İşletmenizin Siber Güvenlik İhlali Açısından Risk Altında Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Siber Güvenlik İhlali

Çoğu küçük işletme, güvenlik konusunda olması gerektiği kadar endişe duymaz. Ne de olsa, işletme sahipleri tüm günlerini siber güvenlik ihlalleri konusunda endişelenerek geçiremezler. Ama ne biliyor musun? Şirketiniz de verilerinin tehlikeye atılmasını göze alamaz. Tek bir veri ihlali, küçük işletmelere bile milyonlarca dolara mal olabilir.

Henüz ihlal edilmemiş olmanız gelecekte olmayacağınız anlamına gelmez. İster kötü amaçlı yazılım ister insan hatası olsun, doğru protokollere sahip değilseniz bir bilgisayar korsanının sistemlerinizi ihlal etmesinin birçok yolu vardır. Ek olarak, bilgisayar korsanları, şirketinizin verilerine erişim elde etmek için doğru kişileri manipüle edebilmelerini sağlamak için taktiklerinde daha akıllı hale geliyor. İşletmenizin siber güvenlik ihlali riski altında olup olmadığını nasıl anlayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Özel bir BT Ekibiniz yok

Özel bir BT ekibiniz varsa, işletmenizin siber güvenlik tehditleriyle başa çıkmak için BT departmanı olmayanlara göre daha hazırlıklı olması muhtemeldir. Özel bir ekibiniz yoksa veya buna bütçeniz yetmiyorsa, şirketinizin BT’sini yönetmek için gerekli becerilere sahip birini işe almayı veya dış kaynak kullanmayı ciddi şekilde düşünmelisiniz. Hatta sistemlerinizin ne kadar risk altında olduğunu ve ihlal riskinizi azaltmak için neler yapabileceğinizi ölçmek üzere size bir siber güvenlik risk derecelendirmesi verecek bir şirket bile tutabilirsiniz.

Özel bir güvenlik uzmanı, ağınızı saldırılardan korumak için gelen tehditleri ve güvenlik açıklarını, yazılım güncellemelerini ve yamaları izleyebilecektir. Ayrıca, tüm çalışanlarınızın evde veya ofiste bilgisayarlarında çalışırken uygun önlemleri alabilmeleri için kendilerine sunulan en son güvenlik önlemlerinden haberdar olmalarını sağlamaya yardımcı olurlar.

Çalışanlara Şirket Bilgisayarlarına Yazılım Ekleme Özgürlüğü Veriyorsunuz

Kötü bir fikir gibi görünmese de, personele iş bilgisayarlarına yazılım yükleme özgürlüğü vermemek en iyisidir. Birçok programın, ortalama çalışanların farkında olmadığı güvenlik açıkları vardır. Bu yazılım çözümleri harika görünebilir, ancak şirketinizi siber güvenlik ihlali riskine sokabilir.

Bunun olmasını önlemek için, şirket bilgisayarlarına hangi programların eklenebileceğini ve eklenemeyeceğini belirleyen politikalar uygulamanız gerekir. Örneğin, çalışanların belirli yardımcı yazılımlara (antivirüs veya performans izleme yardımcı programları gibi) erişmesi gerekiyorsa, bu araçların şirket sistemlerinde nasıl kullanılması gerektiğine ilişkin katı politikaların yürürlükte olduğundan emin olun.

Çalışanlarınız Siber Güvenlik En İyi Uygulamaları Konusunda Eğitimli Değil

Çalışanlarınız, siber güvenlik tehditlerine karşı ilk savunma hattınızdır . Riskleri anlamamaları veya şüpheli durumlarla nasıl başa çıkacaklarını bilmemeleri şirketinizi savunmasız hale getirebilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, siber saldırıların %80 kadarının bir kimlik avı e-postasıyla başladığını ve bunun nedeninin genellikle bir çalışanın o e-postadaki bir bağlantıya tıklaması olduğunu ortaya çıkardı.

Çalışanlarınızı, kimlik avı e-postalarını nasıl tespit edecekleri ve çevrimiçi olarak şüpheli bir şey gördüklerinde ne yapacakları gibi en iyi siber güvenlik uygulamaları konusunda eğitmelisiniz. Ayrıca, bu en iyi uygulamalar hakkında e-posta yoluyla veya intranetiniz üzerinden periyodik hatırlatıcılar gönderebilirsiniz.

Yürürlükte bir Risk Yönetim Planınız yok

Yürürlükte bir risk yönetimi planınız yoksa işletmeniz siber saldırı riski altındadır. Mümkün olan en kısa sürede bir tane yerleştirmelisiniz. Bir risk yönetimi planı, şirketinizi etkileme olasılığı en yüksek olan tehditleri ve bunları nasıl azaltabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır. Bir siber güvenlik risk yönetimi planının nasıl oluşturulacağına ilişkin bir şablon veya kılavuz kullanabilirsiniz. Oluşturduktan sonra, siber saldırılara karşı korunma söz konusu olduğunda kendilerinden ne beklendiğini bilmeleri için tüm çalışanlarla düzenli olarak gözden geçirin.

Artık Teknik Desteği Olmayan Bir Yazılım Kullanıyorsunuz

Yazılım, bir işletmeyi yönetmenin kritik bir parçasıdır. Satın alması ve bakımı pahalı olabilir, ancak bunun sizi şirketiniz için doğru yazılıma yatırım yapmaktan caydırmasına izin vermeyin. Güvenlik sorunları, artık yama ve güncelleme almadıkları için bilgisayarınızdaki işletim sistemlerinin ve uygulamaların eski sürümlerinden kaynaklanabilir.

Yerinde bir Güvenlik Duvarınız Yok

Güvenlik duvarı, gelen ve giden ağ trafiğini önceden belirlenmiş güvenlik kurallarına göre izleyen ve kontrol eden bir ağ güvenlik sistemidir. Bunlar hem donanım hem de yazılım veya hatta her ikisinin bir kombinasyonu olarak uygulanabilir. Bir güvenlik duvarı, iki ağ arasında bir ağ geçidi görevi görür; yetkili kullanıcıların içeri girmesine izin verirken istenmeyen davetsiz misafirleri dışarıda tutar.

Kaynak:

https://hackersonlineclub.com/how-to-tell-if-your-business-is-at-risk-for-cybersecurity-breach/