2023'te veri koruma ve güvenlik

Değişim tek sabittir. Veri koruma, kurallar ve yönetmelikler ve organizasyonel yapının değişmesi hakkında ne düşündüğümüz değişiyor. İyi haber şu ki, şirketler ve çalışanlar bu ihtiyaçları karşılamaya her zamankinden daha açık. Tarihsel olarak “yeterince iyi” olanın, günümüzün modern veri dünyasında kalıcı olmayacağının farkındalar.

veri koruma 2023

Önümüzdeki yıl bu davranışların trend olduğunu gördüğüm üç yol:

Trend #1: Veri koruması meta veri deposunu da kapsıyor

Bir kişinin evinin rahatlığından bir “fiziksel alana” girme yeteneği (ve arzusu) ile, hem donanım hem de yazılım çözümleri üreten şirketler, tekliflerinin gücünü metaverse gibi sanal bir alana dönüştürmek için derine inmek zorunda kalacaklar. Teknoloji olarak ne gördüğümüz, onu nasıl deneyimlediğimiz ve en önemlisi onu nasıl sattığımız da dahil olmak üzere her şey değişecek.

Önümüzdeki yıl, bir kişinin hareketi veya görünümü gibi diğer konumsal veri türlerinde üstel büyüme görmeyi bekleyin; bunların tümü, verileri ve siber güvenlik uzmanlarının bu varlıkları koruma becerisini daha da karmaşık hale getirecektir. Giyilebilir cihazların, sensörlerin ve IoT cihazlarının hızla büyümesi gibi, ürün ve kullanıcı arabirimi deneyimleri için kullanılan veri türleri de genişlemeye devam edecek.

2023’te güvenlik uzmanlarının, metaverse’te açığa çıkabilecek kişisel verileri yasa dışı bir şekilde satılmasını veya dağıtılmasını önlemek için uygun şekilde sağlamaları gerekecek.

Trend #2: Devlet kurumları ve özel şirketler tüketicileri korumak için daha fazla işbirliği yapıyor

Hızla gelişen teknolojide mükemmel bir fırtına var ve vatandaşlarını korumak için mücadele eden dünyanın dört bir yanındaki devlet kurumları üzerinde önemli bir etkisi olacak.

ABD, federal politika söz konusu olduğunda tartışmalardan ve “yanlış başlangıçlardan” payına düşeni aldı, ancak önümüzdeki aylarda hükümetin, şirketlerin verileri ve kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri nasıl topladığı, sakladığı, kullandığı ve koruduğu üzerinde daha da büyük bir etkisi olacak. . Gelişmekte olan teknoloji ve veri politikası, mahremiyet ve siber güvenlik alanındaki politika sorunları iki taraflı olsa da, politika hala gerçek eylem ve değişimin önüne geçiyor. Son birkaç yılda 2023 ve sonrası için devreye girecek pek çok eylem oldu: hükümetin yatırım yapacağı yerlerin finansmanı ve ilerletilmesi ve verilerin korunmasına ve yönetilmesine yardımcı olan yeni teknolojilerin desteklenmesi ve yeni ve devam eden mevzuat uyumluluğu.

Gelişmekte olan teknoloji için yapay zeka ve veri gizliliği, Federal Ticaret Komisyonu tarafından ortaya konan temel çalışmalara örnektir. Niyet? Veri suiistimallerini ve gevşek veri güvenliği uygulamalarını engellemeye çalışırken, tüketici koruma kurallarının oluşturulmasına daha yakından bakmaya başlayın. Önümüzdeki yıl, algoritmik kararların yasa dışı ayrımcılığa yol açmamasını sağlamak için önyargılı yapay zekayı ortadan kaldırmayı amaçlayan yetkiler görmeyi bekleyin.

Trend #3: Halihazırda sorumlu olanlar tükenmişliği savuşturmaya çalıştıkça siber güvenlik sorumluluğu artıyor

ABD Kongresi’nin 2004’te Ekim ayını Siber Güvenlik Farkındalık ayı olarak ilan etmesinden bu yana, şirketler ve tüketiciler siber güvenlik farkındalığı, eğitimi ve en iyi uygulamaları öğrenmenin ve bunlarla ilgilenmenin önemini fark ettiler . Artan sayıda siber olayla birlikte, işletmelerin çalışma biçiminde yadsınamaz bir değişiklik var. Hiç kimse bir ihlal için manşetlere çıkmak istemiyor ve sonuç olarak siber güvenlik liderleri daha da yüksek standartlar altında daha da fazla baskı altında kalıyor.

2023’te, kuruluşlar siber risk yönetimini ikiye katlamaları gerektiğini anladığından ve çalışanların uyumlu ve kapsamlı bir siber için gelişen politikalara ve yönergelere uymasını ve bunları izlemesini sağlarken, güvenlik liderlerinin kendileri ve ekipleri için tükenmişliği önlemek için ne gerekiyorsa yapmasını bekleyin. güvenlik altyapısı.

Güvenlikle ilgili olmayan liderlerin konuşma ve siber güvenlik anlayışına bağlılık gösterme biçiminde bir değişiklik öngörmek; bunun sadece bir kişi veya bir ekip yükümlülüğü değil, bir topluluk çabası olduğunu anlamak.

İleriye baktığımızda, kuruluşların ve çalışanların veri yönetimindeki bir değişikliği benimseme ve buna yaklaşma şekillerinde artan bir rahatlık bekleyebilirsiniz. Veri korumaya odaklanma trend olmaktan çıkıp bir gereklilik haline geldikçe, şirketler ve sağlayıcılar üretkenlikten ödün vermeden güvenliği sağlamak için yaratıcı yollar bulacaklar.

Kaynak:

https://www.helpnetsecurity.com/2022/12/08/data-protection-and-security-in-2023/