Chainalysis Links NYC Özeti, Bölüm 2: Araştırmalar ve Uyumluluk Platformları Kripto Para Biriminde Nasıl Güven Oluşturuyor?

Links özetimizin birinci kısmı blok zinciri düzenlemeleri ve yeniliklerine odaklanırken, bu yılki konferansın bir diğer vurgusu, araştırmacıların siber suçlarla mücadele etmek için blok zinciri analizini nasıl kullandıklarıydı. IRS Suç Soruşturmaları biriminden konuşmacılar, Paxful ve Recorded Future sunumuyla, özetimizin ikinci bölümü, suç faaliyetlerini durduran tekniklere ve bunu mümkün kılan araçlara içeriden bir bakış sunuyor.

Jarod Koopman ile IRS-CI Vaka Çalışması

2021’de Ohio’lu bir adam, Helix olarak bilinen darknet tabanlı bir Bitcoin mikseri kullanmaktan suçlu bulundu. Bu karıştırıcı, müşterilerin bitcoin’in kaynağını ve sahibini gizleyecek şekilde tasarlanmış bir şekilde bitcoin’i yeni bir adrese göndermesine izin verdi. Aklama servisi, operatörünün tutuklanmasından önce 350.000’den fazla bitcoini (o zamanlar yaklaşık 311 milyon dolar değerinde) taşıdı.

Bir Bitcoin karıştırıcısı veya tamburu olarak Helix, darknet piyasası uyuşturucu satışları ve dolandırıcılık dahil olmak üzere siber suçlarla ilişkili adreslerden milyonlarca dolar değerinde kripto para birimi aldı. En büyük suç ortağı, uyuşturucu pazarındaki satışları gizlemek için ortaklık kurduğu darknet pazarı Alphabay’dı.

Jarod Koopman’ın söylediği gibi, Helix’in ölümü, araştırmacıların sezgisinin, Chainalysis’in suç ekosistemini kavramasının ve işlemleri kümeleyen , hizmet düzeyinde maruz kalma istatistiklerini hesaplayan, doğru ve güncel bilgiler sağlayan kripto para birimi adli tıp aracı Reactor’un sonucuydu. tarih atıfları, varlık ele geçirme fırsatları için harcanmamış fonları izler ve daha fazlası. Bilgisayar korsanlarının, aklayıcıların ve yasa dışı hizmet sağlayıcıların birkaç anonimlik katmanının arkasında bağımsız olarak çalıştığı suç faaliyetlerinin artan parçalanması ve karmaşıklığı göz önüne alındığında, doğru blok zinciri analizi her zamankinden daha önemlidir.

Paxful, CSAM Etkinliğini Algılamak için Chainalysis’i Nasıl Kullanıyor?

COVD-19 pandemisinin bir başka yıkıcı etkisi de internetteki CSAM etkinliğinin patlaması oldu. Önde gelen bir eşler arası finans platformu ve uyumluluk için uzun süredir Chainalysis kullanıcısı olan Paxful, dolandırıcılık ve dolandırıcılık mağazaları da dahil olmak üzere farklı kategorilerdeki platformlarında yasa dışı kullanımı başarıyla engelledi. Bu sunumda Paxful, CSAM’de daha derin araştırmalar için Chainalysis verilerinden nasıl yararlandıklarını ve daha önce bilinmeyen etkinlikleri ortaya çıkarmak için gelişmiş teknikleri nasıl kullandıklarını gösterdi.

“Fidye Yazılımı Sommelier” Allan Liska ile Bir İçecek

2020, siber suçta diğer tüm kategorilerden daha hızlı büyüyen “ Fidye Yazılım Yılı” ydı ve yine de 2021, 2020 rakamlarını çoktan aştı. Fidye yazılımı aktörleri, okullardan , hastanelerden ve boru hatlarından tüm belediyelere kadar çeşitli kuruluşlara saldırdı . Şarap üreticileri bile güvende değil. Bu nedenle, fidye yazılımı sorununu ve yükselişini hızlandıran temaları çözmek için Recorded Future’dan Allan Liska ile görüştük.

