2023'te 9 yaygın kripto para birimi dolandırıcılığı

En son dolandırıcılıklardan bazıları, kilim çekme, Ponzi entrikaları ve kimlik avını içerir.

Para söz konusu olduğunda, dolandırıcılık her zaman takip eder. Aynısı kripto para birimi için de geçerlidir.

Şubat 2022’de kripto para birimi değişim platformu Wormhole, bir siber saldırının ardından 320 milyon dolar kaybetti . Federal Ticaret Komisyonu tarafından hazırlanan bir rapora göre, bu saldırıya ek olarak, kripto para dolandırıcıları 2021’den bu yana 1 milyar dolardan fazla çaldı.

Dijital para birimi, dijital bir cüzdanda saklanan bir para birimi biçimidir ve sahibi, parayı bir banka hesabına aktararak nakde çevirebilir. Bitcoin gibi kripto para birimi, dijital para biriminden farklıdır . Doğrulama için blockchain kullanır ve finansal kurumlardan geçmez, bu nedenle hırsızlıktan kurtulmak daha zordur.

Kripto para birimi daha yeni bir trend olsa da, hırsızlar çalmak için eski yöntemleri kullanıyor. İşte dikkat edilmesi gereken yaygın kripto para birimi dolandırıcılıklarından bazıları.

1. Bitcoin yatırım planları

Bitcoin yatırım planlarında, dolandırıcılar deneyimli “yatırım yöneticileri” olduklarını iddia eden yatırımcılarla iletişim kurar. Planın bir parçası olarak sözde yatırım yöneticileri, kripto para birimine yatırım yaparak milyonlar kazandığını iddia ediyor ve kurbanlarına yatırımlardan para kazanacaklarını vaat ediyor.

Başlamak için dolandırıcılar önceden bir ücret talep eder. Ardından hırsızlar para kazanmak yerine ön ödemeleri çalarlar. Dolandırıcılar ayrıca kişisel kimlik bilgilerini talep edebilir, bunun para transferi yapmak veya para yatırmak için olduğunu iddia edebilir ve böylece bir kişinin kripto para birimine erişim elde edebilir.

Başka bir yatırım dolandırıcılığı türü, sahte ünlü onaylarının kullanılmasını içerir. Dolandırıcılar gerçek fotoğraflar çekip sahte hesaplara, reklamlara veya makalelere empoze ederek ünlünün yatırımdan büyük bir mali kazanç elde ediyormuş gibi görünmesini sağlar. Profesyonel görünümlü bir web sitesi ve logolarla ABC veya CBS gibi saygın şirket adları kullanılarak bu iddiaların kaynakları meşru görünüyor. Ancak onay sahte.

2. Halı çekme dolandırıcılığı

Halı çekme dolandırıcılıkları, yatırım dolandırıcılarının fon sağlamak için yeni bir proje, misli olmayan token (NFT) veya madeni para “pompalamasını” içerir. Dolandırıcılar parayı aldıktan sonra parayla birlikte ortadan kaybolurlar. Bu yatırımların kodlanması, insanların Bitcoin’i satın aldıktan sonra satmasını engeller, böylece yatırımcılar değersiz bir yatırımla baş başa kalır.

Bu dolandırıcılığın popüler bir versiyonu, adını popüler Netflix dizisi Squid Game’den alan Squid jeton dolandırıcılığıydı . Yatırımcılar kripto para kazanmak için oynamak zorundaydı: İnsanlar çevrimiçi oyunlar için jeton satın alır ve daha sonra diğer kripto para birimleriyle takas etmek için daha fazla kazanırdı. Squid jetonunun fiyatı, jeton başına 1 sentten yaklaşık 90 dolara çıktı.

Sonunda ticaret durdu ve para kayboldu. İnsanlar jetonlarını satmayı denediğinde ancak başarısız olduğunda jeton değeri sıfıra ulaştı. Dolandırıcılar bu yatırımcılardan yaklaşık 3 milyon dolar kazandı .

