Antivirüs Yazılımı İnternet Güvenliğinizi Nasıl Yükseltebilir?

internet güvenliği

İnternette bilgisayar güvenliği, virüsler ve diğer tehditler

Bugün, bir bilgisayar kullanmak, dünya çapındaki en büyük ağ olan İnternet’e bağlanmayı gerektirir. O ağda mevcut olan tüm risklerin farkında olmalı ve özel bilgilerinize istenmeyen erişimi durdurmak için gerekli önlemleri almalısınız. Bilgisayarınıza virüs bulaştırmanın, ona herhangi bir harici bellek takmak ve web’de gezinmek dahil olmak üzere birkaç yolu vardır. Makinede yeterli güvenlik yazılımı koruması yoksa, makineye anında virüs bulaşacaktır. Çoğunlukla farklı virüs çeşitleri olmak üzere çeşitli bilgisayar riskleriyle karşılaşabilirsiniz. Tüm olası tehlikeler ve kendinizi savunmak için güvenlik yazılımını nasıl kullanacağınız hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Dünya toplumunda her zaman kötü insanlar vardır ve bu aynı zamanda interneti, elektronik olarak birbirine bağlı şeylerin bir araya gelmesinden oluşan bir tür toplum ve onu iş ve diğer amaçlar için sık sık kullanan insanlar için de geçerlidir. Kişilerin veya grupların suç faaliyetlerine yönelik motivasyonları, niyetin ekonomik mi yoksa casuslukla ilgili mi olduğuna, yani nihai amacın para kazanmak olup olmadığına bağlı olarak değişebilir. Bir sistem (finansal sistem, askeri istihbarat teşkilatı, devlet kurumu veya şirket gibi) veya belirli bir kişi saldırının hedefi olabilir.

Kötü amaçlı yazılım, “kötü niyetli” veya “kötü niyetli” yazılımlar için argo bir terimdir ve siber güvenlik için en büyük tehditlerdir. Geleneksel bilgisayar virüslerine ek olarak, truva atları (truva atları), bilgisayar solucanları (solucanlar), rootkit’ler (rootkit’ler), arka kapılar (arka kapı), farklı türden casus yazılımlar, reklam yazılımları, çeviriciler gibi diğer tüm kötü yazılım türlerini de kapsar. suç yazılımları ve diğer istenmeyen programlar. Hangi yazılımı kullanırsanız kullanın, iOS veya Windows, saldırılar her gün gelişiyor ve büyük teknoloji şirketleri her zaman koruma için güncellemeler çıkarıyor.

Yukarıda belirtilen faktörler, birisinin bilgisayarınıza sokmak ve gerekli verileri elde etmek için tasarladığı, basitçe zararlı programlar olan virüslerin gelişmesine yol açtı. Kötü amaçlı programlar, bunu yapmanın en basit yolu olan İnternet üzerinden doğrudan bilgisayarınıza bağlanmak için otuz farklı teknik kullanır. Bu, virüslü eki olan bir e-posta (e-postaya eklenen bir dosya veya dosya demeti) veya kötü amaçlı bir program başlatan bir bağlantı olabilir. Yeterli korumaya sahip değilseniz, programın arka planda çalıştığının farkında bile olmayabilirsiniz.

Bilgisayar dilinde, yararlıymış gibi görünen veya diğer yararlı uygulamalarla “bağlı” olan tehlikeli programlara Truva atları veya Truva atları denir. Truva atları genellikle bilgisayarda istenmeyen görevleri sessizce ve arka planda gerçekleştirir. Bu istenmeyen davranışlardan en sık görüleni banka hesap bilgilerinin, kullanıcı şifrelerinin ve diğer özel bilgilerin ifşa edilmesidir.

Bilgisayar solucanları, kendi kendini kopyalayan bilgisayar programlarıdır. Bunu, genellikle insan etkileşimi olmadan bilgisayar ağları aracılığıyla kendilerini diğer bilgisayarlara kopyalayarak başarırlar. Virüslerin aksine diğer uygulamalara bulaşmaları gerekmez. Daha önce açıklandığı gibi, dosya olarak da e-postayla gönderilebilirler. Solucanlar ağ işlemlerini karmaşıklaştırır, verilere zarar verir ve bilgisayar güvenliğini tehlikeye atar. Virüsten koruma yazılımının kullanımı çevrimiçi güvenlik için çok önemlidir.

Antivirüs adı verilen bir bilgisayar uygulaması veya yazılımı, virüsleri ve diğer kötü amaçlı yazılım türlerini bulup ortadan kaldırarak bir bilgisayarı koruma amacına hizmet eder. Virüsten koruma uygulaması, yazılıma bağlı olarak çeşitli teknikler kullanarak bulaşmayı belirleyebilir.