Liska, “İlk fidye yazılımlarının başarılı olmasının büyük bir kısmı aslında Blockbuster ve Starbucks yüzündendi,” diye başladı Liska. Gişe rekorları kıran hediye kartları kasada satan ilk şirketti, ardından Starbucks onları tatil hediyeleri olarak o kadar etkili bir şekilde pazarladı ki bakkallar onları yıl boyunca taşımaya başladı. Bu, paralarını toplamak ve saklamak için kolay ve izlenemez bir yola ihtiyaç duyan ilk fidye yazılımı oyuncularını doğurdu.

Bununla birlikte, bu tür gasp için doğal bir üst sınır vardı – 10.000 $ değerinde hediye kartı talep etmek kolay değil – bu nedenle, uzun yıllar boyunca fidye yazılımı aktörleri kişisel bilgisayarları hedef aldı ve yalnızca küçük meblağlar talep etti. Ancak 2012’ye gelindiğinde, fidye yazılımı grupları, hediye kartları yerine Bitcoin ve yalnızca bilgisayarlar yerine tüm ağları şifrelerlerse istedikleri fiyatı talep edebileceklerini fark ettiler.

Ve son iki yıl bir şey kanıtlamışsa, bu yaklaşımın etkinliği şudur: bu yıl işletmeler verilerinin şifresini çözmek için Bitcoin’e 40 milyon dolara kadar toplu ödemeler yaptı . Ancak iyi haber şu ki, “bu yıl diğer yıllara göre daha fazla kanun yaptırımı eylemi görüyoruz” dedi Liska. “Ve büyük bir fark yaratıyor.” Sadece son birkaç hafta içinde, hem Revil ve Siyah Matter artan siyasi baskı, tehlikeye Tor sunucuları ve kolluk hummalı çalışma kombinasyonuna onların kapatılması sayesinde açıkladı. Düzinelerce kurbanın dosyalarının şifresini çözmek için fidye yazılımı operatörlerinin hatalarından yararlanan şirketlerle özel sektör de savaştı .

Ay’a: Chainalysis Platform Vizyonu

Peki, Chainalysis yukarıda tartışılanlar gibi daha fazla başarı hikayesini nasıl sağlayabilir? Bu oturumda Chainalysis CPO’su Pratima Arora, endüstrinin kripto para birimine güven inşa etmek için ihtiyaç duyduğu araçları oluşturmaya yönelik ürün stratejisini paylaştı.

On Chainalysis Reaktörü , bizim temel araştırmalar ürünün, büyük yükseltmeleri her gün yapılıyor. Otomatik soyma zinciri algılama, artık araştırmacıların tek bir tıklamayla bir soyma zincirini çözmesine olanak tanıyor; bu, Chainalysis müşterilerinin yüzde ellisinin yalnızca geçen ay kullandığı bir özellik. Zenginleştirilmiş Ethereum araştırmaları, blok zincirler arasında aktarılan belirteçleri izlemek için yeni araçlar koleksiyonuyla Reactor’a da geldi ve zincirler arası grafik yakında (2022’nin ilk çeyreğinde) geliyor. Son olarak, araştırma API’miz zaman alan ve karmaşık iş akışlarını otomatik hale getirerek yüksek öncelikli vakalarda çalışan analistler için zaman ve kaynak tasarrufu sağlar.

Temel uyumluluk ürünümüz Chainalysis KYT de hızla gelişiyor. Borsaların sunduğu tüm kripto varlıkları için işlem izlemeyi destekliyoruz, ancak bu çeyrekte yıldırım ağlarından başlayarak ikinci katman işlemleri için de destek yakında geliyor. Uyum görevlilerinin işini çok daha kolay ve etkili hale getirmek için son derece özelleştirilebilir parametrelere sahip davranışsal uyarılar da sunduk. Yaklaşan likidite havuzumuz ve DeFi karşı taraf izleme araçlarımızla birlikte, bu yükseltmeler, her türden analistin yeniliğin norm olduğu bir sektörde fırsatları tespit etmesine ve riskleri yönetmesine yardımcı olur.

Müşterilerimizin bilgileri ve OSINT’i birbirleriyle kolayca paylaşmalarını sağlayan, şu anda beta sürümünde olan topluluk sekmemizi tanıtmaktan özellikle heyecan duyuyoruz. Bu özelliği neden uyguladık? Çünkü kripto para birimine duyulan güvenin gerçeğe dönüşmesi için her tür kuruluş arasındaki işbirliğinin temel olması gerektiğine inanıyoruz.

Metnin aslına ulaşmak için:

https://blog.chainalysis.com/reports/links-2021-recap-2