FTC, veri ihlallerinden etkilenen tüketicileri bilgilendirmek için sağlık uygulamalarını uyarıyor

Federal Ticaret Komisyonu (FTC) Çarşamba günü 3’e 2 oyla, sağlık veri ihlalleriyle ilgili on yıllık bir kuralın hassas sağlık bilgilerini işleyen uygulamalar için geçerli olduğunu ve bu şirketleri uymaları konusunda uyardığını söyledi.

FTC tarafından kabul edilen yeni politika beyanı, kurumun sağlık kayıtlarını ele alan satıcıların, verilere bir ihlal veya bireyin izni olmadan başka yollarla erişilmesi durumunda tüketicileri bilgilendirmesini gerektiren 2009 Sağlık İhlali Bildirim Kuralını netleştirmeyi amaçlıyordu.

Yeni politika, kuralın, son on yılda geliştirilen fitness veya adet döngülerini izleyenler gibi sağlık uygulamaları için geçerli olduğunu belirtiyor.

Politika bildirisinde , “Birçok Amerikalı, hastalıkları, teşhisleri, tedavileri, ilaçları, zindeliği, doğurganlığı, uykuyu, ruh sağlığını, diyeti ve diğer hayati alanları izlemek için uygulamalara ve diğer teknolojilere yönelirken, bu Kural her zamankinden daha önemli” dedi . Çarşamba okur. “Bu hizmetleri sunan firmalar, tüketici verilerini güvence altına almak ve korumak için gereken özeni göstermelidir.”

FTC, yeni politikayı uygulamayı planlıyor ve ihlal edenler günde 43.000 doların üzerinde bir mali cezaya çarptırılıyor.

FTC Başkanı, “Bu Kural, kişisel bilgilerimizi kötüye kullanan teknoloji firmalarına bir miktar hesap verebilirlik önlemi getirse de, daha temel bir sorun, şirketlerin bu verileri davranışsal reklamları veya güçlü kullanıcı analizlerini beslemek için kullanabilecekleri hassas sağlık bilgilerinin metalaştırılmasıdır.” lina han Çarşamba günü yaptığı açıklamada.

Khan, “Gözete dayalı reklamcılığın artan yaygınlığı göz önüne alındığında, Komisyon ilk etapta hangi verilerin toplandığını ve belirli iş modellerinin kullanıcıları zorunlu olarak riske atan teşvikler oluşturup oluşturmadığını incelemeli” dedi.

Politikanın oyları parti çizgisinde düştü, Khan ve diğer iki Demokrat komisyon üyesi, Cumhuriyetçi Komisyon Üyeleri Noah Phillips ve Christine Wilson’a karşı politika lehine 3-2 oy kullandı.

Phillips ve Wilson, FTC’nin Sağlık İhlal Bildirimi Kuralında değişiklik yapılıp yapılmamasına karar vermeyi amaçlayan daha büyük bir kural oluşturma sürecinin ortasında olduğu için yayınlandığına dair endişeleri dile getirerek, politikaya karşı ayrı ayrı muhalif görüşler yayınladılar.

Phillips, muhalefetinde “Çoğunluk, sağlık uygulamalarının tüketicilerinin istediği ve ihtiyaç duyduğu şeyin benimsedikleri sonucun kesinlikle olduğuna inanıyor” dedi . “Ancak bunu yapmanın doğru yolu, özellikle çoğunluğun dayandığı yasal ve düzenleyici yorum net olmaktan uzak olduğunda, devam eden kural koyma sürecini sonuçlandırmaktır.”

Khan, özellikle COVID-19 salgınıyla başa çıkmak için daha fazla sanal sağlık uygulaması geliştirildiğinden, yeni politikada ilerleme ihtiyacının altını çizdi.

Khan , politikayı destekleyen bir açıklamada , “Dijital uygulamalar rutin olarak kullanıcı verileriyle hızlı ve gevşek oynarken yakalanır ve kullanıcıların hassas sağlık bilgilerini saldırılara ve ihlallere açık hale getirir ” dedi . “Bu uygulamaların artan yaygınlığı göz önüne alındığında, FTC’nin Amerikalıları korumak için tüm araç setini kullanması kritik önem taşıyor.”

Metnin aslına ulaşmak için:

https://thehill.com/policy/cybersecurity/572485-ftc-warns-health-apps-to-notify-consumers-impacted-by-data-breaches