ABD Temsilciler Meclisi yönetim kolu TikTok'u resmi cihazlarda yasakladı

Resimde TikTok uygulama logosu gösteriliyor

Çin’in popüler video uygulaması TikTok, Temsilciler Meclisi’nin yönetim koluna göre, yakında yürürlüğe girecek ve uygulamayı ABD hükümeti cihazlarında yasaklayan bir yasayı taklit ederek ABD Temsilciler Meclisi tarafından yönetilen tüm cihazlardan yasaklandı.

Meclis Başkanı (CAO), Salı günü tüm milletvekillerine ve personele gönderdiği bir mesajda, uygulamanın “bir dizi güvenlik sorunu nedeniyle yüksek riskli” kabul edildiğini ve Meclis tarafından yönetilen tüm cihazlardan silinmesi gerektiğini söyledi.

Yeni kural, ABD eyalet hükümetlerinin Pekin merkezli ByteDance Ltd’ye ait TikTok’u hükümet cihazlarından yasaklamak için yaptığı bir dizi hamleyi takip ediyor. Geçen hafta itibariyle, 19 eyalet , Çin hükümetinin uygulamayı Amerikalıları izlemek ve içeriği sansürlemek için kullanabileceği endişesiyle, uygulamayı devlet tarafından yönetilen cihazlardan en azından kısmen engelledi.

ABD hükümetini 30 Eylül 2023’e kadar finanse etmek için geçen hafta geçirilen 1,66 trilyon dolarlık çok amaçlı harcama tasarısı , uygulamanın federal olarak yönetilen cihazlarda yasaklanmasına yönelik bir hüküm içeriyor ve Başkan Joe Biden yasayı imzaladığında yürürlüğe girecek.

İdari İşler Başkanı’nın bir sözcüsü Salı günü Reuters’e verdiği demeçte, “Yürütme organı cihazlarında TikTok’u yasaklayan Omnibus’un kabul edilmesiyle, CAO, Meclis için benzer bir politika uygulamak için Meclis İdaresi Komitesi ile birlikte çalıştı.”

Personele gönderilen mesaj, cihazında TikTok bulunan herkesle onu kaldırması için iletişime geçileceğini ve uygulamanın gelecekte indirilmesinin yasaklandığını söyledi.

TikTok, yeni kuralla ilgili yorum talebine hemen yanıt vermedi.

ABD’li milletvekilleri, uygulamaya ülke çapında bir yasak getirilmesi için bir teklifte bulundular.

Kaynak:

https://www.reuters.com/technology/us-house-administration-arm-bans-tiktok-official-devices-2022-12-27/