Google, Kamu Sektörü Siber Güvenliğini Savunuyor

The Google Logo on a building in the company's main campus, the Googleplex.

Google, kamu sektörü siber güvenlik hizmetlerine yönelik yeni bir dizi çözümü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu yeni hizmetler, devlet kurumlarına ve hizmetlere yönelik sürekli artan siber tehditlere karşı ekstra bir savunma katmanı sağlama amacını taşıyor.

Google’ın yeni çözümleri, Zero Trust güvenlik modeli üzerine inşa edildi. Bu model, her ağ bağlantısının varsayılan olarak tehlikeli olduğunu kabul eder ve her bir talebin güvenilir olup olmadığını doğrulamak için ayrı ayrı kimlik doğrulama ve yetkilendirme süreçleri uygular. Bu, özellikle uzaktan çalışmanın yaygınlaştığı şu dönemde, siber güvenlik risklerine karşı ek bir önlem sağlar.

Google’ın yeni çözümleri arasında kimlik doğrulama ve veri erişimini kontrol etmek için kullanılan Context Aware Access, verileri otomatik olarak sınıflandırmak ve korumak için kullanılan Data Loss Prevention ve şüpheli aktiviteleri ve tehditleri belirlemek ve yönetmek için kullanılan Security Command Center bulunuyor. Ayrıca Google, mevcut altyapılarına ek güvenlik katmanı sağlamak isteyen kurumlar için Chrome OS cihazlarına yönelik yeni bir güvenlik çözümü de piyasaya sürüyor.

Google’ın bu yeni çözümleri, kamu sektöründe daha fazla siber güvenlik önlemi alınmasını sağlayacak. Kamu hizmetlerinin ve verilerin korunmasının, hem vatandaşların güvenliği hem de devletin genel işleyişi açısından büyük önem taşıdığını unutmamak gerekir.

Uzaktan çalışma ve dijital dönüşüm, devlet kurumlarını hedef alan siber tehditleri artırıyor. Bu nedenle, Google’ın kamuya yönelik siber güvenlik çözümleri sadece hükümetlere ve kamu hizmetlerine yönelik değil, aynı zamanda toplumun genel siber güvenliğine de katkıda bulunacak.