ExpressVPN, müşteri verilerini saklama yasasından kaçmak için sunucuları Hindistan dışına taşıyor

Sanal özel ağ operatörü ExpressVPN, ülkenin gelen kullanıcıların kimliklerini ve etkinliklerini kaydetme gereksinimine uymanın imkansızlığını öne sürerek sunucularını Hindistan’dan çekecek.

ExpressVPN, trafiği işletim sistemlerini tamamen RAM’e yükleyen sunucular aracılığıyla yönlendiren ve bu nedenle kalıcı medyadaki kullanıcı etkinliklerinin hiçbir izini bırakmayan bir yazılım sunar. Kıyafet, bunun diğer VPN sağlayıcıları için bir fark noktası olduğunu gösteriyor.

Ancak bu tasarım, Hindistan’ın VPN sağlayıcılarının müşterilerin kimliğini doğrulaması, iletişim bilgilerini saklaması ve “sahiplik modelini” açıklayan beş yıllık verileri depolaması yönündeki son zamanlarda getirilen gereksinimi göz önüne alındığında bir sorundur .

Bir blog gönderisinde ExpressVPN, tüm RAM tasarımının, kullanıcı etkinliklerinin günlüklerini saklamadığı için Hindistan’ın kurallarına uyumu imkansız hale getirdiğini belirtiyor.

Şirket ayrıca Hindistan’ın “VPN’lerin amacı ile uyumsuz” olarak nitelendirdiği kuralları da sevmiyor.

Gönderi, “Yasa ayrıca aşırı kapsamlı ve olası kötüye kullanım penceresini açacak kadar geniş” diye ekliyor. “Bu tür yasaların olası kötüye kullanımının yol açacağı zararın, yasa koyucuların bundan geleceğini iddia ettiği herhangi bir faydadan çok daha ağır bastığına inanıyoruz.”

“ExpressVPN, Hindistan hükümetinin internet özgürlüğünü sınırlama girişimlerine katılmayı reddediyor.”

Şirketin çaresi, alternatif olarak Singapur ve İngiltere’de bulunan Hintli kullanıcı sunucularını sunmaktır. Bu sunucular “Hindistan (Singapur üzerinden)” veya “Hindistan (İngiltere üzerinden)” olarak adlandırılacaktır.

İkincisi zaten çalışıyor ve çalışıyor ve birkaç yıldır. ExpressVPN İngiltere üzerinden seçeneği sundu çünkü açık deniz sunucularının bazen ülke içi tekliflerden daha hızlı ve daha güvenilir olabileceğini keşfetti.

Hindistan’ın yeni kuralları, pratik olmadığı ve mahremiyeti etkilediği için geniş çapta eleştirildi .

Bu eleştiriye yanıt olarak, Bilgi Teknolojileri Bakanı Rajeev Chandrasekhar, VPN sağlayıcılarının kuralları beğenmezse Hindistan’dan ayrılabileceklerini söyledi.

Metnin aslına ulaşmak için:

https://www.theregister.com/2022/06/02/expressvpnservers_out_of_india/