifadeleri verilerini ve Gizlilik Politikamıza uygun olarak Doğal İfadeler özelliğiyle etkileşimleriniz hakkında diğer bilgileri içerebilir. Kilitlenme günlükleri, yüzünüzün ham görüntü verilerini içermez. Yakın zamanda oluşturulmuş soyutlanmış yüz ifadeleri verilerini ve Gizlilik Politikamıza uygun olarak Doğal İfadeler özelliğiyle etkileşimleriniz hakkında diğer bilgileri içerebilir. Kilitlenme günlükleri, yüzünüzün ham görüntü verilerini içermez.

Uyum Ayarı

Özelliğin düzgün çalışması ve Gizlilik Politikamızla tutarlı bir şekilde özelliğin sağlanması için gerekli olan uyum ayarıyla etkileşimleriniz hakkında belirli verileri topluyor ve saklıyoruz. Örneğin, bir kullanıcının kurulum sürecini tamamlayıp tamamlamadığı veya kurulum sürecinin ne kadar sürdüğü hakkında bilgi toplar ve saklarız. Meta ile ek verileri paylaşmayı seçtiyseniz, Meta’nın deneyimlerinizi kişiselleştirmesine ve Meta Quest’i iyileştirmesine yardımcı olmak için başlığınızı ve kumandalarınızı nasıl kullandığınız hakkında ek veriler topluyoruz. Kulaklığınız çökerse, kulaklığınızla ilgili kilitlenme günlüklerini sunucularımıza göndeririz; bu günlükler, yakın zamanda oluşturulmuş soyutlanmış uyum ayarı verilerini ve Gizlilik Politikamızla tutarlı uyum ayarı özelliğiyle etkileşimleriniz hakkında diğer bilgileri içerebilir. Kilitlenme günlükleri, gözlerinizin veya yüzünüzün ham görüntü verilerini içermez.

Görev LED’leri Kamera Kullanımını Gösterir

Kameraların neyi yakaladığını bilmenin yanı sıra, ne zaman yakaladıklarını bilmek de yararlıdır. Neyse ki Meta, kameraların ve sensörlerin ne zaman aktif olduğunu açıkça belirtmek için kulaklıklarına LED’ler ekledi.

Quest Pro’da kulaklığın ön tarafında bir LED bulunur. LED yandığında kameralar etkindir. Beyaz yandığında, kameralar etkindir ancak kullanıcı içlerini göremez (yani: geçiş). Mavi yandığında , kullanıcı dış dünyayı kameralar aracılığıyla görebilir (yani: geçiş).

Touch Pro olarak adlandırılan Quest Pro kontrolörleri, takip için kameraları da içeriyor. Her denetleyicinin yanında iki LED vardır. Beyaz bir LED’in yandığını gördüğünüzde bu, kontrol cihazının kameralarının etkin olduğu anlamına gelir.

Kaynak

https://www.roadtovr.com/oculus-quest-camera-privacy-rift-s-facebook/