Bir siber güvenlik girişimine liderlik etmenin yalnızlığı

Linor, günlerini Venture Capital firmasında siber güvenlik kurucularıyla çalışarak geçiriyor. Bu ilişkileri kurma ve vizyonlarının inşasını destekleme sürecindeki deneyimlerine dair fikir edinerek, başlangıç ​​yolculuklarının duygusal sağlık ve kişisel bakım üzerindeki zorlu – ve genellikle tartışılmayan – etkisine ilişkin gözlemlerini paylaşıyor.

İyi yatırım yapılan startupların dünyası, siber güvenlik endüstrisinde yüksek motivasyona sahip girişimciler için göz kamaştırıcı bir fenerdir ve hedefe ulaşmanın nihai sorumluluğu, İcra Kurulu Başkanının iyi yönetiminde yatmaktadır. Başarıya aç ve büyük bir şey inşa etmeye – genellikle takıntı noktasına varacak kadar – kararlı olan bu liderler, hattaki milyonlarca fonla hızla ilerliyorlar.

Ancak, bu kararlılık tek başına yönetici liderliğin gerçek gerçekliğiyle mücadele etmek için yeterli değildir; İsrail teknoloji sektörünün en iyi ve en parlaklarıyla sık sık tanışma fırsatına sahip İK Başkan Yardımcısı olarak, duygusal dayanıklılığın tutku, teknik bilgi veya iş zekasından daha az önemli olmadığını takdir etmeye başladım. Para üzerinizde durduğunda sebat etmek belirli bir tür zihinsel metanet gerektirir. Elbette, bir siber güvenlik girişimine liderlik etmek dünyanın en yalnız işlerinden biridir.

Amacım, hırslı teknoloji uzmanlarını dijital yaşamlarımızı daha güvenli hale getirmekten caydırmak değil. Ancak, özellikle siber güvenliğin altına hücum döneminden daha fazla kemer sıkma dönemine geçerken, bu kurucuların karşılaştığı zorlukları kabul etmek çok önemlidir. Sağlıklı yaşam ve akıl sağlığı etrafında çok şükür gelişen bir açıklık kültüründe, bu bilgiyi siber güvenlik şirket liderlerine daha iyi destek ve hazırlık sunmaya yönlendirebiliriz.

Bu ruhla, başarılı siber güvenlik kurucuları ile şirket kurma ve ölçeklendirme yolculuklarının farklı noktalarında, şirketlerinin yükünü omuzlarında taşıma konusundaki öznel deneyimleri hakkında fikir edinmek için oturdum.

Bilinmeyende gezinmek

Yatırım ekibimizden, tanıştığımız gelecek vadeden şirket liderleri kadar hayranlık ve şaşkınlık duyan çok az insan vardır. Girişimciler, imzalanan her ön protokolle, zirveleri ve kaçınılmaz düşüşleri seyretmek için belirlenmiş bir yol haritası olmadan kendilerini sonsuz zorlu işlere adarlar.

Benzeri görülmemiş ve oyunun kurallarını değiştiren bir şey inşa ederken, gidişat ve kurallar karanlığa ve belirsizliğe gömülür; muhalifler, eleştirmenler, yönetim kurulu üyeleri, rakipler ve zamanın kendisi yolun her adımında eleştiriler savurur. Neden biri kendini buna maruz bıraksın ki?

Belki de tanıştığım gelecek vadeden CEO’ların çoğu için kariyer yollarının pek de bir seçim olmadığı açıklığa kavuşturulmalı. Girişimcilik genellikle onların kanında akar ve onu takip eden insanlar için tanımlayıcı bir güç olarak hizmet eder. Bu her şeyi tüketen doğa, çoğu yatırımcı için gerekli bir niteleyici haline geldi; Hayatta kalmak için olduğu kadar başarı için de önemli bir araçtır. Bu, iyi bir fikir için vizyon, ilham ve inancın mutlak gerekliliğini göz ardı etmek değildir. Ancak girişimci başarıya giden uzun yolda, bunlar genellikle o kadar çok incelemeye ve yargıya tabidir ki, rotada kalmak için farklı bir güç gerekir.