Virüsten koruma programının dahili mekanizmaları, virüs, virüsten koruma programının bilinen virüs kitaplığında bulunuyorsa, bir dosyanın içeriğinin uygun viral imzayla (tarama) karşılaştırılmasına olanak tanır. İnternet güvenliğinizi koruyun, virüsten koruma yazılımı kullanın ve onu olabildiğince genişletin.

Virüsten koruma programının belirtilen patojen hakkında bilgi bulma yeteneği, bu aramanın etkinliğini en başta belirleyen şeydir. Tarama, virüslerden birinin imzasıyla eşleşen bir kod bulursa, belirtilen uygulamanın yürütülmesini durduracak veya dosyanın kirlenmiş bölümünü kaldıracaktır. Virüsleri önlemenin en iyi yöntemi, internetten indirilebilen ve daha sonra uygun dizine aktarılabilen yeni virüslerle ilgili ayrıntılarla antivirüs kitaplığını düzenli olarak güncellemektir. Bunun nedeni her gün yeni virüslerin keşfedilmesidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu işlem güncelleme olarak bilinir ve antivirüs programının penceresindeki “güncelleme” seçeneğinin seçilmesiyle başlar.

E-postanızı düzenli olarak kontrol edin

E-postanızı kontrol etmek çevrimiçi güvenliğinizi artıracaktır. E-posta, virüslerin ve diğer zararlı materyallerin size ulaşmasının yaygın bir yoludur. Kimin gönderdiğini bilmiyorsanız, konu net değilse veya spam (istenmeyen reklam) gibi görünüyorsa, bilgisayarınıza zarar verebilecek bir virüs içerebileceğinden bir e-postayı açmayın. Aynı kural, ekleri olan e-postalar için de geçerlidir; İçinde ne olduğundan veya kimin gönderdiğinden emin değilseniz, e-postayı silmeniz tercih edilir. Bu tür e-postaların hemen imha edilmesi, istenmeyen sonuçları durdurabilecek tek eylem şeklidir. Böyle bir e-postayı yanıtlamanın herhangi bir yöntemi, sorunu yalnızca daha da kötüleştirecektir.

Kendinizi güvende tutmak için hassas bilgileri çevrimiçi olarak dikkatli bir şekilde paylaşmak

İnternet kalıcıdır. Materyali internete düştükten sonra silmek için muazzam çaba sarf edeceksiniz, bu nedenle muhtemelen kaldırılmayacaktır. Geçmişte gönderdiğiniz bilgilerin, yaşlandıkça düşüncelerimiz değiştiği için muhtemelen hala mevcut olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Daha önce sizin için gerçekten büyüleyici olan şeyi gizlemek isteyebilirsiniz. İster özel bilgileriniz, ister kendi resimleriniz olsun, çevrimiçi olarak yayınlayacağınız şeyleri dikkatli bir şekilde seçmek bir öneridir.

Verilerinizi güvende tutun ve sosyal medyada bile verilerinizi paylaşmadan önce her zaman iki kez düşünün. İnternetin amacı, hayatımızı mümkün olduğu kadar çok şekilde basitleştirmektir. Bize önemli ölçüde zaman ve kaynak tasarrufu sağlayan, artan sayıda çevrimiçi görevi (faturaları ödemek, rapor göndermek, iş aramak, müşteriler ve tanıdıklarla iletişim kurmak) gerçekleştirebiliriz. Ancak ATM’den para çekerken kodunuzu kimsenin görmesine izin vermeyeceğiniz gibi, kişisel bilgilerinizi de (kimlik numarası, banka hesap numarası vb.) herkese açık olarak değil, yalnızca güvendiğiniz sitelerde yayınlamanız gerekir.

Bunu yapmak için kendini ada. Birçok kişi için en uzun “devriye süresini” temsil eden sunucular ve yazılımlar dahil her şey internetin bir ürünüdür. Bu tür sitelerden birine girdiğimizde, bilgi paylaştığımız ve bizimle paylaşmaktan çekinmeyen kişiler görebiliriz. Herhangi bir faaliyette bulunduğunuzda, yapmanız gereken en önemli şeyin başkalarına sizin hakkınızda bilmeleri gereken bilgileri sağlamak olduğunu anlamak önemlidir ve bunu yapmak için bu bilgilerin ne olduğunu bilmelisiniz.

Kaynak:

https://hackersonlineclub.com/3-tips-on-how-can-antivirus-software-upgrade-your-internet-security/