Biden Beyaz Saray az önce kriptoyu düzenlemek için bir çerçeve ortaya koydu – işte içinde ne var

Biden Beyaz Saray, ABD’deki kripto düzenlemesinin nasıl görünmesi gerektiğine dair ilk çerçevesini yayınladı.
Çerçeve, finansal hizmetler endüstrisinin sınırsız işlemleri kolaylaştırmak için nasıl gelişmesi gerektiğinin yanı sıra dijital varlık alanındaki sahtekarlığı nasıl ortadan kaldıracağını da özetliyor.
Yeni yönergeler, Mart ayında yayınlanan ve Başkan Joe Biden’in federal kurumları kripto para birimlerinin risklerini ve faydalarını incelemeye ve bulguları hakkında resmi raporlar yayınlamaya çağırdığı bir yürütme emrini takip ediyor.

Biden Beyaz Saray, finansal hizmetler endüstrisinin sınırsız işlemleri kolaylaştırmak için nasıl gelişmesi gerektiği ve dijital varlıktaki sahtekarlığı nasıl ortadan kaldıracağı da dahil olmak üzere, ABD’deki kripto düzenlemesinin nasıl olması gerektiğine dair ilk çerçevesini yayınladı.

Yeni direktifler, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu gibi mevcut düzenleyicilerin gücüne dokunuyor, ancak henüz kimse bir şey zorunlu kılmıyor. Bununla birlikte, Washington’dan uzun zamandır beklenen yön, hem bir bütün olarak kripto endüstrisinin hem de bu yeni varlık sınıfındaki yatırımcıların dikkatini çekti.

Çerçeve , Mart ayında yayınlanan ve Başkan Joe Biden’ın federal kurumları kripto para birimlerinin risklerini ve faydalarını incelemeye ve bulguları hakkında resmi raporlar yayınlamaya çağırdığı bir yürütme emrini takip ediyor.

Altı aydır devlet kurumları, yürütme düzeninde sıralanan yarım düzine önceliği ele almak için kendi çerçevelerini ve politika önerilerini geliştirmek için çalışıyorlar: tüketici ve yatırımcının korunması; finansal istikrarı teşvik etmek; yasadışı finansmanla mücadele; ABD’nin küresel finansal sistemdeki liderliği ve ekonomik rekabet gücü; finansal katılım; ve sorumlu yenilik. Birlikte, bu tavsiyeler, endüstriyi düzenlemeye yönelik ilk “bütün devlet yaklaşımını” oluşturur.

Ulusal Ekonomik Konsey direktörü Brian Deese ve ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan yaptığı açıklamada, yeni yönergelerin ülkeyi yurtiçinde ve yurtdışında dijital varlık ekosisteminin yönetiminde lider olarak konumlandırmayı amaçladığını söyledi.

İşte Beyaz Saray’ın yeni kripto çerçevesinden bazı önemli çıkarımlar.

Yasadışı finansla mücadele
Beyaz Saray’ın kripto düzenlemesine ilişkin yeni çerçevesinin bir bölümü, sektördeki yasa dışı faaliyetlerin ortadan kaldırılmasına odaklanıyor ve önerilen önlemlerin gerçek dişleri var gibi görünüyor.

“Başkan, Kongre’yi Banka Gizliliği Yasası’nı, ihbar önleme yasalarını ve lisanssız para aktarımına karşı yasaları, dijital varlık borsaları ve değiştirilemez token (NFT) platformları dahil olmak üzere dijital varlık hizmet sağlayıcılarına açıkça uygulamak üzere değiştirmeye davet edip etmeyeceğini değerlendirecek. ” Beyaz Saray bilgi formuna göre.

Başkan ayrıca, Kongre’yi lisanssız para aktarımı için cezaları artırmaya zorlamanın yanı sıra, Adalet Bakanlığı’nın bu suçların kurbanının bulunduğu herhangi bir yargı alanında dijital varlık suçlarını kovuşturmasına izin vermek için bazı federal tüzüklerde potansiyel olarak değişiklik yapıp yapmayacağını da araştırıyor.

Sonraki adımlar açısından, “Hazine, 2023 Şubat’ının sonuna kadar merkezi olmayan finans üzerine yasadışı bir finans risk değerlendirmesini ve Temmuz 2023′e kadar takas edilemez tokenler hakkında bir değerlendirmeyi tamamlayacak” bilgi notunu okuyor.

Dijital varlık sektöründe suç çok yaygın. Federal Ticaret Komisyonu’nun araştırmasına göre , 2021′in başından bu yana 1 milyar dolardan fazla kripto para dolandırıcılık nedeniyle kaybedildi .

Geçen ay SEC, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere dünya çapında milyonlarca perakende yatırımcıdan 300 milyon dolardan fazla para toplayan sahte bir kripto piramidi ve Ponzi şeması oluşturma ve teşvik etme rolleri için 11 kişiden ücret aldığını söyledi. Bu arada, Şubat ayında ABD yetkilileri , 2016 kripto borsası Bitfinex hackiyle ilgili olarak şimdiye kadarki en büyük kripto para ele geçirmeleri olan 3,6 milyar dolarlık bitcoin ele geçirdi.

Yeni bir tür dijital dolar
Çerçeve ayrıca ABD merkez bankası dijital para biriminden veya ABD dolarının dijital bir biçimi olarak düşünebileceğiniz CBDC’den ”önemli faydalar” potansiyeline de işaret ediyor.

Şu anda, birkaç farklı dijital ABD doları türü var.