Bu günlerde, daralan bütçeler ve korkulan potansiyel işten çıkarmalar, yalnızca hissettikleri baskıyı artırıyor. Bununla birlikte, en zor zamanlarda, bir girişimcinin inşa etme açlığı, ilerlemek için ihtiyaç duydukları kritik ivmeyi sağlayabilir. Başarı genellikle saf cesarete bağlıdır ve bu cesaretin kendi duygusal maliyeti olabilir.

yüz koymak

Birçok kurucu için, temel izolasyon duygusu, yatırımcı finansmanına ve çalışan sadakatine ilham veren güvenilir ve sarsılmaz bir güç sütunu olarak görünme görevinde yatmaktadır. Bu, üzerlerinde ne kadar doğrudan kontrol hissettiklerine bakılmaksızın tüm başarıları ve başarısızlıkları içerir ve sahtekarlık sendromunun zirvesini temsil eden bir insan topluluğu için oldukça zorlayıcıdır. İşlerin karar verme sürecinize bağlı olduğu bir odaya girmek kadar alçakgönüllü çok az şey vardır. Başkalarını hayal kırıklığına uğratma korkusunun yanı sıra ne geleceğinin bilinmezliği arasında gezinirken kişi nasıl güven yansıtabilir?

Pek çok kurucu, gerçekleştirmeye söz verdikleri görevin imkansız gibi görünmesi nedeniyle tecrit edilmiş durumda. Bir girişimin hızında bir şirket kurmak, fizik yasalarına meydan okumaya ve kuruculardan giderek daha rekabetçi hale gelen bir pazarda rekor sürede sıfırdan bir şey geliştirmelerini talep etmeye benzer. Süper kahraman beklentileri, bu CEO’ların aynı anda daha fazla para biriktirip satmasına, pazarlamasına, işe almasına ve toplamasına neden olur. O halde, kurucuların ne kadar çok şey başarmaya çalışırlarsa çalışsınlar, neredeyse hiçbir zaman yeterince şey yapmış gibi hissetmemeleri şaşırtıcı değil. Omuzlarındaki bu tür beklentilerin baskısı ile, sürekli daha fazlasının peşinde koşmak başarıların boşluğunu hissettirebilir.

Sürekli incelemeyle karşı karşıya

En önemlisi, çok az CEO’nun deneyimlerini gerçekten ilişkilendirebilecekleri veya ölçütleri karşılaştırabilecekleri ve başarılarında öne çıkabilecekleri akranları var. Her şirket yolculuğunun benzersiz yolu göz önüne alındığında, ulaşılan kilometre taşlarını göründüğü gibi karşılaştırmak, yanıltıcı bir aşağılık duygusuna veya şişirilmiş başarıya neden olabilir. Yeni finansman turlarını veya rakiplerin ortaklıklarını öne süren basın bültenleri, hikayenin yalnızca yarısını anlatıyor. Kapalı kapılar ardında bu noktalara ulaşmak için verilen mücadele, meşakkat ve müzakereler neredeyse her zaman gizli kalır. Başarı için karşılaştırmalı ölçütler olarak belirlemek amacıyla – bağlamdan çok fazla yoksun olan – bu kadar küçük bilgi parçacıklarına güvenmek zorunda olmak inanılmaz bir baskı. Bu, her şeyi yönetmekten sorumlu herkesin başına bela olan aşırı veri yüküyle daha da kötüleşiyor.yatırımcılar ve medya tarafından tabi tutuldukları sürekli ölçümün yanı sıra.

