INTERPOL Çalışma Grubu, Amerika kıtasındaki siber tehditleri vurguluyor

Siber Suç Tehdidi
Finansal olarak motive olmuş gruplar, yalnızca Latin Amerika’daki kuruluşları, özellikle fidye yazılımlarıyla hedef almakla kalmadı, aynı zamanda operasyonlarının kapsamını da genişletti. Örneğin, 2020’nin ilk yarısında Latin Amerika, mobil tarayıcılar aracılığıyla küresel ortalamanın neredeyse üç katı olan saldırılarla dünyanın en yüksek siber saldırı oranlarını kaydetti.

Örneğin, Kosta Rika, Nisan 2022’de Conti adlı bir grup tarafından başlatılan büyük ölçekli fidye yazılımı saldırılarının kurbanı oldu. Kosta Rika maliye bakanlığından başlayan siber saldırı, sonuçta birbirine bağlı bir dizi saldırıda 27 farklı bakanlığı içeriyordu. Conti’nin eylemi, Kosta Rika’nın dijital altyapısının bazı kısımlarını aylarca sakat bırakırken, aynı zamanda kamu sağlık hizmetlerini ve bazı kamu sektörü çalışanlarının maaşlarını aksattı.

Arjantin’in en büyük internet servis sağlayıcılarından biri olan Telecom Arjantin de 2020’de yaklaşık 18.000 bilgisayarı kapsayan büyük bir fidye yazılımı saldırısına uğradı. Bu olayda, bilgisayar korsanları 7,5 milyon dolarlık fidye talep ederken, çalışanların veritabanlarına ve dahili VPN’lere erişimi engellendi.

Bu bağlamda, 7. INTERPOL Amerika Siber Suçlar Çalışma Grubu, bölgedeki tehditleri ve eğilimleri değerlendirmek üzere 12-16 Eylül tarihlerinde Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te bir araya geldi. Toplantı 32 üye ülke, 4 uluslararası kuruluş ve 13 kamu ve özel kuruluştan 90’ın üzerinde katılımcıyı bir araya getirdi.

Siber suçla mücadelede polis işbirliğinin anahtarı
Grup, kilit öncelikler arasında, bu yıl daha sonra yayınlanacak olan Küresel Siber Suç stratejisi 2022 -2025’i tartıştı. Bu strateji, siber suç tehdidine ilişkin derinlemesine bir anlayış geliştirecek ve siber saldırıları önleme, tespit etme, araştırma ve kesintiye uğratma yeteneklerini geliştirecektir.

Grup ayrıca siber suçlara karşı operasyonların koordinasyonu için bir Amerika Masası kurulmasını da tartıştı. Bu, INTERPOL’ün daha önce Afrika ve ASEAN bölgelerinde kurulan diğer masalarla birlikte küresel stratejisiyle uyumludur.
Diğer konular siber müdahale girişimleri, kripto para birimi soruşturması, Amerika’da ortaya çıkan siber tehditler ve araştırma bilgilerinin paylaşımına odaklandı.

Arjantin Federal Polis Şefi Juan Carlos Hernandez, “Bu Çalışma Grubu, siber suçlarla daha etkili bir şekilde mücadele edebilmemiz ve dünyayı daha güvenli bir yer haline getirebilmemiz için uluslararası ve bölgesel düzeyde polis işbirliğini geliştirmek için iyi bir fırsat” dedi.

Amerika’da kapasite geliştirme
Yeni teknolojilere daha fazla güvenmek, artan sıklıkta ve verimlilikte saldıran siber suçluların yolunu açtı. Bilgisayar açıklarının yanı sıra güvenliğe yeterince dikkat edilmemesi, siber suçlulara yasadışı kazanç için düşük riskli, yüksek ödüllü fırsatlar sağlar.

Bu büyüyen tehditle karşı karşıya kalan INTERPOL, Latin Amerika’da siber suçlar konusunda farkındalığı artırmak ve daha yakın bölgesel işbirliğini teşvik etmek için bir dizi faaliyet yürütmüştür. Temel faaliyetler arasında INTERPOL polislik yetenekleri, dijital adli tıp, açık kaynak istihbaratı, kripto para birimleri ve karanlık ağ araştırmaları üzerine eğitim kursları yer aldı.

Bu tür faaliyetler, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi’nin ortak girişimi olan Siber Amerika Projesi (Küresel İşler Kanada tarafından finanse edilmektedir) ve Siber Suçlara İlişkin Genişletilmiş Küresel Eylem (GLACY+) projesi kapsamındadır.

Kaynak: https://www.interpol.int/News-and-Events/News/2022/INTERPOL-Working-Group-highlights-cyber-threats-across-the-Americas