Fransız ajansı, Dünya Kupası hayranlarını Katar uygulamaları için kullan-at telefonlar almaları konusunda uyardı

Fransız düzenleyici, müstehcen resimlerden kaçının ve devlet gözetmenlerinden uzak durmak için telefonunuzu fırçalayın.

Dünya Kupası için Katar’a gidiyorsanız, bir kullan-at telefon alsanız iyi olur. Ve Körfez devletinin katı ahlak yasalarına ters düşebilecek fotoğraflar çekmeyin.

Fransa’nın etkili veri koruma otoritesi CNIL, futbol taraftarlarına kendilerini Katar Dünya Kupası uygulamalarının gözetlemesinden nasıl korumaları gerektiğini anlatıyor.

Bir CNIL sözcüsü POLITICO’ya “İdeal olarak, boş bir akıllı telefonla … veya sıfırlanmış eski bir telefonla seyahat edin” dedi.

Sözcü, “Gidilen ülkenin mevzuatı açısından sizi zor durumda bırakabilecek fotoğraf, video veya dijital eserlere özellikle dikkat edilmelidir” dedi.

20 Kasım – 18 Aralık tarihleri ​​arasında Katar’da 2022 Dünya Kupası için yaklaşık 1,5 milyon ziyaretçi bekleniyor . Spor etkinliği, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları, sömürücü çalışma koşulları, Körfez devletinin LGBTQ+ kişilere ve medyaya nasıl davrandığına dair endişeler gibi tartışmalarla boğuşuyor. özgürlük.

Ülkeyi ziyaret eden yabancıların resmi Dünya Kupası uygulaması Hayya ve Covid izleme uygulaması Ehteraz olmak üzere iki mobil uygulama indirmeleri gerekiyor .

Uzmanlar, uygulamaları bir tür casus yazılım olarak etiketlediler çünkü Katar makamlarına insanların verilerine geniş erişim sağlamanın yanı sıra içeriği okuma, silme veya değiştirme ve hatta doğrudan arama yapma gücü sağlayacaklardı.

Norveçli yayıncının güvenlik şefi, Norveç’in NRK yayıncısına , “Seyahat tavsiyesi vermek benim işim değil, ama şahsen Katar’ı ziyaret ederken cep telefonumu asla getirmem” dedi . Ülkenin veri koruma otoritesinin de seyahat eden hayranlara uygulamaları kullan-at telefonlara yüklemelerini tavsiye etmesi bekleniyor.

Telefonu boş olmayan futbol taraftarları için Fransız CNIL’in casus yazılımın etkisini sınırlamak için başka ipuçları var.

Veri koruma yetkilisi, gezginlerin uygulamayı yalnızca yola çıkmadan hemen önce yüklemelerini ve Fransa’ya döner dönmez silmelerini tavsiye ediyor. Ayrıca, “kimlik doğrulama gerektiren hizmetlerle çevrimiçi bağlantıyı en alt düzeye indirmeleri”, akıllı telefonlarını her zaman yanlarında bulundurmaları ve güçlü bir parolaya sahip olmaları teşvik ediliyor.

Futbol taraftarları ayrıca “sistem yetkilendirmelerini kesinlikle gerekli olanlarla sınırlamalıdır.”

CNIL’in dünya çapındaki gizlilik kuralları haritasına göre , Katar’ın bir tür çerçevesi var, ancak AB tarafından bloğun amiral gemisi veri koruma kural kitabına kıyasla benzer bir koruma sağladığı kabul edilmiyor.

Diğer Avrupalı ​​düzenleyiciler de Katar uygulamaları hakkında şüphelere sahip.

Komiserin bir sözcüsü POLITICO’ya verdiği demeçte, Alman dışişleri bakanlığı, federal bilgi güvenliği ofisi ve veri koruma ve bilgi özgürlüğünden sorumlu komisyon üyesi her iki uygulamayı da araştırıyor.

Mısır’daki uluslararası iklim zirvesine seyahat eden delegeler de bu hafta COP27 zirvesi uygulamasının bir siber silah olduğu konusunda uyarıldı.

Kaynak:

https://www.politico.eu/article/qatar-world-cup-2022-warning-burner-phones-french-agency/