Halı çekme dolandırıcılıkları, türünün tek örneği dijital varlıklar olan NFT’ler için de yaygındır.

3. Romantik dolandırıcılıklar

Flört uygulamaları, kripto dolandırıcılıklarına yabancı değil. Bu dolandırıcılıklar, bir tarafın diğer tarafın güvenini kazanmak için zaman harcadığı, tipik olarak uzun mesafeli ve kesinlikle çevrimiçi olan ilişkileri içerir. Zamanla, bir taraf diğerini bir tür kripto para biriminde para almaya veya vermeye ikna etmeye başlar.

Parayı aldıktan sonra flört dolandırıcısı ortadan kaybolur. Bu dolandırıcılıklara “domuz kasaplık dolandırıcılığı” da denir.

4. Kimlik avı dolandırıcılığı

Kimlik avı dolandırıcılıkları bir süredir ortalıkta dolaşıyor ancak hala popüler. Dolandırıcılar, kripto para cüzdanı anahtarı bilgileri gibi kişisel ayrıntıları toplamak için sahte bir web sitesine kötü amaçlı bağlantılar içeren e-postalar gönderir.

Parolalardan farklı olarak, kullanıcılar dijital cüzdanlar için yalnızca bir benzersiz özel anahtar alırlar. Fakat private key çalınırsa bu keyi değiştirmek zahmetlidir. Her anahtar bir cüzdana özeldir; yani bu anahtarı güncellemek için kişinin yeni bir cüzdan oluşturması gerekiyor.

Kimlik avı dolandırıcılıklarından kaçınmak için asla bir e-posta bağlantısından güvenli bilgiler girmeyin. Web sitesi veya bağlantı ne kadar meşru görünürse görünsün, her zaman doğrudan siteye gidin.

5. Ortadaki adam saldırısı

Kullanıcılar halka açık bir yerde bir kripto para birimi hesabına giriş yaptıklarında, dolandırıcılar onların özel, hassas bilgilerini çalabilir. Bir dolandırıcı, şifreler, kripto para cüzdan anahtarları ve hesap bilgileri dahil olmak üzere halka açık bir ağ üzerinden gönderilen herhangi bir bilgiyi ele geçirebilir.

Bir kullanıcı her oturum açtığında, bir hırsız ortadaki adam saldırısı yaklaşımını kullanarak bu hassas bilgileri toplayabilir . Bu, eğer yakınlarsa, güvenilir ağlardaki Wi-Fi sinyallerini yakalayarak yapılır.

Bu saldırılardan kaçınmanın en iyi yolu, sanal özel ağ ( VPN ) kullanarak ortadaki adamı engellemektir . VPN, iletilen tüm verileri şifreler, böylece hırsızlar kişisel bilgilere erişemez ve kripto para birimini çalamaz.

6. Sosyal medya kripto para eşantiyon dolandırıcılığı

Sosyal medya kuruluşlarında bitcoin eşantiyonları vaat eden birçok sahte gönderi var. Bu dolandırıcılıklardan bazıları, insanları cezbetmek için çekilişi tanıtan sahte ünlü hesapları da içeriyor.

Bununla birlikte, birisi eşantiyona tıkladığında, bitcoin’i almak için doğrulama isteyen sahte bir siteye yönlendirilir. Doğrulama işlemi, hesabın yasal olduğunu kanıtlamak için ödeme yapılmasını içerir.

Kurban bu ödemeyi kaybedebilir veya daha da kötüsü, kötü niyetli bir bağlantıya tıklayıp kişisel bilgilerini ve kripto para birimini çaldırabilir.

7. Ponzi şemaları

Ponzi programları, eski yatırımcılara yenilerinden elde edilen gelirlerle ödeme yapar. Yeni yatırımcılar elde etmek için, kripto para birimi dolandırıcıları yeni yatırımcıları bitcoin ile cezbedecek. Meşru yatırımlar olmadığı için bu döngüler içinde işleyen bir şemadır; her şey para için yeni yatırımcıları hedeflemekle ilgili.