Ülke genelinde ticari banka hesaplarında, kısmi rezerv bankacılığı olarak bilinen bir sistem altında, kısmen rezervlerle desteklenen elektronik ABD doları bulunur. Adından da anlaşılacağı gibi, banka rezervlerinde bankanın mevduat yükümlülüklerinin bir kısmını tutar. Bu para biçimini bir bankadan diğerine veya bir ülkeden diğerine transfer etmek, eski finansal raylar üzerinde çalışır.

Ayrıca Tether ve USD Coin dahil olmak üzere bir dizi USD sabitli stabilcoin var. Eleştirmenler, tether’in para birimini desteklemek için yeterli dolar rezervine sahip olup olmadığını sorgulasa da, gezegendeki en büyük stablecoin olmaya devam ediyor . USD Coin, tamamen ayrılmış varlıklarla desteklenir, ABD doları için 1:1 bazında itfa edilebilir ve düzenlenmiş finansal kurumlardan oluşan bir konsorsiyum olan Centre tarafından yönetilir. Ayrıca nerede olursanız olun kullanımı nispeten kolaydır.

Sonra Federal Rezerv’in bir CBDC’yi alması olacak varsayımsal dijital dolar var. Bu, esasen ABD dolarının dijital bir ikizi olacaktır: Merkezi bir otorite altında ve ülkenin merkez bankasının tam inancı ve desteğiyle tamamen düzenlenir.

“CBDC formundaki bir dolar, merkez bankasının bir yükümlülüğüdür. Citi Global Insights’ta fintech ve dijital varlıklardan sorumlu olan Ronit Ghose, Federal Rezerv’in size geri ödeme yapması gerektiğini söyledi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell daha önce ABD’nin kendi merkez bankası dijital para birimini piyasaya sürmesi için ana teşvikin Amerika’daki kripto paraların kullanım durumunu ortadan kaldırmak olacağını söylemişti.

“Stablecoinlere ihtiyacınız olmaz; Powell, “Dijital bir ABD para biriminiz olsaydı, kripto para birimlerine ihtiyacınız olmazdı” dedi. “Bence bu, onun lehine olan en güçlü argümanlardan biri.”

Beyaz Saray’ın yeni çerçevesinde, bir ABD CBDC’sinin “daha ​​verimli, daha fazla teknolojik yenilik için bir temel sağlayan, daha hızlı sınır ötesi işlemleri kolaylaştıran ve çevresel açıdan sürdürülebilir” bir ödeme sistemini mümkün kılabileceğine işaret ediyor.

Rapor, “Geniş bir tüketici kitlesine erişim sağlayarak finansal katılımı ve eşitliği teşvik edebilir” diye devam ediyor rapor.

Bu amaçla yönetim, Fed’i bir CBDC’nin devam eden araştırmasına, denemesine ve değerlendirmesine devam etmeye çağırıyor.

Finansal istikrarın korunması
Merkez bankacıları ve ABD’li milletvekilleri, ABD doları gibi fiat para birimi veya altın gibi bir emtia gibi gerçek dünyadaki bir varlığa sabitlenmiş bir değere sahip belirli bir kripto para birimi alt kümesi olan stabilcoinlerin yükselişinden yıllardır şikayet ediyor.

Bu hükümet dışı dijital belirteçler, bu alanın nasıl düzenlendiği konusunda hiçbir söz hakları olmadığı için merkez bankaları için korkutucu olan yerel ve uluslararası işlemlerde giderek daha fazla kullanılıyor.

Mayıs ayında, en popüler ABD dolarına sabitlenmiş stabilcoin projelerinden biri olan TerraUSD’nin çöküşü, bazılarının bir banka kaçışına kıyasla panik içinde çıkarken yatırımcılara on milyarlarca dolara mal oldu. Saygın finans kuruluşlarından gelen yaygın katılım ve kamu PSA’ları , projeye güvenilirlik kazandırarak, her şeyin yasal olduğu anlatısını daha da güçlendirdi.

Beyaz Saray’a göre, bu stablecoin projesinin patlaması, yaklaşık 600 milyar dolarlık serveti silen bir dizi iflasa yol açtı.

Beyaz Saray bilgi formuna göre, “Dijital varlıklar ve ana akım finansal sistem giderek daha fazla iç içe geçiyor ve kargaşanın yayılma etkilerine sahip olması için kanallar yaratıyor”.

Çerçeve, uygun düzenleme ile eşleştirilmediği takdirde yıkıcı işlemler yaratabilecekleri konusunda uyarıda bulunarak sabit paraları tek tek ayırmaya devam ediyor.

Yönetim, stablecoin’leri “daha güvenli” hale getirmek için, Hazine’nin “bilgi paylaşarak ve çok çeşitli veri setlerini ve analitik araçları teşvik ederek siber güvenlik açıklarını belirleme ve azaltma kapasitelerini desteklemek için finansal kurumlarla birlikte çalışacağını” ve aynı zamanda bir ekip kuracağını söyledi. diğer ajansların “dijital varlık piyasalarıyla ilgili ortaya çıkan stratejik riskleri tanımlaması, izlemesi ve analiz etmesi” için.

Bu çabalar, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı ve Finansal İstikrar Kurulu da dahil olmak üzere uluslararası müttefiklerle birlikte gerçekleştirilecek.

Kaynak: https://www.cnbc.com/2022/09/16/heres-whats-in-biden-framework-to-regulate-crypto.html?mkt_tok=NTAzLUZBUC0wNzQAAAGHAC7VKC3KELmX7qLnaxzrntaR-0RMQd2toITNvM94m7z6bhVmVjSggfY4K3UIfbWEgYR4SDITWVZbaJCzfkZaz2hAwJ9naDLbIweUI8i5el8z