Birleşik Krallık Mahkemesi Kripto Firmalarına Hırsızları Takip Etmek İçin Veri Paylaşma Emri Verdi

Birleşik Krallık Mahkemesi Kripto Firmalarına Hırsızları Takip Etmek İçin Veri Paylaşma Emri Verdi

Bir İngiliz mahkemesi, hırsızların 10,7 milyon dolar değerinde dijital varlık çaldığı 2020 yılında anonim bir İngiliz kripto para platformunun hacklenmesiyle bağlantılı olduğu iddia edilen hesap sahiplerinin kimliklerini ortaya çıkarmak için altı kripto para borsasına emir verdi.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Christopher Butcher, borsaların çalınan fonların durumunu, iddia edilen bilgisayar korsanlarının “müşterinizi tanıyın” ayrıntılarını ve banka hesabı ve ödeme kartı bilgilerini, e-posta adreslerini, konut adreslerini, telefon numaralarını ve banka hesap özetlerini paylaşması gerektiğine karar verdi .

Kimliği kamuya açık olmayan bir davacı adına Salı günü verdiği emir – davacı mahkemede LMN takma adını kullanır ve benzer şekilde adlandırılmış bir NFT karikatür limon koleksiyonuyla ilişkili değildir – borsaları “önlenebilir gecikme” olmadan işbirliği yapmaya yönlendirir. Borsalar, Kraken, Luno PTE, Coinbase Global ve Huobi Global olarak faaliyet gösteren Binance, Bitflyer, Payward’dır.

Kurban şirket başlangıçta kolluk kuvvetleriyle temasa geçti ve daha sonra çalınan fonların izini sürmesi için bir kripto para birimi uzmanı tuttu. Araştırmacının bulduğu cüzdan adresleri, platformlar tarafından birden fazla kişinin ticaretini yönetmek için kullanılan çok amaçlı hesaplar olduğundan, bu soruşturma platformlarla çıkmaza girdi.

Kurban platformu adına dava açan hukuk firması Rahman Ravelli’nin ortağı Syed Rahman, Bilgi Güvenliği Medya Grubuna uzmanın “26 hesaba ait 1,7 milyon dolarlık varlığın izini sürdüğünü ve bunların tümü altı kişiden birinin sahibi olduğu veya işlettiği” dedi. söz konusu takaslar.”

Butcher’ın kararını, kripto para birimi hırsızlarına mahkemelerin “bireylerin ve şirketlerin çalınan varlıkları izlemesine ve kurtarmasına yardımcı olacağına” dikkat çeken bir “dönüm noktası” olarak selamladı.

Hazine Bakanlığı’nın kara para aklama konusunda eski kıdemli danışmanı ve bir ISMG katılımcısı olan Ari Redbord, “Borsaların bu davaya nasıl tepki vereceğini görmek ilginç olacak” dedi. Çoğu muhtemelen mahkeme kararına cevap verecek, dedi. “Bununla birlikte, yargı yetkisi dışında yasal süreci uygulamak zordur. Bu nedenle, bir borsa uymamaya karar verirse, uygulama zor olabilir.”

Kararla sonuçlanan 11 Kasım’daki duruşmaya aktif olarak katılan Coinbase de dahil olmak üzere borsalar, Butcher’ın emrine uyma niyetinde olup olmadıkları da dahil olmak üzere yorum talebine yanıt vermedi.

İngiliz yargıç, borsaların Birleşik Krallık dışında olmasına rağmen, İngiliz veya Galler mahkemelerinde takip edilmesi amaçlanan dolandırıcılık davalarında yabancı kuruluşlara karşı bilgi ifşasına yönelik emirleri kolaylaştıran medeni usul kanununda Ekim 2022’de yapılan bir güncellemeye atıfta bulunarak emri verdi.

Rahman, güncellemeden önce Büyük Britanya dışındaki kripto ticaret platformlarına mahkeme celbi göndermenin “çok daha zor” olacağını söyledi. Bu, kripto dolandırıcılığına karşı hukuk davalarını takip etmeyi özellikle zorlaştırdı, dedi.

Rahman, Yüksek Mahkeme’nin borsaların emrin uygun şekilde tebliğ edilmesini sağlamak için bir takip duruşması planlamasını beklediğini söyledi.

Kaynak:

https://www.govinfosecurity.com/uk-court-orders-crypto-firms-to-share-data-to-track-thieves-a-20589