Bir Ponzi şemasının ana cazibesi, çok az riskle büyük kâr vaadidir. Bununla birlikte, bu yatırımlarda her zaman riskler vardır ve garantili getiri yoktur.

8. Sahte kripto para borsaları

Dolandırıcılar, yatırımcıları harika bir kripto para birimi değişimi, hatta belki biraz ek bitcoin vaatleriyle cezbedebilir. Ancak gerçekte borsa yoktur ve yatırımcı mevduatını kaybedene kadar bunun sahte olduğunu anlamaz.

Alışılmadık bir borsadan kaçınmak için Coinbase, Crypto.com ve Cash App gibi bilinen kripto borsa pazarlarına bağlı kalın. Herhangi bir kişisel bilgi girmeden önce biraz araştırma yapın ve borsanın itibarı ve meşruiyeti hakkında ayrıntılar için endüstri sitelerini kontrol edin.

9. İstihdam teklifleri ve hileli çalışanlar

Dolandırıcılar ayrıca, kripto para hesaplarına erişim elde etmek için işe alım görevlilerinin veya iş arayanların kimliğine bürünür. Bu hile ile ilginç bir iş sunuyorlar ancak iş eğitimi için ödeme olarak kripto para talep ediyorlar.

Uzak çalışanları işe alırken de dolandırıcılık var. Örneğin, Kuzey Koreli serbest çalışanlar, etkileyici özgeçmişler sunarak ve ABD merkezli olduklarını iddia ederek uzaktan iş fırsatlarından yararlanmaya çalışıyorlar. ABD Hazine Bakanlığı, kripto para şirketlerini hedef alan bu Kuzey Kore dolandırıcılığına ilişkin bir uyarı yayınladı.

Bu BT serbest çalışanları, sanal para birimi içeren projeler arar ve döviz bozdurma için erişimi kullanır. Daha sonra, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) adına para toplamak veya bilgi çalmak için sistemlere girerler. Bu çalışanlar aynı zamanda başka vasıflı BT işleriyle de meşgul olurlar ve bilgilerini, Kuzey Kore’nin kötü niyetli siber saldırılarını etkinleştirmek için içeriden erişim elde etmek için kullanırlar.

Kuruluşları korumak için sürekli çalışan özgeçmiş kontrolleri hakkında daha fazla bilgi edinin .

Bitcoin ve kripto para birimi nasıl korunur?

Kripto para birimi dolandırıcılığına karşı korunmak için , yaygın tehlike işaretlerinden bazıları şunlardır:

büyük kazançlar veya yatırımın ikiye katlanması için vaatler;
ödeme olarak yalnızca kripto para birimini kabul etmek;
sözleşme yükümlülükleri;
e-postalarda, sosyal medya gönderilerinde veya diğer iletişimlerde yanlış yazımlar ve dilbilgisi hataları;
gasp veya şantaj gibi manipülasyon taktikleri;
bedava para vaatleri;
yersiz görünen sahte etkileyiciler veya ünlü onayları;
para hareketi ve yatırım hakkında asgari ayrıntılar; ve
bir günde birkaç işlem.

Güçlü parolalar gibi iyi dijital güvenlik alışkanlıkları uygulayarak , yalnızca güvenli bağlantılar veya VPN’ler kullanarak ve güvenli depolamayı seçerek dijital cüzdanları dolandırıcılardan koruyun. İki tür cüzdan vardır: dijital ve donanım. Dijital cüzdanlar çevrimiçi olarak barındırılır ve saldırıya uğrama oranı daha yüksektir. Donanım cüzdanları, kripto para cüzdanı ve anahtarlar gibi bilgileri bir cihaz içinde çevrimdışı olarak depolar.

Kripto para birimi Federal Deposit Insurance Corporation tarafından sigortalanmamıştır, bu nedenle onu güvende tutmak hayati önem taşır. Cüzdan anahtarlarını veya erişim kodlarını asla kimseye vermeyin.

Kaynak:

https://www.techtarget.com/whatis/feature/Common-cryptocurrency-scams