Barbados, Metaverse’de Büyükelçiliği Olan İlk Egemen Ulus Olacak

Karayipler ülkesi, dijital egemen arazi kurmak için birden fazla metaverse şirketiyle birlikte çalışıyor.

Metaverse’in meşrulaştırılmasına yönelik tarihi bir adım olarak görülebilecek olan şeyde , Barbados ada ülkesi, bir metaverse büyükelçiliğinin kurulmasıyla dijital gayrimenkul egemenliğini yasal olarak ilan etmeye hazırlanıyor.

Barbados Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı, Pazar günü, kripto destekli en büyük ve en popüler dijital dünyalardan biri olan Decentraland ile dijital bir elçilik kurulması için bir anlaşma imzaladı. CoinDesk’e sağlanan bir basın açıklamasına göre, hükümet ayrıca “Somnium Space, SuperWorld ve diğer Metaverse platformları” ile anlaşmaları sonuçlandırıyor.

Çeşitli projeler, arazinin belirlenmesine ve satın alınmasına, sanal elçilikler ve konsoloslukların mimarisinin oluşturulmasına, “e-vize” gibi hizmetler sağlamak için tesislerin geliştirilmesine ve kullanıcıların avatarlarını çeşitli dünyalar arasında taşımasına izin verecek bir “teleporter” inşa edilmesine yardımcı olacak.

Barbados’un Birleşik Arap Emirlikleri büyükelçisi HE Gabriel Abed CoinDesk ile yaptığı röportajda, ülkenin çeşitli sanal dünyalarda yapılar inşa etmek ve dijital arazi satın almak için bu ilk çabanın ötesine agresif bir şekilde genişlemeyi planladığını söyledi.

“Fikir bir kazanan seçmek değil – metaverse hala çok genç ve yeni ve inşa ettiğimiz şeyin metaworlds arasında aktarılabilir olduğundan emin olmak istiyoruz” dedi.

Dijital bağlantılar
Abed, ülkenin metaverse diplomatik çabalarına öncülük etmenin yanı sıra, şu anda Barbados’un Orta Doğu’daki ilk fiziksel büyükelçiliğini kurmak için de çalışıyor. Bakanlar Kurulu, Ağustos ayında metaverse büyükelçiliğini onaylayan Barbados hükümetinin, hareketi benzersiz bir diplomatik fırsat olarak gördüğünü söyledi.

“Bu, Barbados’un diplomatik misyonlarını şu anda dünya çapında 190’dan fazla ülkeyle sahip olduğu 18’in ötesine genişletmenin bir yolu. Bu, daha sonra kültürel diplomasiye, sanat, müzik ve kültür ticaretine uzanan teknoloji diplomasisini kullanarak kapıyı açmamızı sağlıyor.”

Ocak ayında geçici olarak planlanan büyükelçiliğin serbest bırakılmasıyla, Barbados dünyada dijital egemen toprakları tanıyan ilk ülke olacak. Abed, Dışişleri Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı ve diğer birçok hükümet organının planları “birkaç, birkaç ay boyunca” gözden geçirdiğini söyledi.

Büyükelçilik bir dizi benzersiz emsal oluşturacağından, ülke ayrıca hukuk müşavirini de tuttu. Şimdiye kadar uzmanlar, büyükelçiliğin uluslararası hukuka ve Viyana Sözleşmesine uygun olacağını söylediler.

Barbados, kripto para birimleri için dünyanın en dost ülkeleri arasındadır ve bir merkez bankası dijital para biriminin geliştirilmesinde sorumluluk üstlenenler arasında yer almaktadır.

Metnin aslına ulaşmak için:

https://www.coindesk.com/business/2021/11/15/barbados-to-become-first-sovereign-nation-with-an-embassy-in-the-metaverse/