iPhone veya iPad’inizde silinen bir fotoğraf veya video nasıl kurtarılır

iPhone’unuz silinen fotoğrafları ve videoları 30 güne kadar saklar. Eşzamanlama için iCloud’u kullanıyorsanız, silinen bir öğeyi de canlandırabilirsiniz.

iPhone veya iPad’inizdeki bir fotoğrafı veya videoyu yanlışlıkla sildiniz ve şimdi ona geri ihtiyacınız olduğunu fark ettiniz. Yeterince hızlı hareket edersen bu sorun değil. iOS ve iPadOS için Fotoğraflar uygulaması, silinen fotoğrafları ve videoları 30 güne kadar saklayan bir yardımcı programla birlikte gelir. Son silinen fotoğraflara ve videolara göz atabilir ve bunları görüntüleyebilir ve ardından kurtarmak istediklerinizi seçebilirsiniz. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı yedeklemek ve senkronize etmek için iCloud’u kullanıyorsanız, iCloud Fotoğraf kitaplığınız aracılığıyla silinenleri geri yükleyebilirsiniz.

Cihazınızdan fotoğraflar ve videolar nasıl geri yüklenir

iPhone veya iPad’inizde Fotoğraflar uygulamasını açın. iPhone’unuzda, alt araç çubuğundaki Albümler simgesine dokunun. Ekranı, Yardımcı Programlar bölümüne kaydırın ve Son Silinenler girişine dokunun.

iOS 16 veya sonraki bir sürümünü çalıştırıyorsanız, Face ID, Touch ID veya parolanızı kullanarak eylemi doğrulamanız istenebilir ( Şekil A ).

iPad’inizde sol kenar çubuğunun görünür olduğundan emin olun. Yardımcı Programlar bölümünde, Son Silinenler girişine dokunun ( Şekil B ).

iPhone veya iPad’inizde, geri yüklemek istediklerinizi bulmak için silinen fotoğraflara ve videolara göz atın. Tam ekran görüntülemek için bir fotoğrafa dokunun. Bir videoya dokunun ve ardından oynatabilirsiniz. Öğeyi geri yüklemek için Kurtar’a dokunun ve ardından işleminizi onaylamak için Fotoğrafı Kurtar veya Videoyu Kurtar’a dokunun ( Şekil C ).

Son Silinenler bölümüne dönmek için sol oka basın. Tek bir fotoğrafı veya videoyu geri yüklemek için üzerine basın ve Kurtar’ı seçin ( Şekil D ).

Birden çok öğeyi geri yüklemek için üstteki Seç’e dokunun. Geri yüklemek istediğiniz öğelere dokunun ve ardından Kurtar’ı seçin ( Şekil E ).

Fotoğrafları ve videoları iCloud’dan geri yükleyin
Aygıtınızın fotoğraflarını ve videolarını yedeklemek ve eşzamanlamak için iCloud’u kullanırsanız, iCloud fotoğraf kitaplığınız silinen dosyaları 30 güne kadar tutar. Bunu kontrol etmek için iCloud web sitesinde Apple hesabınıza giriş yapın . Fotoğraflar simgesine tıklayın ve ardından Son Silinenler için girişi seçin. Geri yüklemek istediğiniz fotoğrafa veya videoya tıklayın ve ardından en üstteki Kurtar seçeneğine tıklayın ( Şekil F ).

Birden çok öğeyi geri yüklemek için ilkini seçin. Ardından, bitişik olmayan ek öğeleri seçmek için Ctrl tuşuna veya birkaç bitişik öğeyi seçmek için Shift tuşuna basın. Ardından Kurtar’a tıklayın ( Şekil G ).

Fotoğrafları ve videoları iCloud Fotoğrafları aracılığıyla geri yüklemenin ötesinde, iCloud Drive’a kaydettiğiniz her şeyi geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Ana iCloud sayfanıza geri dönün ve iCloud Drive’ı seçin. Sağ alt köşedeki Son Silinenler bağlantısını tıklayın. Geri yüklemek istediğiniz fotoğrafı veya videoyu seçin ve ardından en üstteki Kurtar seçeneğine tıklayın ( Şekil H ).

Kaynak:

https://www.techrepublic.com/article/recover-deleted-photo-video-iphone-ipad/?utm_source=email&utm_medium=referral&utm_campaign=apple-weekly