ABD Kongresi’ndeki Yeni Kripto Faturası Şimdiye Kadarki En Kapsamlı

Birdenbire, daha önce kripto para birimine çok az ilgi gösteren ABD’li bir milletvekili, piyasayı düzenlemek için henüz en kapsamlı mevzuatın ne olabileceğini ortaya koydu.

Rep. Don Beyer’in (D-Va.) tasarısı, Hazine Sekreterinin stablecoin’lerin oluşturulmasını veto etmesine, düzenleyicilerin merkezi olmayan finans (DeFi) kurallarını tanımlamasına ve muhtemelen diğer önlemlerin yanı sıra kripto borsaları için bir tüzük oluşturmasına izin verecek.

Beyer’in Perşembe günü tanıttığı 58 sayfalık “Dijital Varlık Piyasası Yapısı ve Yatırımcı Koruma Yasası” (https://beyer.house.gov/uploadedfiles/beyer_028_xml.pdf), dijital varlıklar için kapsamlı bir düzenleyici rejim oluşturmayı amaçlıyor. Bunu kısmen, hangi tür kripto para birimlerinin menkul kıymet olabileceğini, hangilerinin emtia olarak değerlendirilebileceğini tanımlayarak ve raporlama amacıyla vergi verilerinin toplanmasını destekleyerek yapacaktı.

Bu haliyle, tasarı, endüstrinin düzenleyici netlik için uzun süredir devam eden bir arzusunu ele alıyor gibi görünüyor. Ancak, diğer faturaların bu sorunları parça parça ele almaya çalıştığı yerlerde, bu, birden fazla konuyu bir çırpıda kapsıyor. Bazı hükümler kripto destekçilerini sıralasa bile, iyice araştırılmış görünüyor.

Tasarının ne tür bir desteğe sahip olduğu veya geçişi için olası bir zaman çizelgesinin nasıl görünebileceği belli değil, ancak genişliği ve derinliği kripto politikası çevrelerinde kaşları kaldırdı.

Axler Goldich LLC’nin hukuk firmasının bir ortağı olan Marc Goldich, “Görünüşe göre birdenbire ortaya çıkmış bir yasa tasarısı için inanılmaz derecede kapsamlı ve yazarlar altta yatan teknolojiyi açıkça anlıyor” dedi. “Paketi açmak ve endüstriyi nasıl etkileyebileceğini görmek biraz zaman alacak ve bu tasarının ayakları olup olmadığını görmek ilginç olacak, ancak bu, bugüne kadarki en iyi yazılmış kripto mevzuatı taslağı.”

Aynı zamanda şaşırtıcı bir kaynaktan geliyor. Beyer, Kongre’nin Ortak Ekonomik Komitesi’nin başkanı ve vergi politikasını belirleyen House Ways and Means Komitesi’nin bir üyesidir. Şimdiye kadar, dijital varlıklarla olan ilişkisi en fazla teğet gibi görünüyor . Kamu kayıtlarına göre , en son seçim dönemindeki en büyük iki bağışçısı , her ikisi de dijital varlıklarla ilgili bazı çalışmalar yapan ancak geleneksel iş kollarına odaklanan Akın Gump’ın hukuk firması ve finansal bilgi sağlayıcısı IHS Markit’ti .

Beyer’in bir sözcüsü, tasarının bir yıldan fazla süredir üzerinde çalıştığını söyledi.

Tasarı ayrıca, ABD merkez bankası Federal Rezerv’e bir merkez bankası dijital para birimi ( CBDC ) oluşturma yetkisi veriyor gibi görünüyor, muhtemelen Fed yetkililerinin mevcut yasa uyarınca bunu yapma yetkisine sahip olduklarından emin olmadıklarını söyleyen açıklamalarına yanıt olarak. yetki.

Bu hafta kripto para birimleriyle ilgili ikinci yasama önerisi olan Beyer’in tasarısı, ABD’deki milletvekillerinin dijital varlık alanında giderek daha aktif hale gelmesiyle geliyor. Salı günü, milletvekilleri dijital varlıklara değinen üç farklı oturum düzenledi . Seçilmiş yetkililerin çoğu, tüketicinin korunmasıyla ilgili endişeleri tartışarak veya finansal istikrara yönelik algılanan risklere işaret ederek sektör veya farklı yönler hakkında şüphelerini dile getirdi .

Senato’da, iki partili bir altyapı tasarısı şu anda kripto kullanıcıları için ABD’nin şu anda sahip olduğundan daha geniş bir bilgi raporlama gereksinimleri kümesi uygulayarak 28 milyar dolar artırmayı amaçlayan bir hüküm içeriyor.

Ancak bu plan, altyapı faturasının dar bir şekilde odaklanmış bir parçası olmaya devam ediyor. Beyer’in önerisi, aksine, tamamen kripto ile ilgili ve muhtemelen herhangi bir yere gitmek için piyasa yetkisine sahip bir komitede (Senato Bankacılığı veya House Financial Services) bir ortak sponsora ihtiyaç duyacak.

