Apple, İsrailli casus yazılım şirketi NSO Group’a dava açtı

Apple, İsrailli casus yazılım firması NSO Group ve ana şirketine iPhone kullanıcılarını bir bilgisayar korsanlığı aracıyla hedeflediği iddiasıyla dava açtı.

NSO’nun Pegasus yazılımı hem iPhone’lara hem de Android cihazlara bulaşabilir ve operatörlerin mesajları, fotoğrafları ve e-postaları almasına, aramaları kaydetmesine ve mikrofonları ve kameraları gizlice etkinleştirmesine olanak tanır.

NSO Group, araçlarının teröristleri ve suçluları hedef almak için yapıldığını söyledi.

Ancak iddiaya göre aktivistler, politikacılar ve gazeteciler üzerinde de kullanıldı.

NSO Group, Pegasus’u yalnızca iyi insan hakları siciline sahip ülkelerden askeri, kolluk kuvvetleri ve istihbarat teşkilatlarına tedarik ettiğini söylüyor.

Ancak bu ayın başlarında ABD’li yetkililer, yazılımın “yabancı hükümetlerin, muhalifleri, gazetecileri ve aktivistleri hedef alan otoriter hükümetlerin uygulaması olan ulusötesi baskıyı yürütmesine olanak tanıdığını” söyleyerek şirketi bir ticaret kara listesine aldı.

Apple’ın hamlesi, WhatsApp tarafından 2019’da başlatılan ve hala ABD mahkeme sisteminde devam eden bir davayı takip ediyor.

WhatsApp, ilk mahkeme başvurusunda NSO Group’un “hedef cihazlarda şifresi çözüldükten sonra mesajlara ve diğer iletişimlere erişmek için kötü amaçlı yazılımlarını geliştirdiğini” söyledi.

Microsoft, Meta Platforms (eski adıyla Facebook), Google’ın sahibi Alphabet ve Cisco Systems dahil olmak üzere diğer teknoloji firmalarının tümü daha önce NSO’yu eleştirmişti.

California davasını açıklayan bir blog yazısında Apple, NSO Group ve ana şirketi OSY Technologies’i “Apple kullanıcılarının gözetlenmesinden ve hedeflenmesinden” sorumlu tutmak istediğini söyledi.

Apple ayrıca, kullanıcılarına daha fazla suistimal ve zarar gelmesini önlemek için, NSO Group’un herhangi bir Apple yazılımını, hizmetini veya cihazını kullanmasını yasaklamak için kalıcı bir ihtiyati tedbir istiyor” dedi.

Apple, mahremiyetiyle övünür. Cihazları için önemli bir satış noktasıdır.

Bu nedenle, Apple güvenlik özelliklerini atlamaya çalıştığı iddia edilen bir şirketin devi kızdırması tamamen şaşırtıcı değil.

Yine de Apple’ın tavır almasının tek nedeni bu değil.

Tüm bilgisayar korsanları eşit olarak kabul edilmez. NSO Group’un devlet müşterileri var veya Apple’ın dediği gibi “devlet destekli”.

NSO, yalnızca iyi insan hakları siciline sahip kurumlarla çalıştığını iddia ediyor.

Bu şekilde şirket, kendisini hain faaliyetlerde bulunan yer altı bilgisayar korsanlarından ayırmaya çalıştı.

Apple, NSO Group’a dava açarak bu ayrımı reddediyor.

Apple, kim olduğunuzun önemli olmadığını vurguluyor, bir Apple ürününe sızmaya çalışan bir grupsanız, nedenleri ne olursa olsun harekete geçeceklerdir.

Ama bundan biraz daha fazla derinlik var.

Apple, teknolojiyi kullandığı iddia edilen hükümetler yerine özel bir şirkete dava açmanın daha kolay ve politik olarak daha makul olduğunu hissedecek.

Apple, ABD’nin Kaliforniya Kuzey Bölgesi Bölge Mahkemesi’ne sunduğu şikayetinde, NSO’nun araçlarının “2021’de Apple müşterilerini hedef almak ve onlara saldırmak için ortak çabalarda” kullanıldığını ve “ABD vatandaşlarının NSO’nun mobil cihazlardaki casus yazılımları tarafından gözetlendiğini” söyledi. uluslararası sınırları geçebilir ve geçebilir.”

Apple, NSO grubunun saldırılarını gerçekleştirmek için 100’den fazla sahte Apple Kimliği kullanıcı kimliği oluşturduğunu iddia etti.

Teknoloji devi, sunucularının saldırıya uğramadığını, ancak NSO’nun Apple kullanıcılarına yönelik saldırıları gerçekleştirmek için sunucuları kötüye kullandığını ve manipüle ettiğini söyledi.

Apple ayrıca, NSO Group’un casus yazılım için danışmanlık hizmetleri sağlamaya doğrudan dahil olduğunu iddia etti, ancak NSO, araçlarını yalnızca müşterilere sattığını iddia ediyor.

Apple, İsrailli firmanın “Apple’ın kendi güvenlik yükseltmelerinin üstesinden gelmek için kötü amaçlı yazılımlarını ve açıklarını sürekli olarak güncellediğini” söyleyerek NSO ile sürekli bir silahlanma yarışına girmek zorunda kaldığını söyledi.

iPhone üreticisi, NSO’nun saldırılarını ilk keşfeden Toronto Üniversitesi grubu Citizen Lab de dahil olmak üzere siber gözetim araştırma gruplarına 10 milyon dolar ve davada geri kazanılan zararları bağışlayacağını söyledi.

NSO Group yanıt olarak şunları söyledi: “NSO Group’un müşterileri tarafından kullanılan teknolojileri sayesinde dünya çapında binlerce hayat kurtarıldı”.

“Pedofiller ve teröristler teknolojik güvenli limanlarda özgürce çalışabilirler ve hükümetlere [onlarla] savaşmaları için yasal araçlar sağlıyoruz.

“NSO grubu gerçeği savunmaya devam edecek.”

Metnin aslına ulaşmak için:

https://www.bbc.com/news/business-59393823