Akıllı ev cihazlarında dijital güvenin önemi nedir?

Sadece on yıl önce, birçok ev özelliğimizin ne kadar dijital ve bağlantılı hale geleceğini hayal etmek zor olabilirdi. Sesli komutlarla veya telefonla kontrol edilebilen termostatlardan hoparlörlere ve buzdolaplarına kadar, günümüzde birçok ev, fiziksel olarak konutumuzun içinde olmadığımızda bile rahat erişime izin veren bağlı cihazlara dayanan “akıllı evler” haline geldi.

Akıllı ev pazarındaki gelirin bu yıl 115,70 milyar dolara ulaşacağı ve 2026’ya kadar %13,97 büyüyeceği ve üç yılda 195,20 milyar dolarlık pazar hacmi öngörüldüğü tahmin ediliyor. Aktif hane sayısının 2026 yılına kadar 573,7 milyon kullanıcı olması bekleniyor. Hane penetrasyonu 2022’de %14,2 olacak ve 2026’da %25,0’a ulaşması bekleniyor.

Açıkçası, akıllı evler burada kalacak ve pazarda henüz gerçekleştirilecek çok fazla büyüme var. Ancak, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda üretici ve cihaz olduğu için, akıllı ev ortamı genellikle destek ve kullanılabilirlik açısından karmakarışıktır. Hangi ürünün başkalarıyla çalıştığını anlamak kafa karıştırıcı. Seçtiğiniz üreticiye bağlı olarak uyumlu seçenekler sınırlı olabilir. Ve tüketiciler hangi cihazı seçerlerse seçsinler, seçtikleri platformla çalışan uyumlu cihazların yalnızca küçük bir kısmına takılıp kalıyorlar. Basitçe söylemek gerekirse, şimdiye kadar çeşitli akıllı ev teknolojisi standartları arasında birleştirici bir standardın olmaması, cihazların birlikte kullanılmasını karmaşık ve zor hale getirdi.

Akıllı ev cihazlarının iletişim kurması için bir akıllı ev standardı ve ortak dil olan Matter’a girin. Matter’ın amacı, pazarı basitleştirmek ve akıllı ev cihazlarının platformlar arasında birbirleriyle çalışmasını sağlamaktır. Bu yeni standart, Connectivity Standards Alliance (Alliance) tarafından geliştirildi ve tüketicilerin bağlantılı evlerini basitleştirmelerine ve her şeyi kendi seçtikleri tek bir sesli asistandan yönetmelerine olanak sağlayacak.

Matter, küresel etkileri olan yeni bir standarttır ve bağlantılı cihaz endüstrisini bir araya getirir. Google, Apple, Amazon ve Samsung dahil olmak üzere akıllı ev teknolojisinin en tanınmış isimlerinden bazıları, sektördeki hem tüketiciler hem de üreticiler için bir kazanç olarak konumlanan Matter ile aynı fikirde.

Hangi üreticilerin Matter uyumlu olması gerekir?

Bağlı cihazların üreticileri, Matter uyumlu hale gelmek için beklemek istemiyor. Uyumlu cihaz üreticileri, müşterilerin en sevdikleri ürünlerle sorunsuz ve güvenli bir şekilde bağlantı kurmak için bu logoya güvenebilmeleri için cihazlarında Matter logosunu yayınlayabilir. Tüketicilerin bağlantılı ev cihazları için alışveriş yaptıklarında aradıkları standart haline geleceğinden şüphe yok, bu nedenle cihaz tekliflerinizin şu anda uyumlu olmasını sağlamak çok önemlidir.

Matter, bir avuç en iyi uygulama gerektirerek cihaz güvenliği çıtasını yükseltiyor. Her bir cihazın doğrulanması, güveni sürdürmek için güçlü cihaz kimliği, güvenli iletişim, güvenli yazılım güncellemeleri ve yazılım bütünlüğünün doğrulanması dahil olmak üzere çeşitli şekillerde daha iyi güvenlik için bir temel sağlar. Bunu başarmak için Matter, dijital güveni sağlamak için uzun süredir kullanılan bir standart olan ortak anahtar altyapısına (PKI) güvenecek. Matter cihazları benzersiz bir tanımlayıcıya sahip olacak ve cihaz tipini ve markasını doğrulayan sertifikalarla çalışacaktır. Sertifika verileri, korumalı, güvenli bir çip olan güvenli bir yerleşim bölgesinde depolanacaktır. Madde onaylı cihazlar ayrıca şifrelemeden yararlanarak iletişimleri güvence altına alacaktır.

Son üç yılda Connectivity Standards Alliance üyeleriyle birlikte çalışan DigiCert, kimlik ve güven sağlamak için PKI’dan yararlanan Matter protokolünün Cihaz Onaylama yönünün geliştirilmesine yardımcı oldu. Matter protokolü için birlikte çalışabilirlik ve güvenin temeli, uygun taraflarca güvenli bir şekilde oluşturulan ve yönetilen paylaşılan güven kökleri veya ürün tasdik yetkilileridir (PAA). Bu güvenilir PAA’lar oluşturulduktan sonra, ürün tasdik aracıları (PAI) oluşturulur ve kökün güvenilirliğini devralır.

Matter’ın uyumlu her üyesinin, PAA tarafından imzalanmış bir PAI’ye sahip olması gerekir. Bu ara ürünlerden, her cihaz için bir tane olmak üzere cihaz tasdik sertifikaları (DAC) oluşturulur. Bu sertifikalar ayrıca kök ve ara ürünün güvenilirliğini de devralır. Bu sertifika altyapısını yönetmek, otomasyon, provizyon, izlenebilirlik ve raporlama için güçlü yetenekler gerektirir. Bir sertifika yönetimi platformu, bu karmaşık sürecin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

Matter uyumluluğunu elde etmek için doğru araçlara sahip olmak, üreticilerin en iyi yaptıkları şeye, yani akıllı cihazlar oluşturmaya odaklanabilecekleri anlamına gelir. Ölçeklenebilir PKI ürün ve hizmetlerini dağıtmak için doğru iş ortaklarıyla çalışmak, pazara giriş sürenizi hızlandırabilir ve şirketinizi ve ürünlerinizi geleceğin akıllı ev pazarına hazır hale getirecek uyumluluğu sağlayabilir.

Kaynak:

https://www.helpnetsecurity.com/2022/12/06/matter-smart-home-standard/