Menkul kıymetler ve emtialar

Beyer’in tasarısına göre, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), kripto piyasasının hangi yönlerinin kendi yetki alanlarına girdiğini daha kesin olarak tanımlamalıdır.

İlk bölüm, SEC’in gözetiminin nereye odaklandığını ortaya koyuyor: Tasarı, kabul edilirse, sahiplerine her türlü öz sermaye sağlayan kripto para birimleri veya jetonlara atıfta bulunarak “dijital varlık menkul kıymetleri” için bir tanım oluşturacaktır.

Bir sahibinin öz sermaye, kar, faiz, temettü ödemeleri veya oy hakkı hakkı varsa, token, faturanın dijital varlık güvenliği tanımına girer.

Bu terim, bir ürün veya platformun geliştirilmesini finanse etmek amacıyla bir ilk madeni para teklifi (ICO) aracılığıyla verilen tokenler için de geçerli olacaktır.

Tasarı ayrıca, 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın SEC’e kayıt ve bu tür gerekliliklerden muafiyet hükümlerine dijital varlık menkul kıymetleri ekleyecektir.

Ancak belki de en önemlisi, “deseküritizasyon” ile ilgili bir hükümdür. Bu bölüm, SEC Komiseri Hester Peirce’in kripto projelerinin yerden kalkması için güvenli bir liman yaratmaya yönelik uzun süredir devam eden çabalarını yansıtarak, dijital varlık güvenliği olarak kabul edilen bir tokenin menkul kıymet olarak kabul edilmeyecek bir kripto para birimi haline gelmesi için bir yol ortaya koyuyor. .

“Bu alt bölüm veya menkul kıymet statüsü (veya her ikisi) uyarınca herhangi bir dijital varlık menkul kıymeti sınıfının kaydı, ihraççının Komisyona bir menkul kıymetleştirme sertifikası vermesinden sonra doksan gün veya Komisyonun belirleyeceği daha kısa bir süre içinde sonlandırılacaktır.” fatura okur.

Beyer’in faturası, SEC’in bu tür herhangi bir uygulamayı bölümde belirtilen dijital varlık güvenliği kriterlerine göre değerlendirmesi gerektiğini söylüyor.

Tasarıya göre, SEC’in yetki alanına girmeyen kripto para birimleri CFTC’lerin kapsamına girecek. Bunun öncesinde, tasarı, bu iki kurumun en çok işlem gören 25 kripto para birimini ve en yüksek piyasa değerine sahip 25 kripto para birimini (toplamda 50’ye kadar) menkul kıymetler veya emtialar olarak sınıflandırmak için önerilen bir kural koyucu yayınlamasını sağlayacak. Bu veriler, CoinMarketCap gibi “kamuya açık uygun bir web sitesinden” elde edilecektir.

Kamunun veya tarafların mevcut dilde bu tür bir atamaya itiraz edebilecekleri görülmemektedir.

Diğer bazı hükümler, Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Kurumu sigortası ve komisyoncu tanımları gibi ABD menkul kıymetler düzenleyici çerçevesinin farklı yönlerini ele almaktadır.

Dijital varlık güvenliğinin ne olduğunu yineleyen ikinci bölüm, Emtia Borsası Yasasına odaklanır ve bitcoin , eter “ve onların hardfork’larını (kıymık para birimleri) meta olarak yasaya dönüştürür. Bu, borsaların bu varlıkları daha rahat bir şekilde listelemek ve ticaret yapmak için türev ürünler ve kripto ticaret platformları başlatmasına yardımcı olacaktır.

İzin verilen sabit paralar

Tasarının başka bir bölümü, ABD’nin istikrarlı paralara – dolar veya diğer devlet tarafından verilen paraların yerine geçen dijital varlıklara – nasıl bakması gerektiğini kapsamlı bir şekilde ortaya koyuyor ve Fed tarafından verilen bir CBDC’yi yetkilendiriyor gibi görünüyor.

Stabilcoin sağlanması, ihraççılar için engeller oluşturabilir. Hazine Bakanlığı, kendi şartlarına göre ABD’deki tüm stabilcoin’lerin yaratılması ve kullanılması üzerinde gözetim ve veto yetkisine sahip olacaktı.

Tasarıda, “Bu bölümün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, hiç kimse, alt bölümde Hazine Sekreteri tarafından onaylanmayan bir dijital varlık fiat tabanlı sabit para ihraç edemez, kullanamaz veya kullanılmasına izin veremez” dedi.

Başka bir deyişle, fatura, Hazine Departmanına herhangi bir sabit paranın ticaretini kısıtlama yeteneği veriyor gibi görünüyor. Bir ihraççının başvurması gerekecek ve bakanlık, teklifi onaylayıp onaylamamaya karar vermeden önce Fed, SEC, CFTC ve muhtemelen yabancı merkez bankaları veya mali düzenleyicilere danışacak.

