Internet Organize Suç Tehdit Değerlendirmesi (IOCTA) 2021

İstisnai COVID-19 krizi, siber suçun her türlü artışını hızlandırırken, gri altyapı suçun yayılmasını kolaylaştırmaya hizmet ediyor.

IOCTA, siber suç alanındaki gelişen tehditlerin ve önemli gelişmelerin kolluk kuvvetleri odaklı bir değerlendirmesini sağlayan Europol’ün amiral gemisi stratejik ürünüdür. IOCTA’nın önceki sürümlerinde, çeşitli modi operandi’nin kalıcı doğasının, siber suç tehditlerindeki değişikliklerin yaygın olarak algılanandan daha nadir olduğu anlamına geldiği vurgulanmıştı. Geçen yılki IOCTA, siber suçun bir devrimden ziyade nasıl bir evrim olduğunu yansıtarak manzarayı ele geçirdi.

Bu yılki raporda, COVID-19 pandemisinin etkisi görünür durumda. Pandemi ile ilgili hızlandırılmış dijitalleşme, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi siber tehdidin gelişimini önemli ölçüde etkiledi:

  • Fidye yazılımı ortaklık programları, daha büyük bir suçlu grubunun büyük şirketlere ve kamu kurumlarına DDoS saldırıları gibi çok katmanlı gasp yöntemleriyle tehdit ederek saldırmasına olanak tanır.
  • Mobil kötü amaçlı yazılım, iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ek güvenlik önlemlerini atlatmaya çalışan suçlularla birlikte gelişir.
  • Çevrimiçi alışveriş, çevrimiçi dolandırıcılıkta keskin bir artışa neden oldu.
  • Açıkça kendi kendine oluşturulan malzeme artan bir endişe kaynağıdır ve ayrıca kâr için dağıtılır.
  • Suçlular VPN’ler, şifreli iletişim hizmetleri ve kripto para birimleri gibi meşru hizmetleri kötüye kullanmaya devam ediyor.

Bu yılki IOCTA için, proje ekibi tüm Avrupa Birliği Üye Devletlerini (AB Üye Devletleri), sınırlı sayıda üçüncü ülkeyi, Europol’ün danışma gruplarının üyelerini ve dahili uzmanları araştırdı. Bunlara, son 12 ayda tehdit ortamında özellikle hangi değişikliklerin gerçekleştiği soruldu. Kendimizi siber suçların yaygınlığı ve işleyişindeki değişikliklere odaklanan son 12 ay hakkında dört soru ile sınırlayarak, yaklaşımımızın en alakalı gelişmelere odaklanmasını sağlamak istedik. Danışma Grubu üyelerimiz aracılığıyla özel sektördeki güvenilir ortaklardan gelen girdilerin dahil edilmesi, en güncel siber suç tehdidi ortamına ilişkin kapsamlı bir genel bakışın geliştirilmesine de yardımcı oldu.

Raporu indirmek için:

https://www.europol.europa.eu/sites/default/files/documents/internet_organised_crime_threat_assessment_iocta_2021.pdf

Metnin aslına ulaşmak için:

https://www.europol.europa.eu/activities-services/main-reports/internet-organised-crime-threat-assessment-iocta-2021