Değer İnternetinin Değeri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-6-1024x445.png

Kripto para her sarsıldığında, neden burada olduğumuzu, neye inandığımızı ve inşa ettiğimiz şeyin amacını yinelemeye ihtiyaç var. İnternetin bilgi alışverişi için olduğu gibi kripto ve blok zincirinin değer alışverişi için olduğuna inanıyorum ve yolculuk hemen hemen aynı olacak. Kripto para hareketi, finansal sistemin daha iyi olması gerektiği inancıyla 2008 mali krizinden yaratıldı. 2014’te Chainalysis’e başlamadan önce en eski kripto şirketlerinden birinin (bir borsa olan Kraken) kurulmasına yardım ettim. Uzun süredir bu işi yapıyorum çünkü blockchain ve kripto para biriminin geride kalan insanların hayatlarını iyileştirme gücüne inanıyorum. mevcut sistemimizin gerisinde.

Ancak FTX’e değinmeden gelecek hakkında konuşamayız. FTX’te yaşananlar bir kripto hatası değildi; şeffaflık eksikliği ve sıkı sıkıya tutulan, merkezi ve sorumsuz güç tarafından tanımlanan bir organizasyonun (birçoğuna yayılan) başarısızlığıydı . Bu senaryolar teknolojide, finansta – her sektörde – oluyor ve yine olacaklar. Ne yazık ki, FTX davası çok büyük ve birçok kişi ve şirket ciddi şekilde etkilendi. Son haftalardaki düşüncelerim birikimlerini, şirketlerini ve servetlerini kaybeden mudilerle oldu. Chainalysis, varlık kurtarma sürecine yardımcı olmak için elinden gelen her şeyi yapıyor.

Bu an, değerlerimizi değerlendirmek ve daha iyi, daha güvenli bir ekosistemi savunmak için bir fırsattır. Temel olarak, ekonomide yeni mülkiyet modellerine yönelik büyük bir talep var. Mevcut finansal sistem çoğu insan için çalışmıyor . Chainalysis’te araştırma ekibimiz, yalnızca profesyonel tüccarların değil, sıradan insanların ve işletmelerin kripto para birimlerini nasıl kullandığını incelemek için çok zaman harcıyor. Bu yıl Ukrayna halkına verilen küresel destekte gördüğümüz gibi, kullanım örneklerinin tüm dünyada oyundan sanata, müziğe ve savaş çabaları için para toplamaya kadar değiştiğini gördük. Kripto, değer alışverişinde bulunmanın sınır ötesi, anlık ve ucuz bir yoludur ve buna olan talebin yalnızca artacağına inanıyorum.

Bugün geldiğimiz nokta bu: mevcut finansal işlemleri kolaylaştırıyoruz. Ama aynı zamanda web3 teknolojisinin henüz gelişme aşamasında olan veya henüz keşfedilmemiş uygulamalarıyla da ilgileniyorum. Aşağıdakiler için büyük bir potansiyel vardır:

Finansta, geleneksel varlıkların likit olmaması nedeniyle şu anda mümkün olmayan yeni kullanım örneklerinin kilidini açın

Aracıları ortadan kaldırın ve satıcılar ile müşteriler arasında daha doğrudan ilişkiler geliştirin

Topluluk mülkiyetini etkinleştirerek iş dünyasına ademi merkeziyetçilik getirin

Şimdi, o geleceğin inşa edileceği zamandır. Kriptoda adım değişiklikleri gerçekleştiğinde, bu tür zamanlar – ayı piyasaları – olur. Biliyorum çünkü daha önce burada bulundum; Chainalysis’i, zirvesinde tüm kripto para piyasasının yaklaşık %70’ini oluşturan Mt. Gox borsasının çöküşünün ardından kurdum. Mt. Gox’tan bu yana geçen yıllarda muazzam bir yenilik ve benimsenme gördük. Sadece istikrarlı paraların büyümesine bakın: nakit, tokenize edilen ilk gerçek dünya varlığı oldu. Sırada – bir arabanın, bir evin veya menkul kıymetlerin tokenleştirilmesi – yeni, incelikli düzenlemeler gerektirecek ve meyvelerini vermesi daha uzun sürecek. Film akışı, internete nispeten yeni bir eklentidir, ancak yemek tariflerini paylaşmak onlarca yıldır mümkün olmuştur. Benzer şekilde, web3’ün olgunlaşması da biraz zaman alacaktır.

Şu anda, kripto para birimi endüstrisinin, kendisini geleneksel finanstan daha yüksek bir standartta tutan bir ekonomik sistem oluşturmak için blok zincirlerinin doğasında bulunan şeffaflığı kullanması için bir fırsat – bir zorunluluk – var. Kara para aklamak için kripto kullanmanın yakalanmanın kolay bir yolu olduğunu zaten kanıtladık (örneğin, bu davayı , bu davayı ve bu davayı ele alalım ). Doğru veriler, araçlar, rehberlik ve ortaklıklar ile kripto para birimi endüstrisi, işletmelerini ve çalışanlarını tüketicileri tasarım gereği korumak için sorumlu tutabilir.

Kripto ekosisteminin başka hiçbir sektörü, tüm işlemlerin görünür olduğu ve protokollerin arkasındaki kodun herkesin görebileceği şekilde açık olduğu DeFi kadar şeffaflığa sahip değildir. Tüm kripto endüstrisi bu düzeyde şeffaflık için çaba göstermelidir. Daha iyi görünürlük sağlamak için zincir dışı verilerle zincir dışı veriler arasında köprü kurmak için açıkça fırsatlar var. Ve blok zincirine daha fazla değer taşındığında, potansiyel riskler daha şeffaf olacaktır.

Düzenleyiciler, tüketicileri güvende tutma ve inovasyonun geleceğini aynı anda destekleme konusunda zorlu ve bazen birbiriyle rekabet eden hedeflere sahiptir. Mt. Gox’tan hemen sonra, tüketici korumasına yönelik en büyük düzenleyici kazanım New York BitLicense oldu, ancak kripto para biriminin sınırsız doğası, uluslararası işbirliğinin de gerekli olduğu anlamına geliyor.

Tüketicinin korunması ve yenilik arasında uygun dengenin sağlanması, farklı yargı alanlarında sektör ve politika yapıcılar arasında yakın işbirliğini gerektirecektir. Chainalysis, son olayların ve bunun piyasada devam eden etkilerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunan verilere, uzman analizlerine ve araçlara erişim sağlayarak hem tüketicileri koruyan hem de yenilikçileri güçlendiren düzenleyici çerçeveleri savunmaya devam edecek.

Düzenlemenin yokluğunda bile, kripto endüstrisinin, endüstrinin tüketicileri korumak için elinden gelenin en iyisini yapmasını sağlamak için rezervler ve diğer ifşalar hakkında raporlama dahil olmak üzere davranış standartlarına yönelik işbirliği yapma ve çalışma fırsatı vardır.

Her yeni teknolojide olduğu gibi kripto, suçluları ve dolandırıcıları kendine çekmiştir, ancak bunlar sektörü temsil etmemektedir. Crypto’nun teknik temeli açık ve şeffaftır. Artık sektördeki yasal işletmeler ve kamu sektörü, daha az riskle daha fazla finansal özgürlük için değerli internetin bir sonraki aşamasını başlatmak üzere bu yerleşik avantajdan yararlanmak üzere bir araya gelmelidir.

Kaynak:

https://blog.chainalysis.com/reports/the-value-of-the-internet-of-value/