Tasarı ayrıca, Hazine’nin yeni rejimine herhangi bir stablecoin’i tahsis etmesini açıkça yasaklıyor, bunun yerine mevcut tüm stablecoin’lerin operasyonlara devam etmek için izin almak için başvurması gerektiğini söylüyor.

“Yalnızca itibari paraya dayalı stabilcoinleri çıkarmayı değil, aynı zamanda bunları kullanmayı da etkin bir şekilde yasa dışı hale getiriyorlar. Goldich, bunun nasıl uygulandığını ve algoritmik sabit paralarla nasıl ilişkili olduğunu görmek ilginç olurdu” dedi.

Bunun, PAX stabilcoin ihraççısı Paxos ve USDC operatörü Circle gibi mevcut ve büyüyen projeler için etkileri var .

Özel stabilcoinlere karşı bariz muhalefete rağmen, tasarı doların blok zinciri tabanlı bir versiyonuna izin veriyor.

Tasarıda, “Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu, Hazine Sekreteri ile istişare ettikten sonra, dijital Federal rezerv notlarını içeren tüm işlemlerin oluşturulması, dağıtılması ve kaydedilmesi için dağıtılmış defter teknolojisini kullanmaya yetkilidir” dedi. “Söz konusu senetler Amerika Birleşik Devletleri’nin yükümlülükleri olacak ve yasal ödeme olarak kabul edilecek ve tüm ulusal ve üye bankalar ile Federal rezerv bankaları ve tüm vergiler, gümrük ve diğer kamu harçları için alınacak.”

Anonimliğe Saldırı

Stabilcoin tedariki muhtemelen en tartışmalı olanı olsa da, tasarı Mali Suçları Uygulama Ağı’nın (FinCEN) kripto için anonimliği artıran hizmetler hakkında düzenlemeler hazırlamasını da gerektirecek.

“Kuralın amacı, anonimleştirilmiş hizmetlerin, para katırının ve anonimlik artırılmış dönüştürülebilir sanal para birimlerinin, bireysel bir müşterinin bir dijital varlığın, dijital varlık güvenliğinin veya sanal para biriminin hareketi ile ilişkilendirilmesini önlemek için kullanılmamasını sağlamaktır. müşteri doğrudan veya intifa hakkı sahibidir” denildi.

Bu, kripto borsalarının veya diğer kuruluşların, müşterilerin gizlilik bilincine sahip kullanıcıları rahatsız etmesi muhtemel olan karıştırıcıları veya benzer hizmetleri kullanmasına izin vermelerinin yasaklanacağı anlamına gelir.

Tasarı, DeFi, velayet, yıkama ticareti, ticaret platformları veya fidye yazılımı gibi konulara ilişkin düzenlemeleri açıkça tanımlamasa da, çeşitli federal kurumları, düzenlemenin nasıl görünebileceğini değerlendirmeye ve görüşleri hakkında raporlar yayınlamaya yönlendiriyor.

Çeşitli ajanslar, bu raporlara Kongre için düzenleyici tavsiyeleri dahil etmek zorunda kalacaklardı.

“Genel olarak DeFi, tasarı tarafından büyük ölçüde ele alınmıyor, ancak önerilen mevzuat Fed Reserve, SEC, [Para Birimi Denetleme Ofisi], CFTC ve Hazine’ye DeFi’yi özetleyen bir rapor sunmalarını emrettiği için çekiç nihayetinde düşebilir. ABD ve (diğer şeylerin yanı sıra) uygun DeFi düzenlemesi ve yatırımcı koruması ve DeFi hack’leri, dolandırıcılık ve manipülasyonla ilgili çeşitli yasal yükümlülüklerle ilgili önerilerde bulunuyor” dedi Goldich.

Tasarı ayrıca CFTC’nin “gerçek teslimat” çerçevesini dört haftadan 24 saate kısaltacak, yani bir borsa bir işlem gerçekleştirildikten sonra bir varlığın kontrolünü hemen hemen alıcıya devretmek zorunda kalacak.

Bu transferin ya varlığın blok zincirine ya da CFTC’ye kayıtlı bir ticaret deposuna kaydedilmesi gerekir.

Bu, borsalar için bir zorluk teşkil edebilir, çünkü bir müşterinin edindiği herhangi bir kripto para üzerinde tam ve tek kontrole sahip olmasını sağlamak için onlara CFTC’nin mevcut rehberliğine göre daha az zaman verir.

Beyer’in tasarısı ayrıca kripto ticareti ve takas platformları için “isteğe bağlı” bir federal tüzük oluşturacaktır. Tasarıda, bu yetkilendirilmiş kuruluşların Banka Gizliliği Yasası (BSA) ve diğer yasalara tabi olacağı belirtildi.

Tasarının çoğu, farklı bölümlerde ayrıntıları tekrarlıyor, birden fazla yasayı değiştirerek ve birkaç federal kurumu düzenlemeler üzerinde birleşmeye yönlendirerek olası boşlukları ele alıyor.

Metnin aslına ulaşmak için:

https://www.coindesk.com/new-crypto-bill-in-us-congress-is-the-most-comprehensive-yet