Bu mücadeleler için her derde deva bir çare yok. Ancak, diğer paydaşların daha fazla yardım etmesi mümkündür. VC’ler arasında katma değer yeni zirvelere ulaştıkça, kurucuların sağlığı ve duygusal dayanıklılığı için nasıl daha iyi destek sunabileceğimizi anlama sorumluluğumuz var.

Bu kurucular için şirket içi hizmetler üreten ve büyümeyi hızlandıran yatırımcılar olarak, en azından, farklı şirket kurma sorumluluklarında uygulamalı destek ve rehberlik sunuyoruz. Bu, şirket kurucularının karşılaştıkları baskının bir kısmını hafifletebilir ve (daha da önemlisi) kendilerini biraz daha az yalnız hissetmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, iş geliştirme, operasyonlar ve belirli ürün sektörlerinde şirket içi uzmanlar sunmak, onların yollarını aydınlatmaya yardımcı olabilir ve iş kurma çabalarını kendilerini daha tatmin edici alanlara odaklamalarını sağlayabilir.

sorumlulukları paylaşmak

Risk sermayedarları ve yatırımcılar, davranışlarının CEO izolasyonuna nasıl katkıda bulunabileceğini de takdir etmelidir. Yine, alaycı arkadaşlar, bir iş ortağının ruh sağlığının kelimenin tam anlamıyla kimseyi ilgilendirmediğini iddia edebilirler. Ancak, belki de kendimizi bir kurucunun refahındaki paydaş olarak görmeliyiz .

Neden uygun koçluk ve tartışma için güvenli bir ortam sağlayarak kurucularımıza daha fazla güven vermeyesiniz? Bu, yalnızca daha fazla şeffaflığı teşvik edebilir ve potansiyel sorunları daha yönetilebilir bir zamanda yakalayabilir. Örneğin, CEO’lar uzun süredir, yatırımcılar tarafından kendilerinden gerçek ortaklar olarak söz edilen yargısız bir bölge için çağrıda bulunuyorlar. Kurucuları zor durumda bırakan yönetim kurulu toplantıları dinamiği, yalnızlıklarına ve sorunları paylaşmak yerine kendi başlarına çözme arzularına katkıda bulunur. İşbirlikçi yönetim kurulu tartışmaları, yönetim kurulu üyeleri ve kurucular arasında eşitliğin yanı sıra sorunları en iyi şekilde çözecek donanıma sahip olanlara devretmek için daha fazla potansiyel yaratır.

Son olarak, VC’ler, kurucuları için gerçek akıl hocaları, koçlar ve diğer sağlık desteği biçimlerini bulmaya yardımcı olmak için güçlü ağlarından ve kaynaklarından yararlanabilir. Bir akıl hocası, özellikle de benzer bir sektörde bir şirkete liderlik etmiş biri, şirketin yaşam döngüsü boyunca CEO’lar için en güçlü destek kaynaklarından biri olabilir. Bu, özellikle daha iyi iş-yaşam dengesi ve stres yönetimi becerilerinin teşvik edilmesiyle ilgilidir. Mentorlar, çok fazla stres altında iyi yemek yemek, iyi uyumak, aileyle vakit geçirmek ve kişisel gelişime yatırım yapmak gibi şeyleri sıklıkla feda eden kurucuların genel sağlığını üstlenebilecek ücretli liderliği takdir edeceklerdir.

Bu tür stres, yalnızlık ve izolasyonun çoğunlukla ilk kez kurucularda meydana geldiğini belirtmekte fayda var. Bir girişimcinin ikinci ve kesinlikle üçüncü girişiminde hatalar daha hafiftir ve büyük resme çok daha kolay erişilebilir. Bununla birlikte, girişimcileri bu noktaya en iyi zihinsel biçimde getirmek için risk sermayedarları, şirket kurmanın duygusal engellerini hem anlamak hem de ele almak için çok daha fazlasını yapmaya çalışabilirler.

Kaynak:

https://www.helpnetsecurity.com/2023/01/23/leading-cybersecurity-startup/